Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 20:21

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Нов асмалък
МнениеПубликувано на: 13 Мар 2015, 13:29 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Ще трябва да се прави нов асмалък,вчера ходих да го видя стария-паднал поради многото сняг.Старата конструкция беше с тръби,новата-пак тръби.Разстоянията между вертикалите е 3,50-3,70м. ,за височина не съм много сигурен но го режа без стълба или други средства.
Питането ми към знаещите е:какви диаметри на тръбите да слагам за вертикали и какви за хоризонтали?Бях чел че се слагали и някакви мрежи с око 20-20 , 30-30 и т.н..
А бе дет" се вика давайте акъл! :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: нов асмалък
МнениеПубликувано на: 13 Мар 2015, 13:46 
Аватар

Слагаш каквито имаш - по-дебели - по-добре.
От горе има по 13-16 лв за (2м х 4м) мрежа 3мм с око 20 см. - използва се при кофраж.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2015, 15:11 
Аватар

Спокойно можеш да използваш подобна мрежа,но задължително пусни диагонали от стоманена тел с дебелина поне 4-5 мм.,като ги опънеш посредством обтегачи,защото след време и при по-родовита година за асмите мрежата ще провисне.Аз така съм направил,пък и обтегачите не са скъпи.На всеки квадрат,образувал се от вертикалните стълбове сам пуснал диагонали,като само от едната страна съм ги опънал чрез споменатите обтегачи.Направи замисленото непосредствено след изрязването на асмите за по-добър резултат,пък и да не ти пречат новоизникналите леторасти.Успех! ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2015, 17:50 
Аватар

Моята я направих от тръби ф32. За отгоре и аз бях взел арматурна мрежа, но се отказах. Сложих арматурно желязо ф8, което преплетох като плет, и приятелче го завари почти на всяка точка. Тръбите ги грундирах и боядисах, но арматурата само я грундирах. На места е паднал грунда и е ръждясало, но това за 20 години. Поне още 30 няма да го мисля, пък ако ги бях боядисал, но пусти мързел. На снимката не си личи много,но целта беше да се види колко ми узря миналата година гроздето, отел, който отдавна нито го ям, нито дестилирам, други вършат тая работа.
Прикачени файлове:
!034-R.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Мар 2015, 14:09 
Аватар

Моята асма е с верикални Фи 75 и хоризонтални Фи 40 но аз имах такива, може и с малко по малки диаметри. За верикала не мисля че под Фи 50 би ти свършило работа но пак зависи! За рамка отгоре съм го направил с тази "модерната" тел с покритието ама е ненужно скъпо да се прави ама аз пък съм си перфекционист, става и с готовите арматурни скари от по 4мм които са.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Нов асмалък
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2015, 17:43 
Аватар

Стигнах да "скова" моят нов асмалък. :)
В интерес на истината - оказа се доста по-сложно от колкото си го мислех... Въпреки проектчето на хартия, дето "обещаваше" всичко да е ОК. Но, то си е май винаги така.... То не бяха ъгли, равнини, височини за достъп и по пътеки и по стълби... абе мани!

През лятото това място на двора е най-огряваното и най-горещо и дано на кайлъшкият мискет да му хареса това изложение и да се представи подобаващо ;) Сега съм го проснал временно на едни телове, но на есен ще го подрежа и разположа по гредите на асмълъка. На него остана да се лакира дървото с мат лак на водна основа /това на снимките е само байца!/ и да се опънат теловете напречно на гредите.

Страшно ме притесняват зимните студове... Всичкото лозя - Наслада, Сторгозия, Болгар супер ран - измръзнаха жестоко тази зима. Три грозда от 15 лози!!! :mocken: Изключение правят неизвестното нещо като отело /защото не е точно такова/ дето нищо не го лови и въпросния кайлъшки мискет. Но последният бе загрибен в цяла траншея дълга 5 метра и затрупан със слама. Сега кача ли го на асмата, няма вече загрибване и ако умре зимата слагам от онова нещо за сянка и забравям за лозарство по наше село.
Прикачени файлове:
2015816185939.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2015, 08:33 
Аватар

itev написа:
Стигнах да "скова" моят нов асмалък. :)
В интерес на истината - оказа се доста по-сложно от колкото си го мислех... Въпреки проектчето на хартия, дето "обещаваше" всичко да е ОК. Но, то си е май винаги така.... То не бяха ъгли, равнини, височини за достъп и по пътеки и по стълби... абе мани!

