Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 10:20

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 29 Апр 2013, 15:41 
Аватар

Здравейте, имам една идея за старите лози на вилата, но искам все пак да попитам за съвет по опитните и знаещи колеги.
Лозите се намират във вилна местност над с.Батулия - около 800-900 н.в. разлистването е обикновенно по късно с две-три седмици. Лозите са на асми високи около 2 метра, самото стъбло е с дебелината на човешка китка, гроздето е черно, ароматно като си мисля, че е отел но не съм сигурен. Узрява през октомври, като съм забелязал, че след 25 октомври почва да пада и да се рони от грозда. Най-доброто време за бране там е средата на октомври и захарността която достига гроздовата мъст е около 16 градуса. Не съм го пръскал никога, но не съм забелязал да е страдало от нещо.
Проблемът е че през годините е рязано според мен изключително неподходящо, понякога е и пропускано та в момента е формирана една чадъровидна форма с много на брой разклонения и като се разлисти и се развият леторастите става буквално някаква джунгла - преплитат се пръчки, гроздове и листа. Брането е много трудоемко.
Въпросът ми е как да го режа от тук нататък за да се формира както трябва.
Мисля си да отрежа лозите някъде около 20 см. под плетеницата и ако избият нови леторасли да оставя два и тях да ги подвеждам по нататък - ама ако не тръгне нищо и изсъхнат ще ме е яд за лозите.
Та в общи линии това е положението. Давайте съвети.

Асен

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2013, 16:56 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Недей ги ряза под плетеницата, трудно ще е така да ти се каже как да режеш. Можеш да проявиш малко фантазия, можеш да манипулираш лозата, както си искаш. Дай някоя снимка, за по-подробно обяснение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2013, 20:51 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Да използвам темата да попитам.Миналата година вкорених едни лозички,
тази пролет ги подрязах на 2 очи, но едната лоза е завързала чепка грозде долу ниско, та питането ми е това проблем ли е, да е махна ли /чепката/ или няма значение.Защото мисля да ги вдигам на високо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Май 2013, 09:58 
Аватар

Аз не бих я махал, ако има друг развит летораст освен този с чепката, го махни и това е.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Май 2013, 10:48 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Или откъсни само цвета. Летораста ще тръгне нагоре.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2013, 16:29 
Аватар

За растенията,животните и хората в природата законите са едни и сьщи.Всяко момиче с цикьл е потенциална майка,но не е редно да зачеват и раждат на 12-13 години ,нали!Сьсипва се майката!Сьотносимо е и кьм другите видове.Така че,махай грозда,освен ако не си решил да видиш какво грозде ще береш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2013, 21:55 
Аватар

Сравнението с малките момичета е доста неуместно. В днешно време земеделските техники се развиват изключително бързо в посока плододаване. Идеята е да се встъпи в пълно плододаване максимално бързо. Затова се разработват нови системи на резитби, нови подложки, нови сортове. Нищо и няма на лозата,ако пусне един грозд.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Юли 2013, 21:43 
Аватар

Да подновя малко темата :)
След размисъл от прочетеното тук реших да сменя старите лози с нови, млади и по-подходящи за съответното място.
Характеристиката е следната : надм. височина - между 700-800 метра, изложение - изток, почва - кафява горска (според мен е или кафява светла или преходна), сухо, до свежо, средно каменливо.
От форума разбрах, че сортовете бяло грозде са за предпочитане.
Моля за предложения за конкретен сорт. А и последно инфо - гроздето ще е за ракия само. Да не иска много грижи, че съм мързелив :( .

Благодаря предварително.

Асен

забравих да добавя - почвата е лека и ще се гледа на асми на 2 метра над земята има възможност за поливане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2013, 10:06 
Аватар

belovarski написа:
Да подновя малко темата :)
След размисъл от прочетеното тук реших да сменя старите лози с нови, млади и по-подходящи за съответното място.
Характеристиката е следната : надм. височина - между 700-800 метра, изложение - изток, почва - кафява горска (според мен е или кафява светла или преходна), сухо, до свежо, средно каменливо.
От форума разбрах, че сортовете бяло грозде са за предпочитане.
Моля за предложения за конкретен сорт. А и последно инфо - гроздето ще е за ракия само. Да не иска много грижи, че съм мързелив :( .

Благодаря предварително.

Асен

забравих да добавя - почвата е лека и ще се гледа на асми на 2 метра над земята има възможност за поливане.

Ако смениш лозите , ще загубиш години докато новите лози започнат да дават количеството грозде което ще ти дадат старите лози , просто ги поорежи :)
А и отела е добър материал за ракия , пък и за вино :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2013, 10:51 

Местожителство: София
Дано не ме анатемосате...но Отела е една от основните причини
(разбира се не първата) за ниската винена и дестилатна култура която върлува в БГ...
На такава височина ще е я узрял ,я не в средата до края на октомври...
Правилно са та ориентирали към белите сортове в частност десертните са още по -ранни...
Нека пръскането не те безпокои...ако климата не е влажен и дъждовен ще се разминеш с около 5-8 пръскания...което като вземеш предвид мелиоративните дейности без които не можеш да се разминеш няма да те натовари много...също така и филизенето на един до два етапа...в зависимост от годината.
Да десертните не са с висока захарност в сравнение с винените сортове....но пък притежават качеството транспортабилност,което важно ако ще го превозваш до местоживеенето си.
Примерно Кайлъшки мискет е сорт винен доста непретенциозен..но пък късен сорт.
Траминер(мой личен опит)-сорт доста по устойчив на болести от Пино ноар,Сира, Каберне фран...
Юни блан...също устойчев на болест но пък придирчив към по -ниски температули...
Мускат отонела...също е средно устойчив и понася по-ниски температури...
Дунавски лазур е аналог на Ракацители, но с повишена устойчивост към мана и други гъбични заболявания,особено студоустойчив...
От десертните:
ПРимерно сорт Дружба...непридирчив и високодобивен сорт...
Нещо най-ранно е Перл дьо ксаба-зрее през втората половина на юли напада се от болести, но пък ще го третираш по-малко в сравнение с другите,които зреят средата на септември, октомври...
Наслада е среднозреещ-гроздето му узрява втората половина на септември,комплексно устойчив на болести и гъбични инфекции...понася и студ.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2013, 17:49 
Аватар

Като за надморската височина и ако са десертни - Русенски Мискет за червено, РЗ за бяло от АМВ Агро въпреки, че то не е проверено като качества - поинтересувай се що за хибрид е РЗ или значи Русалка 3 например или нещо такова.
За винените - предвид кръстоската с Мускатови гроздя, които са студоустойчиви - бих ти препоръчал да погледнеш черноморските брилянт и елексир на Бабриков...
Чини ми се също така че Ризлинга би трябвало да удържа на такива условия предвид произхода му...
Съветите дето са дадени по-горе не са лоши, просто добавям идеи...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часова зона: Европа/София