Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 16:38

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Юли 2014, 20:21 
Аватар

Моля за съвет относно две годишно кайсиево дръвче :idea:

Листата почнаха да се свиват и вехнат. Не се наблюдават паразити или дупки по листата.
Пролетта съм го пръскал с "Нюреле", поливам го по веднъж на една две седмици, вали и дъжд така че едва ли причината е водата. Може би някой червей му яде корените- :cry: знам ли?
Приемам съвети и благодаря предварително на всички :nixweiss:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2014, 21:18 
Аватар

След описвания като сахарски пясъчен дъжд от 5 кайсиеви дървета, две заприличаха на твоето. Едното му оредя листната маса, но горе долу се оправи. За второто мислех, че ще варим жито, ма и то кораво излезе - един голям клон фира само. На останалите пораженията са само по листата, като от градушка. Да няма небесен подарък и у вас. От 5-6год ги имаме, но продукцията плачевна, да не кажа никаква. Дръвчета с характер се оказаха, но правят хубава шарена сянка за тревата под тях.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Юли 2014, 11:01 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Каква болест е апоплексията?
Характерно за апоплексията е внезапното загиване на отделни клони или на цели дървета. Причините за апоплексията не са добре изяснени. Изглежда, че внезапното загиване на кайсиевите дървета може да бъде причинено от гъби, бактерии, вируси и от неблагоприятни метеорологични условия. При започване на вегетацията напролет дърветата се развиват нормално и изведнъж листата увяхват, сякаш са полети с гореща вода, изсъхват, а заедно с тях изсъхва и засегнатият клон или цялото дърво.

Борба. Засаждане на дърветата в места, където няма опасност от силии зимни студове; правилно отглеждане на растенията; пръскане с 2% бордолезов разтвор след опадане на листата и след преминаване на зимните студове.
http://www.kak-da.com/%D0%BA%D0%B0%D0%B ... D0%B0.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юли 2014, 20:55 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Лоша работа тия дървета най вероятно е те да загинат :nixweiss: .
Имам тъжен опит с подобно нещо 3 или четвърто кайсиево дърво засаждам но таман почне да дава и : цъфти върже и умира с плодовете.
Един познат от болницата ме посъветва да засаждам само късни сортове ама аз се сещам късно за това,на пазара избор има но кой знае какви са.
Неговата теза бе че кайсията е с тънка кора и при рани пролетни топли дни започва движение на соковете при последващи застудявания тия сокове замръзват и резултата е изсъхва заедно с плода.
Кайсия или зарзала това е избора който ми препоръча зарзалата е по устойчива но костилката горчи и плодът е по дребен за ракия бива зарзала но за компоти и прясна консумация кайсията е за предпочитане.
Дано се оправят тия дървета че иначе се губят години докато порастат новите.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юли 2014, 09:10 
Аватар

От горчив опит се научих че помага ЕДИНСТВЕНО ПРЕВАНТИВНОТО решение насипване на 10 тина кг струшки от чугун че са по ситни накопавам малко насипвам и .... около 50 см диаметър на дървото ... ПОМАГА но преди да започне да съхне . От моя дядо го знам ... едната ни кайсия беше 40 см дебела и жива ..... Може и "сачика брус" или зелен камък но ..... само съм чувал .... някой бещше казал да правя дупка в клона и да я напълня със зеления камък но ..... не помогна :( дръвцето си умря . Другите са си живи и здрави .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юли 2014, 22:29 
Аватар

Благодаря много за постовете, :explode: явно нищо не може да се направи на този етап :mocken:
Ако има и други мнения ще се радвам да ги споделите.
Благодаря :gott:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2016, 22:46 
Аватар

Пръскай със сребърна вода с по - голяма концентрация на среброто!Така спасих дори прасковите си и помага и за акарите по лозята. Среброто си го правя сам. В един буркан с вода слагам сребърни пластини от накити завързани за двете жички на зарядно от нокия 4.5 волта. раздалечени една от друга и потопени във водата. Важното е да не се мократ жичките. Захващам ги със щипки за буркана. Оставям да работи до като водата побелее в буркана. После наливам в пръскачката и пръскам дървото навсякъде и по листата. Успех

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2016, 22:53 
Аватар

Местожителство: София
Завиването на листата е най вероятно от акари. Микроскопични се и не се виждат, но ако се вгледеш има много тънко сивкаво покритие на листата. Пръскай с Б58 или нещо срещу акари. поне з пъти през 2-3 дена.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2016, 22:56 

Местожителство: София
До 2-3 дена е заминала...вече 2 дръвчета при мен ,така си заминаха...Раззеленяват се...и изведнъж увяхват,някакъв вирус има по кайсиите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2016, 12:31 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Според мен е ранно кафяво гниене! Вредителят е гъба. Напада всички костилкови , но има сортова зависимост. Ако дръвчетата изглеждат така като в линка , значи е това. http://www.bgfermer.bg/Article/4617313

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Май 2016, 12:51 
Аватар

Местожителство: Варна
Тази година по описания горе начин 1 зарзала даде фира и по 1 клон на 2 кайсии. Миналата година отрязох пострадалия клон на зарзалата и я спасих , но тази година не.
2013 и 14 г 2 череши загинаха - разлистиха се ,имаха цвят ,листата пожълтяха и започната да падат, а по стъблото се появи смолотечене .
Никакво препарати не помогнаха вкл .и зелен камък

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Май 2016, 17:36 

Местожителство: Lovech
при мен за една седмица изсъхна кайсия 5 м висока. спасение няма. казват че бил някакъв вирус ,който не е познат на агрономите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Май 2016, 18:54 
Аватар

Това ,може би, е от топлото време през декември.Тогава дали се беше разлистила?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Май 2016, 19:24 

Местожителство: Lovech
нормално се разлисти пролетта.имаше много цвят , но падна късна слана и унищожи голям процент. и след това само за 7, 8 дена умря. при кайсиите последните години се случва често.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Май 2016, 20:02 
Аватар

При нас ,в Балкана,топлото време рано напролет провокира вегитацията......следват слани......и твоят.... /пък и моят /резултат са налице.Асмите ми измръзнаха,за което поствах снимки.......Сега гледам...едни ялови леторасти,но....природа.Догодина,ако даде Горния...........

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София