Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 20:21

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 09 Апр 2014, 13:15 
Аватар

Тази тема ми хрумна след като прочетох това http://www.depi.vic.gov.au/agriculture-and-food/horticulture/wine-and-grapes/production-guidelines-for-australian-table-grape-varieties. Имаме теми за резитба, за садене, за пръскането , за торенето, но за тези зелени обработки -нямаме, а пък според мен тук вече може би ще е върхът в професионализма...
Вярно е че е за десертни сортове, но ми е любопитна подробната информация за технологията на отглеждане, която из публикуваните книги при нас май не се среща - а именно до колко чепки е поносимо да се натоварва една лоза, както и коя чепка да се остави -има например инструкция при някои сортове да се махнат първата и третата чепка на летораст като се остави само втората.
Иначе всички книги при нас описват какво е колцуване, кълтучене и пр. но е само обща информация.
Идеята ми е в тази тема да натрупаме масив от данни при какъв товар какви резултати се постигат.
Да си призная не съм се замислял досега доколко чепки е приемливо да има на лоза от винен сорт.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Апр 2014, 14:32 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Темата за зелените операции е интересна, но подробности от сорта коя чепка да се махне, ми се струва, че няма да можем да опишем, защото това е плод на доста огромен като обем научен труд. Можем само да синтезираме как и кога се провеждат дадени операции и какъв е смисълът от тях. Иначе натоварването на лозите се изчислява лесно, като знаем, че грубо от един декар винено грозде е нормално да получим 800кг качествено грозде( за десертните 1200кг грубо), разделяме на броя лози в декар, получаваме кг грозде на лоза, от данни за средната маса на грозда разбираме колко трябва имаме на лоза.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Апр 2014, 15:30 
Аватар

Добре, ама аз сега садих Виктория - комбинация между Болгар и Кардинал и е прогнозиран добив между 2000 и 3000 кг на декар... Великата и тя я дават по паспортни данни 3 тона, ама не пише при какви отстояния и натоварване. От същия линк се вижда препоръка за конструкция на пергола и отстояния 2,4 - 2,7 метра вътрередово. Тракийския мавруд - 1,5 тона до 2 - доста е като сложим че нормата за добив на Каберне совиньон е 1,1 тона от декар.
Има си специфика - едно е да се сади на канелени горски, друго е да се сади на излужен карбонатен чернозем, предполагам трето е да садя на излужен чернозем в който съм вкарал 3 тона на декар пясък преди засаждането.
Отделно и тия операции - trimming - подрязване на чепката докато е на фаза бутонизация. Ясно че при винени лозя чепката не е толкова важна, но ....останалите неща явно оказват влияние върху узряването на гроздето.
А за научния труд --- оставям тире, освен ако аз не седна да го напиша.... тия институти по лозята какво правят... Затова идеята ми е да съберем данни - кой при какви условия какви резултати докарва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Апр 2014, 20:23 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Добива е право-пропорционален на торенето(в разумни граници),дори си мисля че резитбата не е толкова важна.
Имал съм чепка 1.280кг.мерло (не са няколко приплетени),на кютука бяха три чепки,също и 22бр.чепки но със 4-5 зрънца. :megagrin:
Темата е толкова обширна,и има толкова много 'зависи'...... :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Апр 2014, 10:59 
Аватар

Местожителство: Пловдив
И аз това викам, всичко е навързано и се започва отзад напред. Това че сортовете имат голям биологичен потенциал е едно на ръка, но ние тук гоним качество, а не количество ( може да стане девиз на форума). И да кажем нещо по темата, основните зелени обработки аз ги виждам като 4 на брой:филизене, прищипване,кършене и премахване на листа, колцуването не го броя, защото се прилага много рядко и понякога е със спорни резултати.
* филизене- то представлява премахване на нов прираст. Извършва се при големина на филиза 3-10см, защото само с докосване се отделя лесно и не причинява рани. Идеята е от два филиза на един чеп да се избере по-развития и да се отстрани конкурента, така се осигурява стабилен разстеж и бързо развитие. ПРемахват се основно безплодни филизи в основата на пръчките. Много важен признак , че един летораст ще е безплоден, това е образуването на мустак. Има ли мустак на филиза, това гарантира, че след него няма да има чепка.
* прищипване - изключително важна операция за изресяващите сортове. Тя се състои в премахване на растежния връх на вече порасналия филиз. Идеята е ,че като премахнем върха стопираме растежа на дължина за известно време, тогава асимилатите се насочват към ресите и така ограничаваме изресяването. Тази операция се прави 7-10 дена преди цъфтежа, естествено за всеки сорт срока е различен. Задължително при Хамбургски мискет.
* кършене - представлява премахване на част летораста( примерно с дъжина 4-7 листа от върха) - идеята е пак асимилатите да се насочват към вече прошарващите(избистрящи) се чепки, както и да се предотврати растежа към междуредията и над последния тел в реда.
* премахване на листа - представлява премахвене на няколко листа 3-4 от основата на пръчката с цел да се освободи място около чепката, да се подобри светлинния и въздушния режим. Листата които са преди чепката захранват директно корена и дървесината, а тези които са след нея захранват първо чепките и тогава корена.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Апр 2014, 13:09 
Аватар

