Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 04:47

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 01 Юни 2015, 21:06 
Аватар

lhristov, разбрах те, разбира се. :)
Като спомена за размера (май наистина има значение ;) ), ми се вижда малко по-голям. Т.е., мембраната е с една идея по-голяма от леглото.
Днес ми дадоха друга идея - да я върна за цветни метали и да си купя пластмасова. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2015, 22:21 
Аватар

stanilabg написа:
Днес ми дадоха друга идея - да я върна за цветни метали и да си купя пластмасова. :?

Аз си взех пластмасова и не съжалявам. За 19 лв си взех 10 литрова. Някаква измислена марка. Купих си и телескопична ръкохватка 1.5 м допълнително за 5.80 лв. Сега видях, че има и телескопични по 3 м. И от тях ще си взема. За овошките е много удобно. Друг плюс е, че са много леки и на гръб не се усеща тежест като е пълна. Имам и 5 и 8 литрови пак пластмасови /от кръглите/, но неудобството при тях е, че трябва периодично да спирам пръскането за да напомвам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2015, 07:13 
Аватар

Дайте мнение за класическата стара българска медна пръскачка... PLS....
Дюзата добра ли е - прави ли на мъгла... налягането което се създава достига ли 2-3 атмосфери както на матабито?
Предлагат ли се на пазара резервни части за тях?
Питам, щото ми предлагат някаква стара такава и се чудя дали да инвестирам в нейното реновиране...ако правят струя като SUPER GREEN 12 - MATABI Испания или полската Marolex titan 12 ?
Кои пръскачки се предлагат с месингови дюзи?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2015, 08:45 
Аватар

Местожителство: Плевен
Не знам защо скачаш на такава пръскачка,освен да я окачиш под асмите :) при условие че тези,по 20 лв са в пъти по-добри.
Резервни части,трудна работа.Мисля че имам един разпръсквач на тавана,трябва да погледна,ако ти трябва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2015, 12:57 
Аватар

Колега, имам три пръскачки от по 12,16 и 25 лева. Работят, вършат работа, но не разпръскват така както ми се иска - става на ситни капки но не и на "облак" , пластмасовите дюзи се пукат... (а бе.. китайска работа за шир потреба). Налягането което правят на "око" е около половин атмосфера, а казват, че онези старите правели до 3 и "хвърляли" на 5-6 метра височина, дюзата била бронзова.... Това може да е малко пресилено, но по спомени на комшии, са работили добре... в замяна на голямото им тегло.
Мога да намеря една на "втора ръка" за 10 лева, но ще трябва да и се подменят много неща, за които не знам дали има предлагане като резервни части.
Не отричам качествата на марковите, но цената е около 100 лева, че и от горе ако искаш добро. Ако българската върши същата работа, що да давам толкова пари за нещо пластмасово :? Пък теглото и... ще го изживея някак си... докато ми писне и си купя от скъпите :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2015, 13:40 
Аватар

Местожителство: Плевен
Моята,за 20 лв. си пръска перфектно.Може би нямам база за сравнение със скъпите,но ми харесва.И за няколко асмички не си струва голяма инвестиция.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2015, 14:14 
Аватар

"Дайте мнение за класическата стара българска медна пръскачка"- аз вече го дадох, но да добавя. Слабото място след примерно 25 години работа, е именно мембраната на помпата.
Тя е "българска" защото е произведена в България, иначе прототипа е френски. Тежката част е чугунената отливка на помпата, иначе корпуса е от мед с дебелина от 0,3, до 0,5 мм, в зависимост къде и кога е правена.
Голямата разлика ,обаче е в разпръсквача.Като конструкция е елементарен, но ненадминат и досега по ефективност. Това "дяволче" дето колегата "stefannankov" го споменава е причината.То се върти с високи обороти, и прави "мъгла", а не фини капки, както е при пластмасовите ефтинджоси. Трябва обаче да е от бронз, за да си върши работата, както е при старите пръскачки и бояджийски помпи за постно боядисване.
И двете се плашеха само от недобре прецеден материал, щото не е имало дамски чорапогащници навремето.
Другата особеност е, че са направени за класическа ниска конструкция на лозето.Дори висок асмалък се пръскаше по-тегаво. Но няма как да изстреляш мъглата на далеч.
Бях я модернизирал с една италианска пластмасова ръкохватка с къса тръба, около метър и за овошките ставаше. 5 метра не бяха проблем, но и мъглата я нямаше.
Другото, е че събира 10 литра, а модерните пластмасови 15- 16. Така че фактора тегло е преодолим.
Лично мнение, ако не я бяха откраднали не бих я сменил за такава от двадесетина лева.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2015, 15:17 
Аватар

