Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 15:45

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Фев 2014, 10:25 

Към тези които имат опит в лозарството:
Мисля да си направя една нова асма на вилата на село. Пред къщата имам стара асма с мешано грозде, не му знам сорта, което не зрее добре понеже отпред има един голям орех и пази сянка. Не искам да махам ореха защото лятото е благодат под него.
Та искам да направя още една асма пред портата в двора, около 25 м2, изложението е южно, Старозагорско в подножието на Средна гора. Но понеже там съм насипвал, прьстта 1м е една жълтеникава глинеста.
И се чудя какъв сорт да взема, най- вече за ракия. Да е устойчиво на болести понеже нямам време да го пръскам често.
Един приятел ми каза да засадя унгарка, не се пръскало и т.н., но трябва да го садя от пръчка понеже не намирам посадъчен материал.
Някъкви други варианти?
Благодаря предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2014, 10:42 
Аватар

Според мен:
бяло - кайлъшки мискет
http://ilv.my.contact.bg/pos_mater/MISK ... ILAJKI.htm

червено - сторгозия
http://ilv.my.contact.bg/pos_mater/STORGOZIA.htm

Предлагам ги заради повишената им устойчивост на болести, според производителя. ;)
Пил съм ракия от кайлъшки мискет - чудо. От сторгозия не съм.
Със сигурност ще чуеш и други мнени :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2014, 11:32 
Аватар

Местожителство: София
Ето много варианти:
http://amv-agro.com/index.php?route=pro ... ry&path=60

Аз за съжаление съвет не мога да дам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2014, 11:34 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Аз ще съдя ''Дунавски лазур'' със същата характеристика е като ''Кайлъшкия мскет''
http://www.sevastianov-vines.com/inform ... B2-80.html
Мога да ти помогна при закупуването ако не можеш да намериш....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2014, 11:42 

Местожителство: София
Може да ти се стори малко абсурдно...но един Розов Траминер може да те изненада приятно,само добива от него няма да е много..но аромат,устойчиво растение,птиците не го закачат...странно но осите също...поне при мен Ловешко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2014, 13:01 

Засега се насочих към кайлъшки мискет от тук http://ppk-korten.com/site/products че ми е наблизо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2014, 22:24 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
itev написа:
Според мен:
бяло - кайлъшки мискет
http://ilv.my.contact.bg/pos_mater/MISK ... ILAJKI.htm

червено - сторгозия
http://ilv.my.contact.bg/pos_mater/STORGOZIA.htm

Предлагам ги заради повишената им устойчивост на болести, според производителя. ;)
Пил съм ракия от кайлъшки мискет - чудо. От сторгозия не съм.
Със сигурност ще чуеш и други мнени :)

Имам ги и двата сорта , купувал съм ги от ИЛВ Плевен през 2010 г. заради повишената устойчивост.Обаче на практика ситоацията е следната : Не пръскаш-няма реколта,Пръскаш-има реколта ,на студ издържат и това май е единствената им устойчивост.Имам впечатления от Рубин Кайлъшки за комплексна устойчивост ,но и при него ако несе проведът поне 2 пръскания(предцъфтежно и следцъфтежно за мана), ще имаме само листна маса.Такава е ситоацията при мен,при някой друг тези сортове може да имат други показатели.Ето захарното съдаржание на тези три сорта при мен:мискет кайлъшки 22% бран 2 октомври,сторгозия 18% бран 2 октомври,рубин кайлъшки 23% бран 18 септември.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2014, 22:40 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
Joro9090 написа:
Към тези които имат опит в лозарството:
Мисля да си направя една нова асма на вилата на село. Пред къщата имам стара асма с мешано грозде, не му знам сорта, което не зрее добре понеже отпред има един голям орех и пази сянка. Не искам да махам ореха защото лятото е благодат под него.
Та искам да направя още една асма пред портата в двора, около 25 м2, изложението е южно, Старозагорско в подножието на Средна гора. Но понеже там съм насипвал, прьстта 1м е една жълтеникава глинеста.
И се чудя какъв сорт да взема, най- вече за ракия. Да е устойчиво на болести понеже нямам време да го пръскам често.
Един приятел ми каза да засадя унгарка, не се пръскало и т.н., но трябва да го садя от пръчка понеже не намирам посадъчен материал.
Някъкви други варианти?
Благодаря предварително.

