Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 06:23

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 01 Юли 2014, 13:54 

Здравейте съфорумци

Имам нужда от съвет. От около месец имам това заболяване на Отела. В съседство са ми едно до друго още две асми, а имам и още десетина из двора, но на друго място нямам такова заболяване, а и не съм имал досега. Имам една малка лозичка от миналата година, на друго място, и тя го има същото заболяване. Започва с сиво-кафеви петънца по края на листа, които започват да проникват по-навътре, по края се оформя обръч от мъртвата тъкан на листото и настъпва навътре. Много характерно е завиването нагоре края на листа при доста напраднал стадии на развитие. Накрая листа пада, след като е загинала цялата зелена част. Вече около 50 % от листата са опадали, загиват основно старите листа, поне така ми се струва. Като цяло лозата е с доста бледо зелени листа, които не ми е ясно защо е точно така. Не съм я торил(поне така си мисля, другите си асми съм ги торил), но пръскам през седмица с Кристалон. Като цяло пръскам всяка седмица, основно с Верита в комбинация с Топаз, Фалкон , но и сяра с Купроцин, Купроксат, един път с Куадрис, един с кабрио Топ. Като цяло досега може да съм пръскал скъм 8-10 пъти(изтървах им бройката), но тези 3 лози имат поне още 3 пръскания.В моментите на постоянните дъждове края на май, началото на юни пръсках през 3-4 дена, когато успееха да поисъхнат листата. Ходих с листо в Растителна защита(Шумен), но не го познаха и казаха, че вероятно е вирусно.
Ако може да помогне някой със съвет.

http://prikachi.com/images.php?images/175/7439175V.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/177/7439177R.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/181/7439181k.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/183/7439183t.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/190/7439190p.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/192/7439192Y.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2014, 16:37 
Аватар

Хелрайзър е експерта. Не ми мяза на мана като начало на изгарянето, и бренер не е, хлорозата също започва сякаш на по-едри петна. Струва ми се, че малко си попрекалил с химията понеже пръскаш и със системни препарати, а те държат поне седмица, че и 10 дена.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2014, 17:24 

Лозето ми го обрули градушката на 28-29.05, остана на едни сопаджици и някое друго зелено парцалче. Хвърлям всички сили в двора. Подгизнахме от всякъде и затова пръскам на поразия, че появи ли се жега в тая влага, ще разкаже работата на асмите. Двора ми е много затворен и при наличие на влага и жега става ад. Миналата година по моя преценка изкарах около 450 кг грозде от двора с прилично качество. Пръсках много и със скъпи препарати, но пак ми се появи оидиум и много грозде се напука. Тази година валежите са многократно повече, досега с по-малко жега. Но пак имам напукано грозде, изглежда единият ми сорт е много чувствителен към оидиума(въпреки непрекъснатото пръскане доста се напука). А имаше и една средно силна, една малко по-слаба и 4-5 слаби градушки, които си оказаха влияние на състоянието на асмите ми тази година. Моля се най-после да дойдат жегите, че да пресекат болестите. Единственото решение на болестите по лозите според мен е това.
Тази година мана почти нямах - появи ми се малко, но аз сам си я направих - рових на 2-3 места по асмите малко да ги рапределя, че бурите ги бяха омотали много сериозно и там ми се появи малко мана.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2014, 18:18 
Аватар

По пътя на дедукцията ми се чини че може да е някакъв инсект (пеперуда - ларва) понеже нищо не споменаваш че си пръскал с инсектициди - Нуреле дурсбан, Вазтак, Децис.. Забелязваш ли гъсеници, пеперуди или бръмбари по листата да се навъртат? Чисто предположение си е, без да имам право на квалифицирано мнение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2014, 22:23 
Аватар

Местожителство: Пловдив
На мен ми прилича на мана, защото на някои листа се виждат ореолите на петната, нападението е силно. По ми е интересно как така в РЗ Шумен не са познали. Те на гледане ли го карат само. В такава ситуация се прави препарат, слага се под микроскоп и всико лъсва по бели гащи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2014, 20:38 
Аватар

Отела е директен сорт и не се нуждае от пръскане против мана.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2014, 08:45 
Аватар

Местожителство: Перник
Здравейте съфорумци,
отдавна се ровя из този форум за да се образовам, но ето че дойде време и аз да задам конкретен въпрос и тъй като не желая да разводнявам форума с излишни теми реших да попитам в тази.
Това на снимката болест ли е или нещо друго, допълвам че кората в този участък се е отворила като на дърво, а за сорта не зная какъв е защото баща ми го е посадил преди около 4 години и до миналата година все измръзваше зимата, тази зима успях да го запазя и се разви доста добре, но тези налепи ме притесняват(когато ги разчопкам с нокът са зеленикави като на филиз) и като допълнение да кажа, че маната хич не му прощава, но пръскам редовно и я стопирам до следващият по обилен дъжд.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2014, 10:26 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Не се вижда снимката

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2014, 12:41 
Аватар

Много съжaлявaм, но немогa дa я кaчa от мобилния, довечерa кaто се приберa ще я кaчa.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2014, 15:17 
Аватар

Колеги тъй като не успях да се справя с качването, ги качих ето тук - http://georgiromeov.snimka.bg/?album;ai ... d=33796115

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Авг 2014, 18:38 
Аватар

Колеги моля ви давайте предположения, видяхте ли снимките?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Авг 2014, 16:46 
Аватар

Georgi_Romeov написа:
Колеги моля ви давайте предположения, видяхте ли снимките?

Аз съм на 63 години,за пръв път виждам отела/белия и червения /да боледува!Винаги съм го пръскал с бордолезов разтвор,тази година не си спомням вече с какво съм пръскал.Никаква файда.Оцеля сорта "Италия" и гръцкото без семки.Не съм специалист но според мен това дъжда/киселинен/ и омарата сутрин.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Авг 2014, 21:20 
Аватар

Мерси колега, но само да вметна, че това на снимката не е Отел(незная точно какво е).Относно отела и моят боледува, особено белият.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Фев 2016, 21:25 
Аватар

Здравейте, от доста време забелязвам в лозето си пръчки, които в основата си не ми харесват. Кората им е нацепена, и имат не характерен тъмен цвят. Сега правя резитба и някои от тях са удобни за плодни пръчки, но се колебая да ги оставям. Имам някакви съмнения но ще се радвам да видя и вашето мнение.http://nataly20022.snimka.bg/other/loza ... 8.36590176

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Фев 2016, 13:15 
Аватар

Местожителство: Варна
Колеги тъй като не успях да се справя с качването, ги качих ето тук - http://georgiromeov.snimka.bg/?album;ai ... d=33796115

И при мен го има , но асмите са 30 годишни.Качвах снимка тука, но никой не даде идея.
Ако пусне издънка ниско - остави я и режи напуканото стъбло. Така направих с 2-3 лози.
При мен някои не пускат издънки на главнята ,пукнатината се разширява и лозата загива .

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София