Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 12:26

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Яну 2014, 11:22 
Аватар

Здравейте и ЧНГ ! Искам да попитам лозарите тук, знаят ли ефективен метод за борба с екскориозата ,освен оскъдната и почти еднаква информация в доста книжки !? Имам близо декар десертно "Брестовица" на 5години е и вече 2години тази чума ми разказа играта*! Третирам с Делан-700, както го пише по книгите ,рано преди разпукване на пъпката ,на миши ушенца и на 4-5см ластар! И пак в даден момент за отрицателно време само за 2-3 дена екскориозата го обзема на 100%.Лозето не е на полето и проветрението в двора е слабо.Всички пръскания (7-8 ) са съобразени с препарати,които да имат отношение към екскориозата ,но до сега губя войната ! Първо тръгва по пръчката отива по чепката,която почернява и малко преди да уздрее гроздето започва да се рони и пада ! Лозето го гледам с цялото си сърце и не пропускам манипулация,слагам малко снимки от миналата година !
http://prikachi.com/images.php?images/542/6923542j.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/546/6923546k.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/548/6923548f.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/549/6923549c.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/552/6923552e.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/565/6923565V.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2014, 11:57 
Аватар

Местожителство: Враца
Ето:
Изображение
http://www.bayercropscience.bg/BCSWeb/www/BCS_BG_Internet.nsf/id/BG_MIKAL_FLASHR

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2014, 12:17 
Аватар

Знам го, но не съм пръскал с него , а с подобния му брат "Верита " от ,който не съм доволен! Идеята за пускане на темата ми беше,дали някой колега се е преборил с тая чума и как! В последните 2-3г се казва ,че тази болест превзема все повече територии в лозарските райони .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2014, 13:04 

Местожителство: София
Имаш ли снимки на болни растения...
При мен проблем е еската.
За екскориозата правя две пръскания с Дитан и Верита и не съм имал проблем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2014, 13:12 
Аватар

Здравей ilu6a ! В първата снимка по-горе посочих с червена стрелка как започва екскориозата, а когато гледката беше ужасяваща ,просто не ми се снимаше! "Еска' за пръв път я чувам и дали не говорим за едно и също ..?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2014, 13:21 

Еската е гадост -бяло дървесинно гниене..срещу нея няма някаква ефективна борба...изкореняване,превенция при рязането(постоянно почистване на инструмента във формалин примерно)Основните симптоми, по които се открива болестта, са: почервеняване на тъканите на листата между главната им нерватура (за сортове лози с тъмно оцветено грозде) или пожълтяване (при сортовете с бяло грозде). Заболелите листа некротират (умират) и окапват. Промяната на цвета на лозовите листа понякога е бавна, а в други случаи - много бърза, с което завяхват и изсъхват. Гроздето също завяхва и изсъхва, а по-късно загива и съответното рамо или цялата надземна част на лозата. При надлъжен разрез на главината на болната от еска лоза се наблюдава сипкаво бледожълто гниене, което започва от върха на главината и прониква клиновидно в дълбочина, като корените обикновено остават здрави. В повечето случаи между загнилата и здравата тъкан на главината се наблюдава кафява ивица. Тази болест понякога се развива с години в лозовата главина.

За да се ограничи броят на заболелите лози от еската, те трябва да се маркират през времето на вегетацията и последни да се режат в лозето, тъй като заразата се предава чрез сока на болните лози, останал по лозарската ножица. Там, където болестта е в напреднала фаза, лозите трябва да се изкореняват и изгарят.
Докато екскориозата е нещо с което може да се пребориш повече препарати с високо съд на манкоцеб...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2014, 13:27 
Аватар

Опа, тази година май това сполетя няколко от асмите ми от сорта "Италия" започнаха да увяхват след фазата грахово зърно, а аз си помислих ,че съм ги натоварил и отстраних 50% от плода,но това не промени нищо .Шумата капна много преди гроздобера ,а гроздето остана зелено и спаружено след ,което падна! Много от комшиите се жалваха от същата болест!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2014, 20:08 
Аватар

Капитан Очевидност написа:
Знам го, но не съм пръскал с него , а с подобния му брат "Верита " от ,който не съм доволен

Верита не му е подобен, какво ти пречи да напръскаш с предложения от мен на Bayer,
не са случайна фирма-
какво очакваш- ilu6a или banichkata да дойдат да ти напръскат лозето?

