Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 22:41

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Мана
МнениеПубликувано на: 15 Юни 2014, 17:46 
Аватар

Пичове налазила ме е страшна мана пръскам редовно като досега редувах шавит и еклер но все едно не ги пръскам много е поразено кажете какво да правя и има ли смисъл вече?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Мана
МнениеПубликувано на: 16 Юни 2014, 09:22 
Аватар

Местожителство: Пловдив
При сериозни нападения от мана се редуват задължително системни с контактни фунгициди, за да се атакува патогена отвътре( системните) и отвън (контактните). Колкото и да е трудно при тези дъждове, това е начина. Пръскаш със системен и през два дена с контактен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2014, 17:27 
Аватар

Системния го пръскам на 7 дена значи мога да почна на 3тия с контактен така ли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2014, 18:05 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
Пробвай с ридомил голд+топаз,след 4 дена пак.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2014, 16:47 
Аватар

от Топаза ми казаха по 1 бирена капачка на 15 литра не е ли малко това?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2014, 17:54 
Аватар

2.25мл на 15л, това е дозата,

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юни 2014, 15:31 
Аватар

Благодаря! Иначе сега гледам,че след последното пръскане с Шавит има ефект поизчистила се е маната но пораженията са огромни 70% от чепките са изсъхнали по голяма част от другите има оидиум просто ме е яд да го гледам :|

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2014, 17:14 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
ultra_pi4 написа:
Благодаря! Иначе сега гледам,че след последното пръскане с Шавит има ефект поизчистила се е маната но пораженията са огромни 70% от чепките са изсъхнали по голяма част от другите има оидиум просто ме е яд да го гледам :|

Яд не яд трябва да продължиш с борбата срещу двете мани,за да не загубиш лозите през зимата.Миналата година на комшиятя бяхя така нападнати,ама той не пръска,и тая зима са му измръзнали,като се има предвид че температурите не са падали под -10.И догодина си избери друга схема за пръскане , като шавит и еклер им предвиди по едно третиране и то след фаза грахово зърно.Успех :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юни 2014, 12:13 

Здравейте,
първо искам да се изивиня, че определено не пиша в правилната тема, но въпросът е малко странен и не знам къде да откиря отговор. Нов съм във форума, затова може да ме псувате съвсем спокойно :D .
Въпросът или може би казусът е следния: имам няколко главини с Отел, които от няколко години имат странни симптоми, слабо развитие на листна маса. Почти няма листа, а ластарите са къси и изглеждат недоразвити. За сметка на това има добри и нормално развити гроздове с едри добре развити зърна...плодът е без забележки.., но просто липсва листна маса и реално не могат да се развият ластари...Главините се отглеждат в плевенско село на асмалък...съжителстват с други сортове грозде, който нямат такива симптоми...Предположението ми е, че лозите остаряват, но все пак говорим за около 25-30 годишни такива. Асмите са добре поддържани от гледна точка на резитба, пръскане торене(пояснявам: за асмите се грижа основно аз на 27г съм и съм се учил изцяло от баба ми както и каквото мога да прочета насам натам..). Почти не пръскам с много химикали основно с бордолезов разтвор, традиция един вид и дитан, и топсин основно редувам. В повечето случай съм на 3-4 пръскания годишно. Нямам никави проблеми, за което съм много щастлив. Само това ме притеснява и не откривам отговор...торя само с естествен тор, комбинирам оборски(овце, крави, магаре) с птичи.
Опитвах да прихвана лозите и с подложка и инак по традиционния начин чрез вкореняване на отрез...безуспешно до тази година...Сега се е хванала една на вкореняване и върви сравнително добре.
Това, което има като листа изглеждат свежи, тъмно зелени, с мъхест харктер отдолу...т.е. не изглеждат болни.
Проблемът е че по този начин загубих две главини, тъй като не могат да се развият и измръзнаха през зимата. Наблюденията, които имам ме карат да мисля, че ще загубя и тези три, които са ми останали.
Знам, че някои то вас могат да кажат, че отелът и без това не е хубав сорт, но все пак искам да го запаза.

Ще съм Ви благодарен, ако дадете някакви предложения.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юни 2014, 15:41 
Аватар

Има една вирусна болест наречена късовъзлие при лозата. Разгледай в нета информацията и сравни с твоите симптоми. Тя има три форми, търси типичната.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юни 2014, 23:36 

Благодаря за отговора. Прочетох, каквото успях да открия за късовъзлието и определено има някакви сходства, но не напълно. Поне според прочетеното няма лечение освен с нещо което според мен е експериментално, казва се: ТРИФЕНДЕР ВП, но според мен за едната ми ти проба не си заслужава. Ще видя как ще се получи с тази която се вкорени и ако няма проблеми в развитието й, другите ще отидат за печката! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юни 2014, 10:14 
Аватар

За мана по лозя ето това е един много интересен препарат - http://www.agria.bg/indexdetails.php?menu_id=7&elem_id=15 - хем контактен, хем системен, хем и мед има, особено в тия влажни периоди. Че и евтин ако се вземе разфасовка 0,5 или кг.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часова зона: Европа/София