Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 03:06

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Фев 2015, 13:37 
Аватар

Здравейте колеги на есен смятаме с баща ми да засадим една необработвана от нас нива която е близо 4,5 дка. Сега напролет пак ще се оре на 1 до 2 пъти миналата есен пак го орахме, всичко си е ок дето се казва засега. Имам една идея която искам да споделя с вас и същеременно да ме посъветвате дали ще стане това което си мисля.
Така лозето ще се съди с Евмолпия и Тракийски мискет. Ще се купуват и дввата посадъчни материала така или иначе. Моят въпрос към вас е следният на 5 6 километра от тук има огромни лозови на съждения на село Константиново повечето от тях са вече изоставени от главините им са избили дивачки от подложките които с годините са полегнали по земята и са се получили като естествени отводи които са се вкоренили. Мога ли да използвам(да си събера готови вкоренени дивачки от въпросното място) и да пробвам да им пресъдя калеми от асмата Евмолпия която имаме в нас и да пробвам да ги засея на есен да спестя малко разходи примерно за 50 пръчки или по скоро пробвам за да видя дали мога да се справя с тази задача. И ако това е възможно да стане сега напролет ли да го направя имам място в двора и примерно краят на март събирам вкоренени дивачки присаждам им калемите засявам ги в двора и наесен на лозето. Може и вобще да не се прави така но аз така го виждам като вариант за проба! Дайте някой съвет ще съм много благодарен!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2015, 14:34 
Аватар

Всичките ми асми /около 30 бр./ са от "бучни пръчка".При това засаждане обаче,е необходимо рязане на 2 пъпки ниско до земята първите три години за да получат хубаво вкореняване.Ако си вземеш готово вкоренени дивачки трябва,все пак,да питаш какъв вид са /Монтикола,Рупестрис,Шесла и др./ и кой вид ще е най-подходящ за твоите видове питомни лози.Иначе присаждането ще ти се получи,особено ако е "на зелено".
Да питам за течната тор:На каква цена продава твоят съсед? И мога ли да си поръчам една туба от него,защото за Лактофола и аз съм чувал не дотам добри отзиви.

А сярата я смесвай предимно със системни препарати.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2015, 15:06 

Местожителство: София
Аз за 200лв не бих пропуснал една година плододаване...тъй като така със вкореняване и след това с облагородяване губиш година...Освен ако не правиш в една година и двете операции..Не знам дали е възможно,но така чисто логически ме съмнява да стане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2015, 15:18 
Аватар

Абсолютно си прав!Но аз си бях купил преди години 10 вкоренени лози.На втората година всичките изсъхнаха,като от тях си бях нарязал пъчки,коита засях и сега са ОК.Може и от климата да е. Все пак са засяти на 700-750 м. надморска височина.Сортовете са Супер ран болгар,Кардинал,Хамбургски и Червен мискет и др. След гроздобер като ги смеся всичките повече от 16-17 гр. захарност не съм достигал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2015, 16:13 
Аватар

Не е въпросът в парите ще купуваме 1000 пръчки мисълта ми беше дали ще стане ако отида и си събера от тези дивачки вкоренените които са плъзнали из изоставените лозя, питах един човек който има лозе до тези изоставените масиви каза че подложките са били С 04 не знам дали ще стават на Евмолпията. Идеята и въпроса беше дали става на готови дивачки с коренчета да слагам калеми и да сея на есен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2015, 16:22 
Аватар

Според мен става.Защо не пробваш да ги присадиш на място и после да ги изкопаеш след като се прихванат и то през есента,когато вегетацията им премине.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2015, 16:46 
Аватар

Най вероятно така ще направя тогава. Аз си мислех отивам и вадя дивачката с коренчето режа я слагам калема после парафинирам и тогава да ги засея в двора да видя дали ще се хванат и ако да на есен ги вадя и на лозето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2015, 18:19 
Аватар

По- добре ще бъде да ги присадиш на място и ако някой калем "не проработи" спокойно можеш да повториш операцията. Щото ако извадиш дивачките и ги присадиш може и те да изсъхнат.Аз например не мога да се отърва от един отел.Копах ,изкоренявах и......пак расте.Дадох на един съсед калем от него ,защото не се пръска, но в тях не вирее.Съхне и това е.Чак като му смени мястото се вкорени ,засега,успешно. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часова зона: Европа/София