Аз да споделя, че преди 2 седмици подмених ръкохватката, пръчката и дюзата с италиански от мосю Бриколаж на моята калпавата пръскачка.... около 20 лв беше комплекта по спомен. Ръкохватката е телескопична - първото тяло е пластмаса, а второто е метално. Това се наложи заради счупена ръкохватка на матаби-то. Онзи ден пръскахме паралелно с тъста - той с матабито с подменена дръжка но с пръчката и дюзата на матабито , аз с италианските - значи не вярвах че ще е по-добре от матабито, но се доказа. Прави много фина мъгла, като отвиеш дюзата прави струя има и междинен режим - насочена в полуструя мъгла (е не е съвсем правилно да го обясня така). Предимството пред матабито е че облака е насочен напред а не настрани както е е при матабито и така се опръсква много удобно. При сравнението аз опръсквах един ред със значително по-малък разход. Сега само я чакам да се счупи пак тая калпавата и взимам директно италианска комплект - има и 20 литрови за около 80 -90 лв по спомен. До тях има пълен комплект резеврни части - уплътнения, бутала, ръкохватки и пр. По моему тази италианската превъзхожда това което прави моята медна в родния ми град. Сега се получи много удобно - телескопичната пръчка от евтината пръскачка е съвместима с матабито и така като закача телескопичната към тази на матабито стават към 2 м, и аз като протегна ръка стигам почти до горните клони на овошките, реално ми се налага да пръскам на струя само за върховете и така с 1 пръскачка опръсквам 10-12 овошки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2015, 16:22 
Аватар

Това което си взел ще свърши работа и при мен. Имам някаква Гардения , китаец за 20 лв. За тия пари си е добър, но с малко подобрения ще стане идеален. Иначе това дето е в набора от дюзи си е посредствено от всякъде.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2015, 21:40 
Аватар

Как смазвате пръскачките? Капене на масло около буталото във вдигнато положение достатъчно ли е :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юни 2015, 12:30 
Аватар

Местожителство: Варна
@"..преди 2 седмици подмених ръкохватката, пръчката и дюзата с италиански от мосю Бриколаж .... Ръкохватката е телескопична - първото тяло е пластмаса, а второто е метално."
Снимка може ли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Май 2016, 22:39 
Аватар

Местожителство: София
Аз си взех тази http://www.prodilar.com/316-elektriches ... asy-plus-7
за мързеливи като мен е перфектна, сама пръска. Никакви рамена и тн. Батерията с едно зареждане издържа 4-5 пръскания догоре. Освен това е лека дори и пълна догоре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2016, 10:04 

В момента обмислям да си купя пръскачка за гръб 12 литра. В началото си мислех за Matabi или Marolex, но после попаднах на една сръбска марка Garden.
http://www.polins.co.rs/proizvodi-03-pr ... en-pro.php

Тя е около 50 лв в България и е по средата между китайските и марковите. Това, което ме привлече е, че е с месингова дюза и има евтини части. Мога да взема 1.5 - 2м пръчка за около 10лв. Въпросът е дали работи добре?
Марковите са около 90 лв, но пък като гледам на снимките дюзите са пластмасови. Очевидно идеята е да са консуматив и да ти вземат парите, но за толкова пари си е неприемливо. За matabi има добри отзиви в нета, но за другите нищо не мога да намеря. Не ми се дават 90 лв, ако мога да мина с 50, но ако скъпите са по-икономични, ще си избия парите за 2 лета. Лозето е в двор и е много малко, но винаги гледам да ползвам качествени инструменти и продукти, когато правя нещо. Удоволствието от работата е по-голямо, но не обичам да давам излишни пари за марки.
Някои ползвал ли е сръбската пръскачка?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2016, 11:55 
Аватар

atanasov написа:
В момента обмислям да си купя пръскачка за гръб 12 литра.
............. не обичам да давам излишни пари за марки.

Аз си мислех, че мойта е 10 л, а се оказа, че е 16л. Малко по-нагоре съм писал. Китайче за 19 лева имитация на Матаби. Трети сезон подкарвам и няма ядове. Дюзите обаче са калпави и не пръскат на мъгла. По тази причина си взех метална дюза с регулиране на струята. От дълга струя за дървета до фина мъгла за лозето. Една дюза е от 5-6 лв до около 12 според марката и модела. В момента на "Практис" са на промоция пръскачките за 17.99лв. Сменяш дюзата и нямаш проблеми. В момента правя едни опити за електрифициране на процеса и май ще се получи! Като вдигна още малко КПД на експеримента ще опиша процедурата. ;) :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2016, 14:19 

Местожителство: София
Точно с такава като на IVO 68 съм пръскал 3 години подред 4 декара по 10-12 пръскания на сезон.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София