Дал съм ти нумеро уно в борбата с болестта- изпълнявай като войник, без да мислиш
и ще победиш. На война всяко колебание губиш. Или недей ме слуша- твоя си работа, Да тоя препарат ми спаси лозето. Успех. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2014, 21:44 
Аватар

Няма да споря с теб ,но алуминиевия фузетил при Верита-та е в по-голяма концентрация в сравнение с М.Флаш-а. Освен това в упътването се препоръчва само едно пръскане,а когато видя ,че го препоръчват за пръскане на домати и картофи,хептен губя доверие! banichkata, би ли споделил подробности ,как спечели 'войната" с екскориозата ..?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2014, 23:06 
Аватар

Имах проблем с нея преди 2 години, оттогава пръскам с тоя препарат и засега е добре, вярно че и годината беше суха, но нямам други главини паднали в боя освен ония 7 от по- миналата. Пръскаш с него във фаза пеперуда и после редовно купроцин. За Верита не знам- и не искам да коментирам нещо което не съм пробвал, но пък ти си го пробвал, което все пак е нещо. :group3g:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2014, 10:00 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Който и от двата препарата да ползваш Верита и Микал флаш ще имаш ефект, когато уцелиш точния момент на първото пръскане, а именно при разпукване на около 50% от пъпките , в комбинация с ранна резитба преди сокодвижението и естествено задължителното второ пръскане във фаза 3-4 недоразвити листа. Имам екскориоза от 10 години, че и повече, но я държа само на една лоза и въпреки всичко гроздето е чудесно.
А това, че Верита се препоръчва за картофи и домати и лук и др, не знам защо ти вдъхва недоверие, като това е един от най-добрите препарати за защита от маната, а при въпросните култури е истински бич.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2014, 20:32 
Аватар

hellreiser написа:
Който и от двата препарата да ползваш Верита и Микал..............

Обещавам ,че тая година ще започна с един тези препарати и няма да се скъпя! Ако ми остане време ще направя няколко снимки на лозето в този му вид,където ще видите поражението по летораста,все едно съм обгарял пръчките с горелка! Интересното е ,че до 30-40см ластар не се забелязва поражение, а след това само за няколко дена и в карантинен срок при това, тази чума плъзва и после няма спиране! Миналата година на края в отчаянието го напръсках и с бордолезов разтвор.....Е, нямаше ефект,защото беше късно! Сега съм намислил веднага след резидбата (след една -две седмици) да го измия до корена с бордолезов разтвор и на пролет да продължа с тези препарати! Поне ако не помогне,няма и да навреди! Инак е уникално десертно, на борсата в Огняново ме разтоварват за минути при наличието на голяма конкуренция! Струва си труда............
ПП. намерих една снимка от миналата пролет, погледнете колко е чист летораста в този момент, а само след няколко дни беше за оплакване !
http://prikachi.com/images.php?images/81/6929081d.jpg

Последна промяна Капитан Очевидност на 06 Яну 2014, 22:15, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2014, 21:49 
Аватар

Видях снимката- същото все едно е пред очите ми когато ревах по-миналата година.
Аз обаче действах като диктатор- има болен има проблем- и фрас болните с брадвата и есента засадих между тях нови, и вече 2 години профилактично пръскам с Микал флаш(не е загуба, защотой бие и маната), опитай и ти- може и без брадвата, освен ако не си нервак като мене.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2014, 22:12 
Аватар

При мен започна от едно кюше/ъгъл в усой заради стряхата на къщата, а там се излива и улука,а както подчертах по-горе,лозето е в двор и няма проветрение.Така само за 2години плъзна до другия край на лозето! Миналата година забелязах ,че първата лоза,която заболя стоеше доста по-добре от останалите...сигур си изгради резистент-така си мисля де! Аз ви излъгах ,че пръскам само 7-8 пъти, повече са и ме е срам да кажа! До Новата Година, усещам презрамките на "Космо диска"пръскачката в/у гърба си..ама си трая! Сега съм решил да свалям по едното рамо на лозите,като полагам ново от най-първата пръчка до оста,така ми каза стар лозар ,което помага на лозите да се изчистват от болести! С нетърпение чакам да мине 15-20 януари и започвам !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2014, 23:14 

Нещо не е така... Екскориозата не е нещо с което да не се пребориш.
Аз съм пръскам най-много три пъти...с дитан и верита като ги редувам.При това около мен хич не се грижат толкова...пръскат 3-4пъти общо...
Това което виждам при теб,особено на първата снимка със стрелката, е лоза за мен претоварена...и много зашумена...няма проветривост...гроздовете на бутонизация и те не са добри имат липси...
Разбира се може и да греша..тези петна може и да са си просто мана.
Но така или иначе много грозд ,много шума...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София