Аз затова казвам че тия обработки са последния етап- чак след като сме оправили резитба, торене и обработки.
Но ... от тези така наречени обработки основния извод е че колкото чепка пусне толкова трябва да изхраним - а при горепосочения линк се говори за целенасочен контрол на броя гроздове. (Айде подрязването на гроздовете явно е обработка само за десертните лозя за да стане чепката с по-добър външен вид - големи зърна, по-рехава и др.)
Ония пичове посочват по 30 грозда на корен, но доколкото разбирам това явно е при поливна система, защото едно десертно грозде чепките му достигат лесно едни 300 гр. и горница.
Ето едно полезно нещо научих аз от Хелрайзър обаче - аз знам че мустака е реса и че е нежелано проявление ама не знаех че след като се види реса на тая фаза отдолу няма как да излезе грозде - демек филизя смело след 3-4 седмици.
Не съм съгласен обаче че колкото ториш - толкова ще даде - като се претори стават едни много нежелани явления особено ако се претори с азот...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Апр 2014, 14:10 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
stefannankov написа:
.......
Не съм съгласен обаче че колкото ториш - толкова ще даде - като се претори стават едни много нежелани явления особено ако се претори с азот...

Не четеш внимателно:
BREAKER написа:
Добива е право-пропорционален на торенето(в разумни граници),.....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Май 2014, 12:55 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
Вчера премахнах колтуците и първия лист,по съвет на един добър лозар.До седми лист не трябвало да има колтуци.
Изображение
Изображение
Изображение

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Май 2014, 21:28 
Аватар

това за колтуците наистина ли е така(до 7 лист без колтук) и парвото листо ли трябва да махна

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2016, 11:34 
Аватар

Местожителство: Плевен
Много грозде са нахвърляли асмите и се притеснявам че няма да го изхранят.Доста кърших,но пак е много.Давайте съвети.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юни 2016, 10:37 
Аватар

Местожителство: Плевен
Правя си някакви експерименти.Окърших върховете на всички леторасти.Да видим какво ще стане.А една асмичка,3-годишна,
само я колтуча.Като не съм зависим от асмите,купувам си грозде,и съм много смел.Нали се учим от грешките си :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юни 2016, 12:56 
Аватар

Гледам много руски филмчета със съвети в тубето - основно се казва, че на леторасъл не трябва да има повече от две чепки и на десертно грозде не повече от 30 леторасла на корен. На винените може и повече... все пак всичко си зависи от сорта и конкретният корен/асма. Ако са мощни, което видимо си личи, може и повече да се остави.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юни 2016, 21:37 
Аватар

Местожителство: Пазарджик
Яко чистене иска,особено буйните сортове...аз на моите преди две седмици им кърших върховетеи сега колтуците бяха като пръчките почти,много зашумено...другия път ще пусна и снимка да се види. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юни 2016, 11:53 

Местожителство: София
infomar написа:
Гледам много руски филмчета със съвети в тубето - основно се казва, че на леторасъл не трябва да има повече от две чепки и на десертно грозде не повече от 30 леторасла на корен. На винените може и повече... все пак всичко си зависи от сорта и конкретният корен/асма. Ако са мощни, което видимо си личи, може и повече да се остави.

Не забравяй ,че повечето пъти тези съвети се отнасят за техния климат ,който е с много къс основен период...Хората гледат максимално да ускорят процесите на зреене ,като намаляват добива.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часова зона: Европа/София