Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 17:20

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Авг 2014, 18:24 
Аватар

Здравейте.Търся мнение от някой ,който отглежда от години сорта грозде черна и бяла молдова , като асми.Тази година с баща ми направихме тръбна конструкция с размер 11м на 3.6м тоест 40 квадрата и насадихме 5 лози черна и бяла молдова.Насадихме ги от едната страна през около 2 метра по дължината на асмалъка и се падат средно около 8 квадрата на лоза.Въпроса ми е дали ще успеят след години да запълнят това пространство или да садим още и дали е добре кордона да е с дължината на конструкцията - 3.6 м., дали да е един или два кордона само чепове ли да оставяме или и плодни пръчки въобще колко очи може да се натовари след години като стари лози и как да ги подредим.Дайте въобще всякаква информация за сорта.До колкото знам сорта е силно растящ и не търпи да са на гъсто даже четох,че стара лоза може да покрие 20 кв. и да даде 150 кг грозде , но дали е истина незнам ,а комшиите ми казват да садим още и ме объркват.Иначе като за 5 месечни лози направо ме учудват защото за тези 5 месеца от както ги насадихме вече са дълги по 4.5 - 5 метра превили сме ги на височината на асмалъка - 2.5 м. и са плъзнали по 2-2.5 м. от горе по теловете.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2014, 08:51 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Асмовидната формировка е въпрос на лично виждане, можеш да я въртиш както си искаш, не виждам проблем. През 2 метра са добре лозите, нали казваш , че е буйнорастящ. За резитбата може би къса, но не ги познавам тези сортове кои са.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2014, 10:32 
Аватар

Може би си го чел това, но според него дори малко нагъсто си го сял - http://www.sevastianov-vines.com/information-%D0%9C%D0%BE%D0%BB%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B0---%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%BD%D0%BE-%D1%83%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B9%D1%87%D0%B8%D0%B2-%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D0%B5%D1%81%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D1%81%D0%BE%D1%80%D1%82-%D0%B3%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B4%D0%B5-76.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2014, 20:05 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Имам 5 корена на асмата поради простата причина, че търговецът ме излъга, че ми продава друг сорт. Но пък тази година благодарение на молдовата имам все пак някакво грозде. Иначе сортът е като троскот. Устойчив на болести и много ражда. Но пък ми е малко късен. Приятен на вкус и се запазва дълго след беритбата. Добър избор.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2015, 13:08 
Аватар

Загрибваш ли го и как се държи на студ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2015, 10:39 
Аватар

Местожителство: Варна
в началото на 03.2014 засадих 4 бр Молдова. Тръгвнаха много буйно и се качиха в средата на лятото горе на конструкцията на асмата. Чистих ги в началото на лятото и септември от росни корени, както и тази пролет.
След засаждането ги покрих с пясък им набучих отгоре 11л туби без дъно с поставена капачка. После махнах капачката, а като станаха около15 см прерязох тубите където започва конуса. На 1 туба разстояниеот лозата забучих в земята PVC тръби ф40 мм с дължина 60-65 см, стърчащи около 20см от земята . На тръбите част от други туби /конусната част и 10 тина см от цилиндъра - за поливане..
Есента затрупах тубите с размесена пръст и пясък. пролетта премахнах засипката.
Това лято имаха по около 10 чепки - оставих само 2 , а в средата на юли само по 1 чепка/ Разстат буйно и се разхождат горе по конструкцията.

П.П. Тубите ги оставих заради маркиращия добитък.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2015, 13:08 
Аватар

Нямаше ли да имат сила да ги изхранят, че ги премахна..... при мен за първа година дават сега по 8-10 чепки и ги изхранва добре. Имат голяма листна маса..... стеблото им като за трета година е дебело 3-4 см.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Авг 2015, 10:16 
Аватар

Местожителство: Варна
реших да не рискувам. Можеше и да ги изхранят , но съм чел,че не трябва да се натоварват млади лози.
Вчера полях всички млади лози .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Авг 2015, 21:01 
Аватар

А сега някой който гледа молдова да дава съвет и да споделя мнение . Значи моите молдови реално им е втора година както писах на пролет хвърлиха по 10 тина грозда но сега в разгара на горещините ще споделя следните наблюдения . Уж молдовата е продълговата но при мен повечето от асмите в момента са със ситни като дренки зрънца и кръгли а вече са лилави на цвят въпреки че уж е късен сорт и като че ли жегата ги смалява и съхнат иначе имам възможност и не е истина колко вода им наливам всяка вечер така че не им е суша.Иначе всички белези на растеж съвпадат със сорт молдова.Друго нещо една пък от тях която е на не повече от 2 метра от тях съм я взел за бяла молдова тя направи едри и продълговати зърна само че от вчера започна да придобива син лилав цвят та друг път е бяла .Изобщо ако можеше да ми паднат тези разсадници защото аз все от плевен от незнам си кои разсадник уж известен и професионален съм ги взел бих ги изгорил и пратил в концлагер само се бъзикат с хората и им продават а като минат 2-3 години се чудиш този сорт ли е или не .и без това като купуваш има само опция напълни кошницата а инфо за продукта муки за молдовата ми омръзна да чета една вече банална информация дето я знам на изуст но ми е оскъдна .Който отглежда сорта от повече години да каже нещо ново Според вас като го дават с едри и продълговати зърна това при мен защо е ситно и кръгло а другото на едната асма е продълговато и едро а на една даже е продълговато и едро но бяло пък е взета заедно с тази дето уж бяла пък почервя . Колко ли вида молдова има се чудя.И друг въпрос един комшия все ми викаше че асмите ще почнат да надебеляват от втората половина на юли пък като основните прътове точно обратно направиха пролетта малко надебеляха а сега не мърдат изобщо кога е нормално да надебеляват миналогодишните части

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Авг 2015, 19:33 
Аватар

Молдовата при мен също е купена от Плевен - магазина в пазара - мисля, че разсадника е в Нови пазар... някъде.
Развиват се мнооого силно и буйно, но за съжаление самото грозде както казваш не е въобще едро а средна работа, не изравнени чепки - ситни с дребни зърна, едни почти узрели, други зелени..... а лисна маса бол. Стъблото дебело 3-4 см. на трета година. Расте много яко постоянно.
Поливани са редовно - през 2-3 дена, та не страдат от липса на вода. Съседните асми от Велика, Дунав,Брестовица, кардинал..... и още няколко се развиват нормално, гроздето е едро, узряло... изравнено.... само Молдовата е една никаква. Комшията ми има също Молдова и не е очарован. Две съседни асми - едната загрибвана - има около 20-30 чепки, другата до нея не е била загрибвана и има.... 2-3 чепки само, а лисна маса да те удави.
Имах намерение да пусна 4-5 асми Молдова, вече са трета година, но може да се откажа. До тях тази есен ще засадя Велика или Сиана и ако до година Молдовата не се оправи и не влезе в крак... когато Великата/Сианата даде плод, ще ги изкореня.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2015, 07:12 
Аватар

На мен този форум винаги ми е бил много полезен. Дано свърши работа и на вас.

http://forum.vinograd.info/showthread.php?t=739

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часова зона: Европа/София