Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 09:58

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Яну 2015, 22:20 
Аватар

msergiev написа:
Аз лично съм против използването на чуждици - било от английски , било от разни други езици. Защо вместо думата "далдърма" не използвате българската дума отвод ?!
Защото, по нашия край му казваме така.
vtv написа:
msergiev написа:
Аз лично съм против използването на чуждици - било от английски , било от разни други езици. Защо вместо думата "далдърма" не използвате българската дума отвод ?!

Той я ползва - отвод,но е поставена в кавички.Трябва "далдърма" да е в кавички. :lachtot:
:buch:
Кое ще поставя в кавички си е моя работа. За отвода, изрязах ги на половината лозе, другата половина ги оставям. На есен ще пиша как са се представели изрязаните. Надявах се някой, който е правил тази процедура да сподели опит, ама... само иконки за смях, и да чета. А аз цялата информация, която е има по книжки и интернет съм я изчел, просто търсех мнение на някой с опит.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2015, 11:46 
Аватар

Иван Василев написа:
msergiev написа:
Защото, по нашия край му казваме така.
vtv написа:
msergiev написа:

Той я ползва - отвод,но е поставена в кавички.Трябва "далдърма" да е в кавички. :lachtot:
:buch:
Кое ще поставя в кавички си е моя работа. За отвода, изрязах ги на половината лозе, другата половина ги оставям. На есен ще пиша как са се представели изрязаните. Надявах се някой, който е правил тази процедура да сподели опит, ама... само иконки за смях, и да чета. А аз цялата информация, която е има по книжки и интернет съм я изчел, просто търсех мнение на някой с опит.

Колега,както ти споделих преди от мой опит,изрязваш лозето до най-горният тел.Ти така си направил,нали? И си направил отвод в земята от миналогодишен летораст.Сега трябва да уточниш дали старото ти лозе е засято " на подложка" или е "бучни пръчка".Затова някой от младите отводи съхнат.Защото нямат необходимата коренова система,за разлика от лозето/което със сигурност е "на дива подложка"/.Аз какво правя в подобни случаи: Директно засадената лоза първите 3 години я режа до земята на 2 пъпки.Чак след това я оставям "на асма".Така тя вече е изградила силни корени.Това ти го споделям с уговорката ,че не с всяка лоза се получава.Зависи и от мястото,почвата и др. Имам над 30 асми.Всички са сети по директният метод.Едни вървят отлично,други -не толкова.Икоренявам и....пак!Успех! :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2015, 11:46 
Аватар

Лозето е засято на подложка, сорта е мерло и каберне.Почвата е чернозем. Казваш че отводите съхнат, защото нямат добра коренова система? Само че при мен се получава обратно, съхнат тези, които са свързани със главината / е не всички/. Най напред започва изсъхване на майката, и ако не прережа отвода, изсъхва и той. Започвам да си мисля че с тези отводи се натоварва повече. А не би трябвало, нали е на собствен корен, и при резитбата не го товаря. Или го е лепнала някоя болест, което е по вероятно.Така или иначе всяка година напредвам по малко, постепенно попълвам празните места, оправих и формировката /много чукани изнесох, баща ми се чудеше останало ли е лозе там./ Поправих и конструкцията, е има още какво да се желае, но когато се захванах беше много зле.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2015, 12:30 
Аватар

За тези отводи ще се консултирам с агроном.Имам познат такъв /тъщата :motz: / и ще ти кажа нейното мнение,но според мен си прав.След като отвода не може да вкорени достатъчно същият товари корена на основната главина,оттам и натоварването на лозата се увеличава и не може да издържи,затова изсъхва.Моето мнение е ,че след първата година и що-годе вкореняването на отвода същият трябва да се прекъсне от майката и,както ти споменах,първите 3 год. режеш ниско долу на 2 пъпки. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2015, 13:16 
Аватар

vtv написа:
За тези отводи ще се консултирам с агроном.Имам познат такъв /тъщата :motz: / и ще ти кажа нейното мнение,но според мен си прав.След като отвода не може да вкорени достатъчно същият товари корена на основната главина,оттам и натоварването на лозата се увеличава и не може да издържи,затова изсъхва.Моето мнение е ,че след първата година и що-годе вкореняването на отвода същият трябва да се прекъсне от майката и,както ти споменах,първите 3 год. режеш ниско долу на 2 пъпки. ;)
Благодаря ти, всяка нова информация ще ми е от полза.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2015, 14:11 
Аватар

Няма за какво да ми благодариш.Ще си помагаме, колкото можем.
Та на въпроса: Говорих с :motz: ,както ти обещах и нейното мнение е следното:
-За отвод се оставя миналогодишен летораст израсъл най-ниско на главината.
-Изкопава се траншея,в която същият се полага,като върху него се поставя най-малко 20 см. пръст.
-Този летораст трябва да е с дължина най-малко 1 метър,като открити се оставят 2 пъпки.
-За 1 год. трябва да достигне телената конструкция,ако не-режеш ниско пак на 2 пъпки до следващата година.
-Никога не се отделя от главината. Така той се захранва както директно от почвата ,така и от майката и това е за постоянно.
-Следва формировката му ,с която си запознат.

