Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 18:33

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Юни 2014, 11:15 
Аватар

Здравейте ,моляза помощ ако някой се е сблъсквал с подобно заболяване по лозите.Лозето ми е на 1г6м.,вървеше си добре,но преди седмица го наторих с азот и в разстояние на това време се появиха някакви червени петна по листата ,ограничени от невратурата на листа.Първоначално предположих ,че е еска,но ходих при мой познат от агро аптека и той не можа да го определи категорично.Предположенията са :Лозов акар,Бренер,и листно завиване-вирусна болест.Гледахме с лупа петурата на листа отдолу но не забелязохме акари.Факт е обаче ,че листата престояха във вода три дни преди да отида да разговарям.Нападнати са три -четири листа на една от лозите в реда.Имам съмнения и за липса на фосфор,тъй като не съм торил с такъв тор но мога само да предполагам.Лозите са пръскани редовно ,всяка седмица срещу мана и оидиум поради масовото заразяване на съседните лозя с тези гъби и многото дъждове.Ползвал съм Еклер49-вг,Шавит и мисля още едно -Кабрио топ.Няма почервеняване по дръжката на листа или по леторастите.От горната страна на петурата в центъра на червените петна се вижда нещо катомалко ореолче с по светъл /БЛЕД /цвят.Има ли това нещо лечение?Сортът ми е червен десертен -Плевенско.Е ли е възможно да съм прекалил с амониевия нитрат ,сложих около коренът на дълбочина около 25 см,по 100 грама разпръснато, но не в близост до самото стебло!Ще съм благодарен на съвет и помощ.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2014, 09:49 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Съмнявам се да е фосфорен дефицит, като смачкаш листото хрущи ли като сухо или е свежо? Възможно е да е акар.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2014, 13:00 
Аватар

hellreiser написа:
Съмнявам се да е фосфорен дефицит, като смачкаш листото хрущи ли като сухо или е свежо? Възможно е да е акар.

Не е сухо не е чупливо и на е хрущи,с нормална листна структура е.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2014, 16:09 
Аватар

Значи отпада акара.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юни 2014, 08:41 
Аватар

Да ,отпадат акарите ,вчера гледах с лупа отново ,няма нищо.Отпада и Бренер,там напетняването по листата е със съвсем друга морфология,гледах доста снимков материал.За листно завиване -вирусна болест причинена от комплексното действие на два или три патогена едновременно също имам съмнения ,защото там нападнатите листа се подвиват силно навътре ,при мен листната петура е съвсем нормална и после при това завиване пишат ,че листата на заразената лоза започват да издребняват,забавя се растежа и т.н.т...При мен тази лоза върви като луда.На година и половина е и тази година пусна филизи дълги около три метра ,с големи и добре развити като петура листа.Сега вчера установих че по малките листенца -новите имам по едно червено петно подуто нагоре ,това е лозова краста ,при определянето и няма съмнения,ще търся сяра за напрашване срещу този акар.Може би по някакъв начин пръскайки с фунгициди за мана съм потиснал развитието на краста по долните листа и в момента нещата избиват в този вид с това напетняване.Не знам ,явно е нещо рядко срещано ,защото освен Вие никой друг не написа нещо във форума.Благодаря за вниманието ,винаги съм готов да помогна и да бъда полезен със съвет,защото знам ,че такива като нас ценят труда и имат търпението да чакат с години за да видят някаква полза от положените усилия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2015, 06:22 
Аватар

Има ли други болести при които лозовите листа полека почервеняват и изсъхват....респективно и лозата изсъхва, въпреки всякакво редовно пръскане? Ако има издънки от доло има ли смисъл при подобно изсъхване, да се оставят за възстановяване или трябва изкореняване?
Вчера и при мен се получи изсъхване на една три годишна асма, внезапно без видими причини. Съседните на нея са в отлично състояние.
http://www.zoomania.org/%D0%BB%D0%BE%D0 ... %BD%D0%B5/
http://www.farmer.bg/20999-Vnezapnoto-i ... arvesinata
http://www.bgfermer.bg/Article.asp?ArticleId=872709
http://www.agro-consultant.net/zemedeli ... D0%B0.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2015, 22:12 
Аватар

Отрежи една пръчка и ако сърцевината е тъмна е Еска,в доста случаи тая до нея също е заразена но може да покаже и след 1-2 год.Иначе специално за Еската пръскаме с Актара.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юли 2015, 06:23 
Аватар

Сърцерината е светла и една малка централна тъмна точка. А бе божа работа.... някой не ги пръскат и... нищо им няма, други много пръскане.. хилаво дете. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2015, 20:47 
Аватар

Колеги,защо памида,който имаме във двора е със 30-40% останали зелени зърна ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2015, 21:28 
Аватар

Много е "хвърлил" плод и вследствие не всичко може да узрее.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2015, 08:58 
Аватар

Памида е склонен към милерандаж, растял е буйно през перода на цъфтеж, хубаво е 1 седмица преди цъфтеж да се прещипват леторастите, за да може пластичните вещества да се насочат към ресите. Времето по време на цъфтежа и оплождането може би е било влажно и сттудено.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часова зона: Европа/София