Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 23:14

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 28 Окт 2014, 08:59 
Аватар

Здравейте колеги ,тази година през пролетта засадих 10 нови лозички ,от бял сорт ,нещо като лисича опашка.През Август месец забелязах,че по леторастите се образуват някакви удебеления ,които след това се вкорковяват и от това място летораста се прикършва.Изкорених няколко от тези лозички.Може ли някой да ме насочи към конкретен тип заболяване,гали ,вирус, цикади ,късовъзлие?Благодаря!

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2014, 09:59 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Според мен си напипал кофти посадъчен материал или мястото на засаждане е заразено с нещо. Дали е бактериален рак или нещо друго можем да гадаем.
Галите се получават при нападение от нематоди, което води към почвата и засяга кореновата част.
Късовъзлието е вирус при него често се наблюдава и изжълтяване по листата или мозайка Вирусите се пренасят чрез инструменти при резитба , от цикади,нематоди и др.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2014, 10:42 
Аватар

Интересното е ,че по корените и стеблото няма видима морфологична промяна,този сорт силно се поддава на мана,пръсках здраво но маната направо го смачка ,тази година много дъжд.Да е някаква гъба ?? ако беше листна филоксера трябваше да има и по листата ,но при мен няма ,листата са с нормална петура ,е разбира се като игнорирам пораженията от маната.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2014, 10:52 
Аватар

Така ,открих какво е заболяването ,нека колеги почерпят опит.В руски сайт попаднах на снимков материал за гъбично заболяване по лозите,прилагам и изтеглената снимка от сайта.Болестта е антракноза,при мен е в начален стадий ,а на снимката при руснаците е заболяване в доста напреднал стадий, има и поразени на 90 % лози.На тази снимка ясно се открояват тези удебелени пръстени ,разположени в междувъзлията ,които ги има и при мен.Мисълта ми е има ли фунгициди с които да се пребори антракнозата или да изкоренявам.Пишат за някакъв фунгицид Антрокол но в БГ незнам дали се продава.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2014, 11:17 
Аватар

АНТРАКНОЗА ПО ЛОЗАТА
http://www.agrobiostim.com/bulgaria/pad ... oc2_bg.htm

Методи и средства за борба с антракнозата по лозата

Рано през пролетта, преди сокодвижението, да се изрязват и изгарят всички болни и заразени части на лозите. Да не се взема материал за размножаване - резници за калеми и подложкови резници, от болни лози. За ограничаване на антракнозата се препоръчват зимни пръскания с бордолезов разтвор - 2%. При сортове, които не се пръскат срещу мана, се провеждат вегетационни третирания, насочени специално срещу антракноза по лозата. Могат да се използват препаратите Дитан М-45 - 0,2%, Санкоцеб 80 ВП - 0,3%, Топсин М 70 ВП - 0,1%.

Първото пръскане на лозите се провежда, когато леторастите достигнат дължина 5-10 см или при оформянето на трети лист. В зависимост от честотата и продължителността на валежите по време на вегетацията се извършват от две до осем пръскания.
http://agronet.bg/agro/plant-protection ... ozata.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2015, 19:29 
Аватар

Здравейте, започнах резитба на лозето сорт мерло и каберне. От четири години го режа на двоен Гюйо, но забелязвам нацепвания по плодната пръчка .Изчел съм доста литература, имам и опит но виждам че тук има знаещи хора, които да изкажат мнение. Не мога да кача снимките.Ще пробвам пак.
http://nataly20022.snimka.bg/other/lozarstvo.849881

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2015, 20:41 
Аватар

Вече има снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2015, 12:45 
Аватар

Иван Василев написа:
Здравейте, започнах резитба на лозето сорт мерло и каберне. От четири години го режа на двоен Гюйо, но забелязвам нацепвания по плодната пръчка .Изчел съм доста литература, имам и опит но виждам че тук има знаещи хора, които да изкажат мнение. Не мога да кача снимките.Ще пробвам пак.
http://nataly20022.snimka.bg/other/lozarstvo.849881

Според мен няма основание за тревога.Просто пръчките са протрити от телената конструкция защото не са били привързвани добре. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2015, 14:42 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Или пораженията от мана са били доста сериозни през годината. Ако е така се очакват по-голям брой измръзвания.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2015, 17:56 
Аватар

hellreiser написа:
Или пораженията от мана са били доста сериозни през годината. Ако е така се очакват по-голям брой измръзвания.

Вярно е! Прав си,но е рано да се каже дали пръчките са измръзнали,докато не се провери,въпреки,че по цвета ми приличат на такива. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2015, 18:02 
Аватар

На третата снимка се вижда язва, която е дълбока и почти разцепва пръчката. На друго междувъзлие пък има удебеляване, нещо като бучка.Дано да е от мана, но от няколко години в масива съхнат главини и имах притеснения за еска. От друга страна пък изсъхналите главини ги бележа, тази пръчка не е от тях.От няколко години водя борба с това 38 годишно лозе,да го възстановя и попълня празните места, в началото рязах само с триона докато му докарам форма двоен Гюйо, но на някои главини за една седмица листата им окапват и гроздето изсъхва.После покарват пак и на другата година сякаш нищо не било, до момента в който гроздето започва да прошарва и пак същото.Та за това всяка аномалия по пръчката ме кара да настръхвам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2015, 18:26 
Аватар

Виж,щом ти е толкова старо лозето ще трябва да го подмладиш: Изрязваш всичко до най--горният тел и после ,след като избие отново,правиш нова формировка. Преди години така направихме със същото такова старо лозе и сега си е съвсем нормално,даже се отличава от останалите с по-младата си формировка и по-добро плододаване. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2015, 22:32 
Аватар

Ами аз правя почти същото, само че режа всичко от първия тел нагоре.Обаче, някои от така подмладените главини съхнат. По често забелязвам съхнене на главини, които имат далдарми /отвод/. За това си мисля дали да не ги прережа? Миналата година лятото забелязах три главини, които имаха далдърми и започваха да съхнат заедно с далдърмите, прерязах свързващата пръчка на двете главини, а на третата оставих нещата така. На тези, които прерязах, главините изсъхнаха но поне далдърмите си останаха. А третата /която не прерязах/ изсъхна заедно с далдърмата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2015, 13:20 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Аз лично съм против използването на чуждици - било от английски , било от разни други езици. Защо вместо думата "далдърма" не използвате българската дума отвод ?!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2015, 13:09 
Аватар

msergiev написа:
Аз лично съм против използването на чуждици - било от английски , било от разни други езици. Защо вместо думата "далдърма" не използвате българската дума отвод ?!

Той я ползва - отвод,но е поставена в кавички.Трябва "далдърма" да е в кавички. :lachtot:
:buch:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София