Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 10:28

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Май 2013, 17:10 
Аватар

Местожителство: враца
Втора година го ползвам , и мн .съм доволен .
Имаше маса проблеми , ше ги пиша по- натам ...
повечето се решиха с телефонното управление .
Телефонът само стартира като звънне - релето за време , и то гаси помпата след 61 минути в случаят .
Не можах да измисля безплатно гасене на помпата ...
Това управление позволява да поливам сутрин , ношем , по - всяко време , дори кьор - кютук пиян - без проблеми . :skeptisch:
Предполагам , ще е полезно и интересно , може да пообмениме опит в това мързеливо поливане .

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Май 2013, 19:49 

Колега, ако някой набере случайно номера ти, няма ли да го задейства? Аз също използвам капково в три отделни вериги с програматори. С мобилния телефон проверявам само дали случайно не е изтървала помпата.
Изображение
Така изглежда градината:
Изображение

Изображение

Изображение

А това ни е редовното мезе за ракията вечер - салата Айсберг - страхотна е
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Май 2013, 20:13 
Аватар

Ми СИМ картата е нова , никой не знае номерът, предполагам мога да забраня в приемният телефон звънене от други номера освен моя ...
Те'-такива грешки стават рядко по мои наблюдения , ... а и затова гасенето е с реле за време, дефакто без команда .
Релето е тъпо и може само едно - да гаси след зададените минути
така , че каквото и да стане ще спре помпата след 61 минути ,... и те-така .

Кажи как и какво наблюдаваш с твоя ГСМ , тъй като нямам опит , това е първото ГСМ реле което съм направил .
Ползвах два типа програматори , но това с телефона ги бие отвсекъде ... :D

Сега видях твоето ... ти изпреби рибата :megagrin: , мн ми хареса :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Май 2013, 20:24 

Поради това, че има риск да изгори помпата, ако изтърве клапата, съм въвел защити с пресостат и допълнително реле, което ми вкл мобилния към захранване при авария. Аз предварително съм набрал номера на мобилния телефон, но на изкл. батерия, когато всичко е ок. Набирането го повтарям през ден, защото мобилния оператор съобщава, че абонатът вече е на линия в рамките на 48 часа. Ако стане авария, мобилният телефон се включва и аз получавам SMS, че е включен, което означава, че защитата е включила, което пък означава, че има авария. Таймерите ми са китайски - седмични с 9 - 10 програми и са на стойност 15-16 лв.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Май 2013, 21:09 
Аватар

Мхъм.
Хитро , не бих се сетил никога , мн. добра идея ! :D
Но не ми харесва смисълът на СМС- са .
Нещо като защита на защитата ... а дефакто нищо не командваш .

Какво правим на Северозапад ?

Помпата е потопяема - бибо от 48лв. Нема клапа и цената и е ниска , също и мощността - 200Вт, работи на около 100Вт Лежи на дъното на гераня , и не може да остане на сухо...

Захранвам я през прост симисторен регулатор с който съм дал минимален дебит , и налягане около 2м воден стълб .
Ако искам поливанье примерно 2 , 3 часа - кликам след час още един път и добавям още 61 минути ...
Възможността да държиш "ключа" на помпата в джобът си е страхотно удоволствие :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Май 2013, 21:35 

смисълът на смс-а е ако изтърве помпата да ида да я напълня. Моята е Янтра - 4 с дебит 4-5 куб м за час. Консумацията и е около 700 W. За сега не ми се е случвало да изтърве. Ходя в седмицата веднъж, а това може да е фатално за зеленчуците.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Май 2013, 21:44 
Аватар

Местожителство: Божурище
Привет, колега emilov, сега най-простото при съществуващото положение, без обратна връзка, е да сложиш едно тригерно реле и да настроиш таймера на 1минута. Първо позвъняване включва, на следващо изключва и така... Или да добавиш тригер в схемата. И против объркване и заливане на двора един таймер да изключи преди потопа. :)
Поздрави! За повече на ЛС.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Май 2013, 21:06 
Аватар

Местожителство: София
atz написа:
...Първо позвъняване включва, на следващо изключва и така...

