Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 22 Авг 2017, 06:52 Дата и час: 22 Авг 2017, 06:52

Часова зона: Европа/София [DST]

[ 39 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 27 Мар 2014, 21:40 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
Искам да попитам тези дето имат сорта Евмолпия дали гроздовете им са като тези http://ivan.dimov.bg-art.in/index.php?r ... uct_id=192 !?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 12 Юли 2014, 01:53 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Не, гроздът е голям, крилат с дребно зърно и силно сбит. Аз съм поръчвал посадъчен материал директно от Бабриков.

Остап Бендер

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2016, 13:07 
Аватар

Здравейте всички. Ще използвам темата за да не отварям нова, като се надявам авторът да не ми се сърди. Чета форума от 2013 когато започнах от нулата с желанието да направя собствено вино. Мисля че съм го изчел целия - особено разделите за лозарство и за виното и винаги ми е бил много ценен източник на информация :respekt:
И така... в момента обработвам около декар и половина Мерло, Памид и малко Каберне. В лозето имам доста "дивачки", които мисля, че са SO4 и искам да им присадя калеми от Евмолпия. Въпросът и молбата ми са ако някой отглежда този сорт и е доволен от него - когато извършва резитбата, ако има желание да ми прати 10-20 пръчки, с които да се пробвам да облагородя въпросните. Аз в замяна съм готов да пратя от моето вино - хем на здраве да е, хем за мнение дали съм на прав път.
P. S. Засадил съм 3 лозички Евмолпия есента на 2015, но са поръчани от Сортови семена (AMV казаха, че нямат тази година) и нямам големи очаквания, но не ми се иска да чакам да влезат в плододаване, а да прихвана някой ценен фенотип по-скоро, като тези 3те ще ползвам за сравнение и съм готов да пусна снимки в същата тема.
Благодаря ви, дори никой да не се отзове.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2017, 20:59 
Аватар

Колега, намери ли пръчки от Евмолпия? Виждам, че си писал миналата година, но ... пак идва време за резитба. Тази пролет ще режа тригодишна Евмолпия, та ако не са измръзнали - пръчки ще има. Имам около 30 тригодишни чукана и около 40 двугодишни. Та пръчки има. Купих ги от сртови семена по интернет. Само дето тази година много им вдигнаха цената. Приготвил съм си и дивачка SO4 та мисля да се пробвам (ако ми хареса виното) да си произвеждам сам посадъчния материал - колкото , толкова.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 22 Фев 2017, 14:41 
Аватар

Местожителство: Ботевград
Не знам колегата дали е намерил, но аз бих се наредил на опашката за 15- тина пръчки, че ми се ще да изтребя един ред десертно на есен. Предполагам си сигурен, че е Евмолпия, защото аз все целя гредата при онлайн търговията- поръчам каберне от плевенския институт- получавам сторгозия, поръчам врачански и варненски мискет от сортови семена- миналата година лозите хвърлиха тук- там по някое гроздче за сефте и се видя че мискета е някъде другаде отишъл. И те така те :wallbash:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 22 Фев 2017, 20:19 
Аватар

Понеже поради малко известни (а и не толкова интересуващи ме) причини не мога да връщам отговори на лична обяснявам:
- ще режа лозите (Евмолпия и всички останали) най-рано в края на март, а със сигурност седмицата преди Велик ден. Лозето ми е на 200 км от мястото където живея и "откриването на сезона" за мен започва третата деседневка на март. Пътувам всяка седмица за да го обработвам и ... слава на Господ - получава се. Някой може да си мисли, че съм луд, но ... луд умора няма :lachtot: .
- Преди да зарежа обаче ще се наложи да подменя телената конструкция, което може малко да ме забави малко - с една събота и неделя. За това си давам срок преди средата на април да приключа с рязането.
- ако някой мисли, че е късно - за мен не е. Не го правя за първи път, но понеже подмених на 80 % лозето с нови сортове, кардинално подменям както конструкцията, така и формировката. Просто разкарах любимите във влащко липи, бели, черни отели и подобни директни.
Та - вече един колега по хоби ми е изпратил координати на лична. Повтарям - аз немога да пиша на лична. Като дойде време - ще се обадя.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 22 Фев 2017, 20:50 
Аватар