Това е мнение на агроном /лозаро-винар/ с над 40 год. стаж.
Като тъща,сиреч :motz: ,и друго мнение може да получиш от нея извън лозарството :lachtot: Както казват: ДЯВОЛЪТ НЕ МОЖЕ ДА ОГРЕЕ НАВСЯКЪДЕ,ЗАТОВА СИ ИМА ТЪЩИ.
Желая ти успех! :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2015, 15:34 
Аватар

vtv написа:
Няма за какво да ми благодариш.Ще си помагаме, колкото можем.
Та на въпроса: Говорих с :motz: ,както ти обещах и нейното мнение е следното:
-За отвод се оставя миналогодишен летораст израсъл най-ниско на главината.
-Изкопава се траншея,в която същият се полага,като върху него се поставя най-малко 20 см. пръст.
-Този летораст трябва да е с дължина най-малко 1 метър,като открити се оставят 2 пъпки.
-За 1 год. трябва да достигне телената конструкция,ако не-режеш ниско пак на 2 пъпки до следващата година.
-Никога не се отделя от главината. Така той се захранва както директно от почвата ,така и от майката и това е за постоянно.
-Следва формировката му ,с която си запознат.

Това е мнение на агроном /лозаро-винар/ с над 40 год. стаж.
Като тъща,сиреч :motz: ,и друго мнение може да получиш от нея извън лозарството :lachtot: Както казват: ДЯВОЛЪТ НЕ МОЖЕ ДА ОГРЕЕ НАВСЯКЪДЕ,ЗАТОВА СИ ИМА ТЪЩИ.
Желая ти успех! :thumbs1:
Да, ама аз почти половината вече ги изрязах. Сега ще се моля да не изсъхнат, другата половина ще ги оставя така.А отвода го полагах точно по описаният от теб начин, на две очи от земята, но зайците им пригризваха върховете. Накрая ми писна, и започнах да правя отводи с достатъчно дълги пръчки до първия тел. Като при кършенето премахвам долните леторасли, и оставям най горните два.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2015, 15:46 
Аватар

Пускай отводи и не ги отделяй от главината и практиката,пък и местоположението,ще ти подскажат как да действаш в бъдеще.Само да сме живи и здрави да го правим. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2015, 13:51 
Аватар

Местожителство: Варна
Пиша в тази тема за да не отварям нова. Някой знае ли от какво се получава това напукване на стеблото?

Лозите са Италия , сети са през 1978/80 г.
При съсед е същата история с лози на 5-6 г .

пепел ти на езика. Дано не е. Не съхнат едновременно. тази година 2-3 , миналата горе долу пак толкова, по-предната пак.

Няма тумори , нито жълто кафяви обарзувания.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Последна промяна kr1100 на 09 Мар 2015, 10:21, променена общо 3 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2015, 20:44 
Аватар

Без да претендирам,че съм компетентен ще кажа ,че това е бактериален рак,но...........ще се допитам до :motz: /агронома/ и тогава ще споделя мнение.Имам асми червен мискет-и те са така! :verzweifelt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Юни 2015, 22:01 
Аватар

Колеги,имаме в двора един памид на които след като привързах три летораста и трите исъхнаха?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Юни 2015, 20:25 
Аватар

Местожителство: шумен
Да не би да си ги прекършил леко без да си се усетил в основата?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юни 2015, 22:53 
Аватар

светослав написа:
Да не би да си ги прекършил леко без да си се усетил в основата?

Предполагам,че не съм,защото си бяха еластични и жилави.Както и да е ще я формирам есента :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2015, 20:53 
Аватар

Здравейте,
моля за помощ. След началото на вегетация няколко лози бяха с жълти и недоразвити листа (снимка 1).
Лошото е, че вчера - две седници след последното пръскане (с Кабрио топ и Би 58) установявам, че и здрави лози имат същия проблем по новите леторасти - хилави, остри или като с дантелени листа, недоразвити и пожълтели (снимка 2).
Не ми се ще да е това, което чета - вирусни неизлечими болести. Споделете, ако имате опит, моля.

Снимка 1 :
http://alfa.kachi-snimka.info/vij.php?i ... 97566m.jpg

Снимка 2:
http://alfa.kachi-snimka.info/vij.php?i ... 97439t.jpg

П.С. Съжалявам, че така качвам снимките, но не се получава през "Избор на файл". Сигурно има ограничение по размер, за това съм ги качил на двата линка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2015, 07:21 
Аватар

Да не ги "яде" нещо в корените?
При мен на три годишни асмички със стебла дебели колкото дебелият пръст ми се случи в началото да пораснат 10-20 см. леторасли и изведнъж да увяхнат. Отдадох го на замръзване, въпреки, че бяха заровени еднакво с останалите. Всички бяха от един и същ сорт. Сега от долу излязоха нови кълнове и се развиха нормално.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София