Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 08:41

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2014, 18:44 
Аватар

Баща ми има около половин декар лозе. Има няколко сорта, обаче не са интересни за мен - памид и някакви незнайни.
Добра идея ли е (възможно ли е технически), ако между старите посадя нови, за да няма "празно", докато новите започнат да дават? Разбира се, след това старите ще се отстранят.

Ориентирал съм се към каберне или мерло.

Някакви идеи? :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2014, 20:07 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
stanilabg написа:
Баща ми има около половин декар лозе. Има няколко сорта, обаче не са интересни за мен - памид и някакви незнайни.
Добра идея ли е (възможно ли е технически), ако между старите посадя нови, за да няма "празно", докато новите започнат да дават? Разбира се, след това старите ще се отстранят.

Сира,много по-добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2014, 22:04 

Местожителство: София
Сирата....много особен сорт...особено за винифициране...а и за отглеждане.
Нещо по устойчиво...кабернето е добър избор...от червените...траминер от белите...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2014, 09:35 
Аватар

Технически изпълнимо ли е? Няма ли да се "задушават" взаимно?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2014, 10:09 

Ако лозите са на 1м една от друга и 1,5м между редово разстояние няма да има проблем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2014, 10:13 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Технически е изпълнимо за домашни стопанства става. А дали ще се задушават зависи от силата на младите лозички. Трябва да ги избираш с много добре развити стъпални корени, както и да почистиш хубаво мястото от старото коренище.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2014, 16:06 
Аватар

Благодаря за отговорите!
Сега и ако кажете, къде в Пловдивско ще намеря каберне. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2014, 16:06 
Аватар

Благодаря за отговорите!
Сега и ако кажете, къде в Пловдивско ще намеря каберне. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2014, 12:19 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
stanilabg написа:

80% мерло и 20% каберне совинион.
За посадъчен материал може да попиташ тук www.amv-agro.com,или тук www.ilv.hit.bg.
Успех :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2014, 13:08 

и защо точно 80% мерло,а не каберне ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2014, 23:24 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
Преди време пих домашно вино от Брестовица ,което много ми хареса.Уж мерло ама не точно като мерлото ,та пораспитах човека дето ми даде виното.Обясни ми,че си е купил имот в Брестовица и 3 дк лозе мерло като във всеки ред имало по няколко лози каберне.Така били лозята там.

Колегата stanilabg пише ,че се е ориентирал към двата сорта и чака идеи.И така просто давам една идея,все пак решението си е негово. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2014, 09:52 
Аватар

Аз едно съображение искам да спомена само - лозето е сравнително малко - 0,5 дка. Ако продуктите му се използват само за лични нужди е добре да се има предвид прогнозния добив на новите сортове. За мен на тази малка площ е добре да има няколко сорта, част от които да са високодобивни, но на резитба да са с едни и същи изисквания от гледна точка на плодни пръчки, стрелки, брой пъпки на корен и т.н. Илюша го знам че е пристрастен към кабернето, но то е с добив около тон от декар и то при добра година. Траминера по паспортни данни е дори с по-ниски добиви - 600-800 от дка, т.е. ако засади 250 кв. от него ще изкара максимум 150-200 кг. Ссвен това на мен ми се чини че в пловдивско ще му е много топло на тоя сорт, или аз поне не съм чул за траминер в южна българия освен по черноморието. Вярно е че чак догодина ще имам първи чепки от евмолпията, но предвид това че Станила правеше май основно мерло докато беше в Словакия се осмелявам да му я препоръчам, както и черноморски брилянт(тамянка и димят- ако е взело дебелата кожа и оплождането от димята е гаранция за катилска устойчивост на болести и лоши условия). И от двете може да се вземе в амв-агро. И понеже така и така ще се разхожда до там - подбери си и по 1-2 ранни десертни лози, които да се засадят в далечния край на лозето да не ги виждат апашите, че да се бере нещо и за ядене като се ходи за последните 2 пръскания.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2014, 11:49 

По принцип в лозе обработвано от един човек е добре така да са подбрани сортовете,че да са с еднакво развитие...Иначе най-малкото брането става на етапи толкова колкото са сортовете...А пък с пръсканията особено последните какви каши стават...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2014, 14:09 
Аватар

По принцип е възможно разширяване на лозето с още 0,5 дка. :)
stefannankov, направо ме хвърли в размисъл, дали да не сложа на новите 500кв. някакво боля, предимно за ракия.
Какво да бъде то? И има ли смисъл (т.е. колко ракия ще излезе от него, ако не се добавя захар)?

А колко броя лозички ще поемат тези 500кв.?

П.П. В Словакия предимно каберне правех. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2014, 16:08 
Аватар

Станила, аз от 0,6 дка миналата година изкарах към 900 кг памид и димят, но.. годината беше изключителна. Иначе съм 100 % съгласен с Илюша и затова съм препоръчал 2 сорта дето зреят приблизително по едно и също време. А като знаеш че в далечния край последната лоза на всеки ред е десертна и ранна нищо не ти пречи да я пропускаш с ръчната пръскачка, а пък за последните 2-3 пръскания залагаш препарат с кратък карантинен срок - шавит, топ плюс в комбинация контактен за мана и така няма грижи. Съмнява ме да си купиш моторна пръскачка че да ти е проблем пропускането на 1-2 лози като за толкоз малко площ.
Разсад препоръчвам ноемврийски да садиш, че на пролет бързо свършва. Ако не беше в Пловдив бих ти препоръчал и Симента,но са чак в Шумен, въпреки че доставката на 150-200 лози няма да е чак толкова скъпо начинание, а пръчките които ми доставиха тая година бяха все с много добре развити корени. Е, то и Винария ти е там, пък там много евтино чувам продавали....
Лозе 1дка , баси размечтах се....

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часова зона: Европа/София