Абсурд! Тва не може да стане никога! :megagrin: Къде ти второ позвъняване, братче...
Я глей при кви тежки условия работят в Северозапада. :lachtot:
emil emilov написа:
... Това управление позволява да поливам сутрин , ношем , по - всяко време , дори кьор - кютук пиян - без проблеми . :skeptisch:

И за да не е спам топика, да попитам: някой има ли опит с тия програматори за уж капково напояване? Казвам "уж", защото повечето управляват само пускането и спирането на водата, а дебита може да е и относително голям. Марковите тръгват от цена около 100 лв., но се намират и по-непретенциозни за 30 кинта.
Та струват ли си разходите и труда за една такава система или има и подводни камъни, които я обезсмислят?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Май 2013, 23:12 
Аватар

Местожителство: Казанлък
За регулиране на дебита това http://napoqvane.com/valves/rain_bird_psi_series http://napoqvane.com/drip_irrigation/pressure_regulator

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Май 2013, 07:25 
Аватар

Прикачени файлове:
DSC04516.JPG
Прикачени файлове:
Копие от DSC04510.JPG
Тригер ми беше първата идея , прави се лесно , мога да го направя и от бирени капачки.
Тригерът ще брои и ще мисли , това е елемент на изкуствен интелект , и ще прави грешки , тук не трябва мисленье .
Ако аз изключвам поливаньето задължително ще забравя , докато реле- времето винаги изключва , и елиминира всякакви случайни фактори .
Кликаш - и забравяш, пиеш си пиеньето или тръгваш по жени .

Програматорът от линковете има следните проблеми , ( той е първобитен вариант на моята с-ма ...)
1- работи само от чешмата - скъпо
2- ако се захрани от бидон , резервоар водата за 2 дена зеленясва , и филтърът му се запушва
3- трябва му и датчик за дъжд , с което се оскъпява
4- иска наляганье над 2-3 м воден стълб , но маркучите е желателно да не са на мн. високо налягане , иначе прокапва по снадките .

Според мен и за моите условия най добре се получи с вибро помпа + симисторен регулатор .
Така регулирах налягането на 2-3м воден стълб , мощността спадна на 100Вт , а голям дебит тези системи не искат ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Май 2013, 23:58 
Аватар

Местожителство: София
emil emilov написа:

Програматорът от линковете има следните проблеми , ( той е първобитен вариант на моята с-ма ...)
1- работи само от чешмата - скъпо
2- ако се захрани от бидон , резервоар водата за 2 дена зеленясва , и филтърът му се запушва
3- трябва му и датчик за дъжд , с което се оскъпява
4- иска наляганье над 2-3 м воден стълб , но маркучите е желателно да не са на мн. високо налягане , иначе прокапва по снадките .
...

Като гледам, всичко е свързано с водата от чешмата... При мен няма проблем за тая вода, нито за цената й... :)
Чудех се, дали не се прецакват тия програматори (особено евтините) и да "забравят" да пуснат или спрат водата...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2013, 10:59 
Аватар

Тези с малките екранчета от снимката не са програматори и никога не са ме изненадвали. Както им се напише, така работят. Но, трябва да се внимава колко акъл ще им се налее с фунийката. :warn: Да не придобият изкуствен интелект. Ще започнат да мислят сами и ще стане страшно! :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2013, 18:09 
Аватар

Жин , мн. са хубави програматорите за които питаш , не бъркат , и не забравят .
На чешма са безупречни .
Програматорите с интеуект основно са - аквафили , аквафоби , и про-хедонисти . :D

Ац, обясни какви са тия жажи с екранчетата , ние ( форумът ) не сме виждали такива ?
Изглеждат високотехнологични , пиши и колко струват , с какви карти работят , и к'во командват , или дай линкове .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2013, 22:08 
Аватар

emilov, не са жажи. Водят се джагарици за елементарна автоматизация. Който не го устройват "програматорите" може да опита да си реши проблемите с такива джагарици. Долу вдясно цветното да не се гледа че скъпо. Ето и препраткиии...

http://www.unitronics.com/plc-hmi/micro-oplc/jazz-
http://www.filkab.com/main/bg/products/Електроапаратура/Сименс/Системи_за_автоматизация/LOGO!_Логически_модули/574/
http://www.filkab.com/main/bg/products/Електроапаратура/Шнайдер_Електрик/Системи_за_автоматизация/
Програмируеми_логически_модули_и_контролери/Zelio_Logic/369/

P.S. Е, нормално БГ препратките нещо не са както подобава :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2013, 22:22 
Аватар

Da .
Мерси много .
Хубави са програматорите , сега виждам , че съществуват . :D
Тези специализираните за поливане имат интегрирана мн . специална клапа , която с един импулс се отваря и остава така , и с друг импулс се затваря .
Това позволява да се захранват с 2 батерийки 1,5в с които да издържа цяло лято ..

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София