През лятото това място на двора е най-огряваното и най-горещо и дано на кайлъшкият мискет да му хареса това изложение и да се представи подобаващо ;) Сега съм го проснал временно на едни телове, но на есен ще го подрежа и разположа по гредите на асмълъка. На него остана да се лакира дървото с мат лак на водна основа /това на снимките е само байца!/ и да се опънат теловете напречно на гредите.

Страшно ме притесняват зимните студове... Всичкото лозя - Наслада, Сторгозия, Болгар супер ран - измръзнаха жестоко тази зима. Три грозда от 15 лози!!! :mocken: Изключение правят неизвестното нещо като отело /защото не е точно такова/ дето нищо не го лови и въпросния кайлъшки мискет. Но последният бе загрибен в цяла траншея дълга 5 метра и затрупан със слама. Сега кача ли го на асмата, няма вече загрибване и ако умре зимата слагам от онова нещо за сянка и забравям за лозарство по наше село.
Прикачени файлове:
2015816185939.jpg

Колега какви са тези телове дай повече инфо: материал,дебелина,цена и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2015, 09:24 
Аватар

Ами поцинкована тел 2,5мм /мисля/, за плетене на оградна мрежа.
Тъстът има 3-4 кангала от нея и мисля да я опъна отгоре, така че да се получи "око" от 40-45см.
Цени не знам.

Мислех, че ще има въпроси за лака, защото аз за първи път виждам и работя с двукомпонентен лак на водна основа. Едно ще кажа - става единствено за професионална употреба с пистолет! То и цената му бе "професионална", но се подлъгах по добрите отзиви в нета :? Никакви четки, само велурено мече и то внимателно. Повториш ли, или ако поцеди по дървото някъде без да го видиш, цветът става много по-тъмен, защото дървото буквално "пие" байца.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2015, 09:46 
Аватар

И аз мисля да си правя до година дървена асмаи събирам инфо, тази тема ми допадна!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2015, 10:53 
Аватар

Колега итев, виждам на снимките в дъното че има чешма. Имах на село нещо подобно и искам да те предупредя че ако се разлива вода по бетона под асмата - много лесно се маносва гроздето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2015, 10:53 
Аватар

==

Последна промяна stefannankov на 20 Авг 2015, 09:24, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2015, 10:59 
Аватар

Ааааааа виж това е много ценна информация! Благодаря за предупреждението :prost2:
Жената непрекъснато мие пътеката с маркуча...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2015, 12:47 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Освен това листата на асмите не трябва да са плътно до стената,каквото и да става винаги да се оставя разстояние между стената и листната маса за да се проветрява.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2015, 13:33 
Аватар

И това не го знаех...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2015, 14:44 
Аватар

Миналата година направих към 40 кв.м. асмалък в добавка на около 20 , които имам над 25 години.Всичко е от тръби за строително скеле ( 50 мм) и други тръби около този размер за вертикалните подпори. Отгоре е винкел , шина и збирщайн какъвто имах. Теловете са от алуминиев проводник който се използваше за уличната ел мрежа.Той има сърце от поцинкована стоманена тел и шест алуминиеви проводника увити около него.Като се разплете е идеален за случая.
Имах късмет ,че сменяваха мрежата и го взех за никакви пари. Колко и да е събран материала от тук, от там, всеки може да го нагласи така ,че и да не е грозно. Много е по-стабилно и дълговечно от дървена конструкция.Има боя три в едно , и с нея забравяш за корозия. На пръв поглед е скъпа, но се нанася директно върху ръждясали повърхности. На старата ми асма е над десетгодишно покритието.Няма и петънце от ръжда.
Дървото не е за навън. Каквото и да го правиш ще имаш ядове. Десет годишен дървен навес на един приятел изгни в основата и се наложи да преустройва.Въпреки че директно не го е блъскал дъжд и го лакираше редовно.
Ако имаш дървен материал естествено е да го вкараш в употреба, но ако трябва тепърва да го купуваш не си заслужава.
Всичко обаче си е твоя преценка. Лошото е, че много малко мислим за вложения труд и материали, и колко още трябва постоянно да се влага за да ни върши работа това, което сме направили.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София