И отговор за колегата baldrick:
Да, сигурен съм, че сортът е Евмолпия. Нямам навика да хвърлям пари на вятъра и за това купувам посадъчен материал от производители или от проверени дистрибутори - доставчици. Последната партида лозички, които засадих миналата пролет родиха по една чепка още през лятото. И колкото и да е грешно и неправилно, че можело да не изхранят, да се съсипят лозите и т.н. - оставих чепчиците и пробвах (на вкус) и гроздето. Беше готово преди 15 септември. Нямам много лози Евмолпия (Тракийски мавруд) - малко под 90 бр. са. Най-старите от тях са на три години и очаквам тази година да дадат плод 20 - 25 бр. са. Другата част на лозето е с още толкова памид. Имам и различни десертни лози в лозето и като асми - опитвам се да покрия наличието на свежо грозде в къщи и за приятели от края на юли до края на септември. Десертното не е за вино. А винените сортове - за последно ще разчистя още малко площ за засаждане на каберне фран, но това са планове за следващата година. Възнамерявам да забуча 30 - 40 от тях.
След една пропиляна година в началото (като се хванах) и съсипани от сушата млади лозички - от пролетта на миналата годин направих поливна система. Има си седмичен програматор и в точно определен час и ден капковото се включва. Миналата година при засадени през пролетта 55 нови лозички фира даде само една. Благодарение на капковото и още една - две добавки, както и не на последно място качеството на посадъчния материал имам неуспеваемост под 2 %.
Но с лозето не мога да се разпростирам безкрайно защото в петък след работа тръгвам към лозето, събота цял ден си поработвам и в неделя се прибирам отново за новата седмица. И така до средата на октомври.
Общо взето - за никъде не бързам и работя по системата "проба - грешка".
Кефа и удоволствието цена нямат.

п.с. - пропуснах. Имам снимки на гроздето от едногодишните лозички, но незнам как мога да ги кача тук. А и не са съвсем автенчини, защото все пак не са от най-развитите гроздове, типични за сорта.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2017, 10:26 
Аватар

Здравейте, колега gogoh
А аз пък търся малко пръчки от дива подложка СО4 или рипария 41б да си присадя един стар местен сор Зарчин, а и да си завъдя някоя маточна подложкова лоза за присаждане. Та ако ти имаш едногодишни пръчки на подложките ти ще се радвам да ми пратиш няколко бройки да си ги размножа.Ще се отблагодаря по похдодящ начин

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 28 Фев 2017, 05:38 
Аватар

Колега, от Кортен по телефона си поръчах 4 бр. преди година и половина. Пристигнаха за по-малко от 24 часа. Цената им беше 2,50 за брой подложка с корени (вкоренена) доколкото си спомням. Незнам дали ако сложа линк тук няма да е реклама, за това с търсачката може лесно да се намери ако напишеш "посадъчен кортен".

П.С. Видях, че се качват линкове и за това давам връзка към страницата на Кортен:
http://ppk-korten.com/site/products

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 28 Фев 2017, 20:16 
Аватар

Здравйте. Първо да кажа, че не мога да изпращам лични съобщения.
Късната есен на миналата 2016г. засадих 25 броя Евмолпия, още 25 тепърва ще засадя.
Ако някой все още предлага, бих се възползвал от едно предложение за калеми - максимум 20ина четириочни пръчки :) с цел ашладисването на дивите. Берекет за новия сезон на всички!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 02 Мар 2017, 07:51 
Аватар

мерси информацията ще проверя пак защото аз есента им звънях и се оказа че не работят вече

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 09 Мар 2017, 21:15 
Аватар

към jazzfen,
няма никакви проблеми да ти подбера колкото искаш пръчки. Само предупреждавам, че са изкарали зимата навити (за да не ми се мотаят в краката) и по земята, та не са в цветущо състояние. Ако можеш да пращаш лични съобщения ми прати координати и ще се свържем.
Съжалявам за спама, това е с цел да съм полезен.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 29 Май 2017, 18:12 
Аватар

Снимка на лоза "Евмолпия" - тригодишна е и е добре отрупана с ресии. Снимах я днес в лозето ми. Тази година я пооформих като за начало. Догодина ще я заформя "официално". Имам около 25 тригодишни лози от този сорт. Всички плододават вече. Останалите около 55 бр. от сорта са двегодишни. Някой имат ресии, но ги поокастрих да се не мъчат.

http://kachi-snimka.info/vij.php?id=rgh1496070527p.jpg

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 11 Юни 2017, 08:33 
Аватар

Снимка (днешна) на тригодишна лоза "Евмолпия". Гроздовете се оформят, но е отрупан - незнам дали не сбърках, че не ги поразредих малко:
http://kachi-snimka.info/vij.php?id=bwy1497158495b.jpg

А това са снимки (пак от тази сутрин) на отделни, оформящи се гроздове на същия сорт. Снимал съм ги защото добре се вижда, че е "многокрил" - :lol: мисля, че това беше една от характеристиките на сорта:

http://kachi-snimka.info/vij.php?id=klz1497158524p.jpg
http://kachi-snimka.info/vij.php?id=bfi1497158546f.jpg
http://kachi-snimka.info/vij.php?id=viu1497158564m.jpg

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 12 Юни 2017, 11:08 
Аватар

мерси за снимките

Върнете се в началото

[ 39 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София [DST]