Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 07:51

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Май 2014, 18:10 
Аватар

През Март засадих 2 сливи и 2 кайсии,но виждам че нещо яде листата и не знам с какво да ги напръскам.Освен това на Кайсиите по стеблата има много листа от долу до горе са покрити,трябва ли да ки махна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Май 2014, 07:12 
Аватар

Пробвай първо с би58 после евентуално с Нуреле дурсбан. Хубаво е нещо срещу маните по листата да сложиш - скор, луна експирианс, топ плюс. Кафявото гниене също ти остава едно пръскане поне. Листа сега недей къса - нека развият корени пък после наесен ще режеш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Май 2014, 09:31 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Щом има листогризещи неприятели най-вероятно това са пръстенотворки,златозадки или гъботворки. Би-58 не върши работа, то е повече за въшки и леко за акари. Срещу листогризещите се използват широкоспектърни инсектициди като Нуреле Д, Вазтак нов, Децис.
Скор при костилковите се използва само при праскова за къдравост, по-добре използвай нещо по комплексно като тирам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Май 2014, 12:48 
Аватар

Благодаря ви ще отида до аптеката и ще напазарувам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2015, 16:15 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Сливово дърво стенлей на 2 години
Забелязах някакви кафяви образувания по стеблото и клоните...да не е някакъв тип рак?
Прикачени файлове:
image.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2015, 16:35 

Местожителство: София
Това на края на клонките ли е ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2015, 19:35 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Прикачени файлове:
image.jpg
Прикачени файлове:
image.jpg
Прикачени файлове:
image.jpg
Изглежда,да

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2016, 19:41 
Аватар

Проблем с крушите! До преди 10 дена в идеално състояние. Отрупани с плод. Даже се каних да разреждам, че преброих 60 плода на младо дръвче. Пръсках превантивно с Топсин + Скор +Вазтак. След 7-8 дена пак същата комбинация но вместо Вазтак сложих Нуреле. Това по препоръка от агроаптеката. Сега положението е трагично. Засилващо се струпясване и много малки черни ларви ли са, буболечки ли са? :?
Влошаването се извършва буквално за часове. Имам чувството, че съм пръскал със зараза, а не срещу нея! Чак след седмица ще мога да пръскам отново. Какво ще препоръчате, ако вече не е късно?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2016, 20:39 
Аватар

Както го описваш,мисля че са листни въшки.Голяма напаст и се прехвърлят и на други зелени култури.Много е трудна борбата с тях: Отвара от тютюн + инсектицид....може би ще ти помогне :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2016, 14:56 
Аватар

Това ми препоръчаха, това взех. Обаче нещо не бяха убедителни. Дано да има ефект. Притеснява ме, че фунгицида е контактен. Пък не ми се струва удачен при превалявания. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2016, 15:12 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Струпясването се засилва заради влажното и студено време пръскай ударно през 7 дена. Смени фунгицида на Флинт макс пръскай два последователни пъти, не повече. Гледам че са ти дали Циклон за евентуалната въшка, но според мен той е по-слаб. Ако не помогне взимай Б-58, това при положение че е въшка,защото не е много ясно, буба ли е или са ларви.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2016, 15:21 
Аватар

Благодаря! :2thumbs:
Исках Б-58, но ми казаха, че Циклон-а е по-добър. А не правих снимки, че валеше силно и не ми се мокреше телефона. Но ще направя като си отида на село. Белята е голяма и няма да изчезне лесно.
Ще послушам твоя съвет. Отивам да купувам новите препарати, които ми препоръча.

ПП: Взех ги, но ми казаха за "Флинт"-а, че вече ще го спират от производство. Явно изтича определеният период за ползване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Май 2016, 12:14 
Аватар

Местожителство: Елена
Обърнете внимание на този препарат Хорус 50 ВГ. Действа и при хладно време, за сметка на други препарати като топсин М., Систан и т.н. и е важно, че е системен, защото във влажните месеци контактните просто са неизползваеми. Използвам го трета година за предцъфтежно и следцъфтежно пръскане за всички дървета(сливи, круши, череши, ябълки) а до края на вегитацията го използвам още 2 пъти, единствено прасковите пръскам със СКОР, защото е уникален в борбата с Къдравостта, с която имам най-голям проблем. Във връзка с Листните Въшки - Миналата година имах голям проблем с тях - Започнах с Нуреле Д., после с БИ58, Вазтак, след това и Децис, Нямаше резултат и направо се побърках. Тогава ми попадна в една статия за - Калипсо на Баер и успях да ги прекъсна (малко по-скъп е, но смятам, че ефекта си заслужава парите).

Тази пролет при резидбата забелязах за първи път същите образувания по сливите (Стенлей), които е представил на снимките Naskohondata1. Ако някой се е сблъсквал с подобен проблем, нека сподели с какво си имаме работа и има ли начин за спасение на дърветата?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2016, 15:25 
Аватар

Местожителство: София
Аз да попитам, засадих три броя "Кюстендилска слива" на вилата (района на гр. Трън) за първи път садя овошки и незнам от кога трябва да започне пръскането? При засаждането спазих всички изисквания, в момента са се хванали добре, вече месец iи повече от както ги засадих.( Извинявам се ако вече е писано някъде)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2016, 23:49 
Аватар

Против въшки-Актара.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София