Щом не ти се пръска и е само за ракия нямаш голям избор ,избираш директен сорт на собствен корен като :Отел(унгарка) бял,розов,черен;Липа бяла или черна или алжирка (с дълъг или къс гроозд).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2014, 22:46 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
vald76 написа:
Не пръскаш-няма реколта,Пръскаш-има реколта ,

Ами това е най-точно казано,всички други заглавичквания за лоза която да не се пръска и да ражда по много е ........измама.ЗА едно лозе в някой регион се огледай какво се гледа на около,и от там си прави изводите. :buch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2014, 10:23 

BREAKER написа:
vald76 написа:
Не пръскаш-няма реколта,Пръскаш-има реколта ,

Ами това е най-точно казано,всички други заглавичквания за лоза която да не се пръска и да ражда по много е ........измама.ЗА едно лозе в някой регион се огледай какво се гледа на около,и от там си прави изводите. :buch:

Явно не става и ....в ..... и душата в рая :) . Не че не ми се пръска, но понякога ходя по-рядко. Миналата година пръсках старата асма два пъти ама все тая, по- отстрани набрах 4-5 кофи, а до ореха си остана кисело.
Наоколо из лозята гледат памид, мерло. Предната есен купих от съседното село много хубаво грозде- мерло 26% зах, димят 24% зах. Направих супер вино без грам захар. По асмите какво си гледат не знам май повечето десертни кой каквото си реши.
Вчера ходих до пазара в Сливен, един продавач от когото съм купувал дръвчета ми препоръча за по-калпазански дето не искат много пръскане Молдова и Хибрид VI-4. Молдова чета че било много подходящо за асма. Май от тях ще взема пък квото стане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2014, 07:30 
Аватар

Здравейте! И аз искам да си направя асма. За целта миналата година насадих две лозички Мускат отонел-вървят добре, еднате лозичка е почти колкото мен, около 180см. стана това лято. Сега ми се иска да засадя Червен мискет още две и да станат общо четири на площ 25 квадрата над гаража на вилата, става дума за пернишко село. Нека някой знаещ да ме посъветва добре ли е злели е, препоръки критики и т.н. Да допълня надморската височина е около 700м, изложението е югозападно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2014, 09:16 
Аватар

Не знам дали е добре или зле, но понеже и на мен лозето е в пернишко /радомирско/ село, бих препоръчал горещо кайлъшки мискет от ИЛВ-Плевен. При таз годишните антилозови условия този сорт се представя успешно.
От другите плевенски сорта - Насладата не се опраши добре и е рехава, а Сторгозията закъснява доста и не знам дали въобще ще постигне оптимална захарност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2014, 16:32 
Аватар

От многото сортове които съм засял на асмата най-добре тази година се представи "Катя",само едно-единствено пръскане!,за повече нямам възможност,съответно другите сортове тотално се скапаха.Догодина от Агра-та ще си взема още две "Катета". :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2014, 17:06 
Аватар

Местожителство: Плевен
Щом нямаш възможност за редовно пръскане,нека колегите от форума ти препоръчат устойчиви сортове.Нямаш много голям избор.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2014, 17:12 
Аватар

vnnaidenov написа:
Щом нямаш възможност за редовно пръскане,нека колегите от форума ти препоръчат устойчиви сортове.Нямаш много голям избор.

Аз нямам,но тъщата има.Просто се случи тази година когато тя е на село да вали,за останалото се сещаш. :)
П.П.:Няма такава като моята тъща- Господ здраве да й дава!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София