Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 06:33

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Ное 2013, 18:12 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Чимово-мулчирната система не е само при поливни условия, а при такива , които осигуряват достатъчно влага и за лозето и за тревната настилка. При такива системи наистина се изисква повече вода, както и торовите норми се завишават с около 30-40%, но има и редица предимства. Едно от най-важните е че се запазва структурата на почвата, не се уплътнява толкова от тежките машини, не се образуват коловози от тракторите, може да се работи и в дъждовно време( не става кално), няма борба с плевелите, намалява ерозията на почвата, изгражда се агроекологична система от растения и микроорганизми, които са ключа към храненето на растенията.
Другата система, която ilu6a е подсказал се нарича система за зелено торене или сидерация, при нея междуредията се засяват обикновенно със зимни култури, но не ръж ( има една от най-дълбоките коренови системи и пораства на височина , та може и да не се види лозето) или ечемик, а зърнено-бобови култури, най-често зимен грах, бакла, фий. Тези култури живеят в симбиоза с азотфиксиращи бактерии от род Rhizobium, които имат способност да фиксират азота от въздуха и да го вкарват в почвата и така от неусвоим, той става абсолютно достъпен. След като им мине вегетацията се заорават в почвата и се спестява част от азотното торене.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2014, 06:42 
Аватар

Местожителство: София
До колкото знам, есенно време се тори с калиев и фосфорен тор. Азотен тор не се слага тъй като той увеличава водата в растенията и е предпоставка за по-лесното им измръзване. Докато калиевия сулфат или хлорид и фосфорните торове правят растенията по-устойчиви на измръзване. Калевите и фосфорните торове се разтварят бавно и е доста трудно да се претори с тях особено предвид цената на калиевия.

Азотният тор, са бързо разтворими торове и е най-добре да се тори преди валежи като по този начин водата ги вкарва в почвата по-добре иначе част от тях излита. За мен лично оборският тор е сходен с азотния поради голямото съдържание на азот. Много хора слагат прегорял оборски тор на есен при загърлянето аз обаче не съм привърженик на това именно поради високото съдържание на азот. Според мен оборския тор е хубаво да се сложи на пролет. Недостатък на оборския тор е голямото количество семена на плевели в него след няколко месеца ще трябва да се пръска против плевели със сигурност.

Много важно е pH-то на почвата. Във всеки по-хубав магазин за аквариумни рибки продават такива. Значи почвата се слага в чисто бурканче с много вода, изчаква се 24 часа и се мери киселинноста на водата.
Глинестите почви абсорбират в себе си много голямо количество от торовете за това дозите трябва да бъдат по-големи. От друга страна при тях трябва да се внимава с торове съдържащи сяра и калций натрий тъй като това може да доведе до образуването на соли, а комбинацията сол глина е повече от неприятна - освен ако не сте решили да си направите водонепропусклив басеин :megagrin:

При пръскането срещу плевели препаратите навлизат в растенията през листната маса, за това е добре една две седмици преди пръскането да се натори с чист азотен тор. По този начин листата стават по-воднисти и усвояват препаратите по-добре. Аз лично не съм привърженик на чистото азотно торене освен в случая с последващо пръскане с хербицид. За предпочитане са NPK - комбинирани торове.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2014, 13:54 
Аватар

Единствената причина да не се торят с азотен тор(амониева селитра) трайните насаждения( лози,овошки) през есента е, че азота е силно подвижен в почвения разтвор и се измива доста бързо, а пък трайните насаждения тогава са в принудителен покой и няма кой да го „папа„. Азотът постъпва в подпочвените води под формата на нитратни йони( които замърсяват), а друга част ,която е под формата на амониеви йони се изпарява като амоняк и файда никаква. При житните култури е друго, при тях трябва да се подаде 1/3 от азотната норма на есен, за да може да се развие достатъчно здраво растение да преживее зимата, но друг е въпроса че никой не го прави, защото нафтата е скъпа. И все пак има вариант да се тори преди вегетацията (зимата) да кажем с карбамид, който при студено време си стои в почвата , ниските температури инхибират ензима уреаза която го хидролизира до усвоими(амониеви йони) форми и така при стопляне на времето имаме налично количество азот. Така правят зърнарите, торят с карбамид върху лед даже и после в началото на март имат наличен азот, който е изключително необходим.
Дозите на торовете се изчисляват на база очакван добив и изнасяне на вещества на 100кг продукция и прилежащата растителна маса( от таблици), а не на база рН на почвата, то влияе косвено върху торовата норма, но влияе пряко върху усвоимостта на веществата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2014, 22:34 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
Миналата пролет наторих с NPK15-15-15+0,5Mg EXPRES ,останах доволен!Тази пролет смятам да торя с NPK 8-16-24+TE на EFLE или Ярамил Комплекс 12-11-18+2.6MgO+TE кой от двата вида тор е по-добър за лозя?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Фев 2014, 11:18 
Аватар

И в двата тора азота не е много достатъчно, търси тор с поне 16% най-добре 20% азот, примерно Yara mila tripple 16-16-16(понеже си се ориентирал към марката Яра), а може и Yara mila 21-7-14

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Фев 2014, 20:28 
Аватар

hellreiser написа:
И в двата тора азота не е много достатъчно, търси тор с поне 16% най-добре 20% азот, примерно Yara mila tripple 16-16-16(понеже си се ориентирал към марката Яра), а може и Yara mila 21-7-14

