Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 05:32

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Юни 2013, 09:33 
Аватар

Здравейте колеги
Ще правя малка овощна градина.
Решил съм да засадя по няколко овощни дървета-от кайсия,праскова и ябълка.
Досега не съм се занимавал с това и нищо не знам по въпроса.Бихте ли ми помогнали със съвети как да я направя,откъде да купя хубав материал и др.
Почнах да чета в мрежата,но предпочитам да ми дадат съвет хора,които разбират от това.
Поздрави.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Юни 2013, 13:32 
Аватар

Местожителство: Пловдив
За колко дървета става въпрос и за какъв терен иде реч. Ако е за 10-15 бройки няма нещо по-особено. Харесваш си сортове, за ябълките да гледаш дали искат опрашител или са самофертилни, за прасковите внимавай със сорт Хале, само той иска опрашител. Можеш да се обърнеш към разсадници за посадъчен материал или към някой институти, ако има наблизо. Много е важно като ги насадиш примерно на есен, веднага да се направи резитба в зависимост от формировката. Много хора се стряскат, защото от дръвчето остава почти само една пръчка, но тази резитба е решаваща за постигане на корелация между корена и короната. Всичко останало е като всяка култура, ежегодни резитби според формировката, пръскане с пестициди, торене, плевене.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юни 2013, 10:29 
Аватар

hellreiser написа:
За колко дървета става въпрос и за какъв терен иде реч. Ако е за 10-15 бройки няма нещо по-особено. Харесваш си сортове, за ябълките да гледаш дали искат опрашител или са самофертилни, за прасковите внимавай със сорт Хале, само той иска опрашител. Можеш да се обърнеш към разсадници за посадъчен материал или към някой институти, ако има наблизо. Много е важно като ги насадиш примерно на есен, веднага да се направи резитба в зависимост от формировката. Много хора се стряскат, защото от дръвчето остава почти само една пръчка, но тази резитба е решаваща за постигане на корелация между корена и короната. Всичко останало е като всяка култура, ежегодни резитби според формировката, пръскане с пестициди, торене, плевене.

Дадоха ми едно място в централна северна България,около 500 кв.м-грубо,не съм го мерил ,на баир,почвата не е хубава,камениста -проветриво място е и не задържа влагата,/така ми казаха комшиите/.
Трябва да го почистя/изрежа всички стари дървета-които не раждат отдавна/ и засадя нови около 10-15 дръвчета.
За разсадник не знам дали има значение да бъде най-близкият или може да се вземе материал от цяла България.
Интересува ме повече техниката на засаждане,тънкостите на засаждане,дълбочина на дупките,растояние между дърветата и редовете,как да се подредат овошките,понеже са малко дървета видовете дали да са разпръснати или обединени по групи и др.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юни 2013, 11:17 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Можеш да си купиш овошки от всякъде. Засаждането става в дупки, като спойката на присаждането трява да остане около 1-2см над почвата. Корените се опресняват с ножицата малко. Разстоянията зависят от конкретните формировки и самите подложки-дали са слабо растящи, умерено или силнорастящи. По добре ги групирай на семкови и костилкови, по-лесно е за пръскнето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юни 2013, 11:30 

Ако ги купиш от овощарски институт или читав разсадник, там ще ти кажат за конкретните овошки, какви отстояния се препоръчват.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2013, 21:07 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Интересно сега е Юни какви нови насаждения?
Най рано октомври -ноември,то е като окапят листата и (заспят) овошките.
Сега борба с плевелите с хербициди и подготовка за есенна оран или с правата лопата обръщане.
В подготовката е включено и избор на сортове - в нета има достатъчно инфо за сортовете и времето им за прибиране .Не взимай само от един сорт степенувай ранен среден късен от даден вид.Така беритбата няма да е на веднъж а и ако климатичните условия в годината са неподходящи все ще има какво да береш-то е да нямаш 0-година макар че не е сигурно за даден вид.
Вишня -череша (вишнап) череша ранна,череша средна,късните червясват без пръскане.
Кайсия-унгарска,силистренска и някаква друга.
Праскови рана средно зрееща и късна.
Ябълки също като прасковите.
Сливи една стенлей и каквито ти харесат.
Дюля и мушмула по желание а също дрян и лешник.
За малини и ягоди ще се намери място.
Не се нахвърляй на веднъж всичкото постепенно така ще придобиеш опит.
Дано съм полезен :nixweiss: .
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юни 2013, 09:01 
Аватар

cavxan написа:
Интересно сега е Юни какви нови насаждения?
Най рано октомври -ноември,то е като окапят листата и (заспят) овошките.
:nixweiss: .
:prost:

Това го знам.До средата на октомври има много време,но и няма време,защото трябва да се подготви мястото-отсичане на всички стари дървета,почистване на мястото,дълбока оран и т.н.

Остава още едно малко място,където евентуално ще се прави асмалък-подготовка на мястото,забиване колове,поставяне на железа,подравняване на мястото и т.н.

Интересува ме ще има ли проблем с овощната градина,ако не е направена дълбока оран,защото не може да влезе трактор в местото?

quote="cavxan"].Не взимай само от един сорт степенувай ранен среден късен от даден вид.Така беритбата няма да е на веднъж а и ако климатичните условия в годината са неподходящи все ще има какво да береш-то е да нямаш 0-година макар че не е сигурно за даден вид.
:nixweiss: .
:prost:[/quote]

Съгласен съм,но още се чудя по този въпрос,защото ми казват,че като дойде време за пръскане става един филм....

Какво ще кажете за този разсадник?
http://fruitgarden.org/bg/razsadnik-kazanlak.php

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София