Нарочно съм се спрял на тор с по-малко азот.Схемата ми на торене включва и 4-ри пръскания на листна тор Лактофол за лозя ,с което смятам че ще компенсирам недостига на азот в основното торене.Ако някой е пробвал подобна схема нека да сподели опита си.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Фев 2014, 20:35 
Аватар

Местожителство: Враца
hellreiser,
има ли някъде таблица да изчисля колко тор да купя- 380 кв.м на тел- дунавски лазур и сензо на 15 години, почва пясък, не е торено от 5 години.
Дали правилно съм изчислил 10 кг комбиниран + 10 кг. амониева селитра зарито на браздичка под теловете на реда?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Мар 2014, 10:01 
Аватар

vald76 написа:
hellreiser написа:

Нарочно съм се спрял на тор с по-малко азот.Схемата ми на торене включва и 4-ри пръскания на листна тор Лактофол за лозя ,с което смятам че ще компенсирам недостига на азот в основното торене.Ако някой е пробвал подобна схема нека да сподели опита си.

Пак си помисли,защото с листно торене не можеш да компенсираш основното. С листен тор единствено можеш да подпомогнеш временно някакъв дефицит, както и да вкараш микроелементи, които са изключително важни.

banichkata написа:
hellreiser,
има ли някъде таблица да изчисля колко тор да купя- 380 кв.м на тел- дунавски лазур и сензо на 15 години, почва пясък, не е торено от 5 години.
Дали правилно съм изчислил 10 кг комбиниран + 10 кг. амониева селитра зарито на браздичка под теловете на реда?

Добре си се ориентирал.
Точни норми за торене на лозя няма, но мога да напиша такива каквито се наблюдават в близките години и са един вид универсални,( но за всяка отделна почва,сорт и линия са различни)
За десертно грозде при среден добив около 1,2т/дка
Азот 10-11кг/дка
Фосфор 8-10кг/дка
Калий 10-12кг/дка
За винени сортове при среден добив 800кг/дка
Азот 8-10кг/дка
Фосфор 8-10кг/дка
Калий 10-12кг/дка

Всички кг са в активно вещество и трябва да се преизчислят спрямо съдържанието на елементите за съответния тор.

Пример: амониевата селитра съдържа 30% азот(амониев+нитратен) следоватено в 10кг тор има 3кг азот като активно вещество. Ако нормата за декар е 10кг азот, трябва да хвърлим около 33-35кг амониева селитра.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2014, 22:58 
Аватар

hellreiser написа:
vald76 написа:
hellreiser написа:

Пак си помисли,защото с листно торене не можеш да компенсираш основното. С листен тор единствено можеш да подпомогнеш временно някакъв дефицит, както и да вкараш микроелементи, които са изключително важни.

Ето на каква схема се спрях (след посещенито ми на Агра2014)

Основно торене Яра мила комплекс 12-11-18 + 2.7MgO + 20SO3 + 0.015B + 0.2Fe + 0.02Mn + 0.02Zn в доза 30 кг на декар
листно от реси до грахово зърно две пръскания през 10-15 дни кристалон син
от грахово зърно до избистряне две пръскания кристалон бял/оранжев
през вегитацията Яра мила тигар 15-15-15 в доза 20 кг на декар

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2014, 15:04 
Аватар

Хм.. В края на март торих с азотен тор и отгрибвах, а седмица преди това пръсках с раундъп новоизбилите плевели. От 3 седмици не бях влизал в лозето (при последното пръскане) и едва днес успях. То много дъжд много нещо, тук поне за последните 3 седмици е паднало над 150 л на кв. м. дъжд и сега има едни плевели мамата си джаса, въпреки че преди 3 седмици имаше съвсем малко и бяха съвсем нарядко. На места са по 40-50 см. дълги, стеблата като пръчки. Такова нещо не бях виждал.
Още е много кално и не става да се влиза а като гледам прогнозата още 2 седмици трудно ще се влиза за копане и пръскане, само дето дотогава плевелите може да са по метър. Чудя се с какъв хербицид да пръскам сега при условие че лозята са развили леторасти - Баста или Тревисимо. Баста-та сякаш е по-безопасна, тревисимото е и листно и почвено ... идеята ми е да пръскам с гръбна пръскачка ниско под първите листа на плевелите така хербицида няма да се разнася много към леторастите на лозята. Някой може ли да даде съвет?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2014, 15:37 
Аватар

vald76 написа:

И аз се снабдих с този продукт и съм решил да го ползвам прескачайки принудително 1 и 2 фаза. Разбрах от горните мнения, че само с това торене няма да се "измъкна".
Имам 4-5кг суперфосфат и искам да питам, дали е удачно да торя с него на този момент и в комбинация с листния лактофол?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2014, 17:29 
Аватар

Запази суперфосфата за наесен, сега карай само с лактофола.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2014, 17:32 
Аватар

Слушам и изпълнявам ;) :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2014, 19:07 
Аватар

момчета даите съвет с какъв точно тор да направя есенното торене и време ли е вече да го направя прави ли се и някаква обработка на почвата

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2014, 10:03 
Аватар

По това време се вкарва единствено фосфор и калий, ако има нужда. Разхвърля се тора и се прави дълбока оран 25-30см. Торът хем се заравя, хем се аерира почвата.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София