Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 20:29

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Май 2015, 18:06 
Аватар

Миналата година насадих няколко лози за асми но не разбирам много.Сорта е молдова всички са качени вече горе и пуснаха странични разклонения но няколко от лозите са с по дълги стебла и съм ги оставил да пуснат по 8-9 разклонения плюс едно за продължител понеже асмалъка е дълъг 4м. но 2 лози останаха по-къси и са само с 3 разклонения и едно за продължител.Та въпроса ми е мога ли още сега да залъжа работата и в началото на продължителя да оставя 4-5 колтука пичове или както се казват да растат като разклонения и да ги ползвам догодина за чепове и останалата дължина на продължителя догодина пак да си оставя на дължина нови 8 разклонения.Един вид сега да догонят другите по дълги лози но без да се оголи кордона.Не знам дали колтуците могат да станат достатъчно мощни за тази цел и дали няма да взимат силата на продължителя иначе е интересно че вече на всеки нов летораст се оформят 2-3 грозлета на лози садени едва миналата година.Другото което ме интересува е при положение че са засадени на 1.8м. една от друга и за сорта дават къса резидба та дали ще е добре един дълъг кордон до края и по него от двете страни само чепчета. Не знам дали ще се запълни добре така за това търся съвети как бихте ги разпределили ако някой може да нарисува и качи някаква графика с примерно разпределение погледнато от горе ще съм му благодарен въобще търся всякакви съвети.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юни 2015, 12:15 
Аватар

Местожителство: Варна
Миналата година и аз насях Молдова.Още миналата година се качиха на кон струкцията.Лятото ги прегледах за росни корени, както и в края на март тази година. Вървят много буйно.Оставил съм 2 стебла да се качат на конструкцията . Надолу бяха пуснали разклонения с грозде , но ги махнах всичките. Оставих по 1 чепка на стъбло. /оставил съм 2 стъбла от главнята, ако загине едното да остане другото.След година ще оставя само 1 /.
Набил съм тръба ф 32 до корена на дълбочина около 40 см и поливам през нея.Горната част на туба от 10 л става за фуния и се закрепва здраво в тръбата /така вече 2 ра година. Оцеляха фуниите и през зимата/.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2015, 07:24 
Аватар

Някой поставил ли е сорт "Афродита" за асмалък?
Колебая се между :

"Афродита"

и

"Кашмиш"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2015, 13:46 
Аватар

Aз имам "Афродита". Баща и го е сял през 2004г

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2015, 19:46 
Аватар

Кажи доволен ли си, как се държи спрямо мана, сиво гниене.... и др. гроздето каквото го описват ли е добро, мощни ли са асмите... въобще какво ти е мнението дали е подходящо за асма.

Има ли нещо което да не отговаря на рекламата:
Ражда редовно и по много. По родовитост не отстъпва на Кардинал и Хамбургски мискет. Разреждане: реже се само на чепове. Ако се претовари пак успява да изхрани, но закъснява. При нормално натоварване гроздовете са едри - около килограм - рехави. Зърната са едри - почти като на Болгар - леко сърцевидни - 7,5 г., овални с кехлибарено - жълт цвят. Крехка ципа, леко хрупкаво, топящо. Много сладко.
Започва да зрее около 10 август и към 15 е напълно готово.
Студоустойчивост - нормална за десертните лози. Не се забелязва милерандаж. Третира се с препарати както и останалите. Добивът на грозде е около 2 тона/дка. Гроздето съдържа 16% захари и 6 г/л киселина. Отличава се с много добра транспортабилност, отличен търговски вид и вкусови качества.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2015, 13:42 
Аватар

Попаднах на интересна реклама на сорт ФЕНИКС.

Десертен сорт грозде, узрява в началото на месец септември. Гроздовете са средно големи, по-скоро сбити, отколкото рехави. Месото е хрупкаво, с хармоничен вкус. Това е полубезсеменен сорт с мека семка. При консумация обвивката на семката лесно се разкъсва и съдържащото се в семката масло се усвоява лесно от организма. Според последни проучвания това е сортът грозде, който съдържа най-голямо количество антиоксиданти в усвоима форма. "... Маслото от гроздови семки е богат източник на така наречените олигомерни проантоциани. Тези уникални флавоноиди имат силно антиоксидантно действие. Разтварят се във вода и така се усвояват лесно от организма, защото преминават кръвномозъчната бариера. Флавоноидите предпазват мозъка и гръбначните нерви от увреждането на свободните радикали и чистят черния дроб от отрови. Те също така активизират бързото възстановяване на съединителната тъкан, включително и тази на сърдечно-съдовата система. Освен това маслото укрепва имунната система и забавя стареенето."

Някой има ли впечатления от този сорт?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2015, 12:57 
Аватар

Кажи доволен ли си, как се държи спрямо мана, сиво гниене.... и др. гроздето каквото го описват ли е добро, мощни ли са асмите... въобще какво ти е мнението дали е подходящо за асма.

Извинявам се - не съм видял въпроса.
Моето е на асма. 2 лози са-сети са 2004 г. Миналата година въпреки многото пръскне не оцеля, а и го наядоха и птиците.
2013 г чепките бяха едри и в горния край много широки/едва поставих "чорапите" дето се продават на метър. Чепките бяха сбити.
Тази година са по-рехави, но пак са големии вече са чорапирани. Вече може да се бере , но може и да почака още.
Узряло е хубаво,сладко ароматно.
Чорапирането трябва да става по-рано -въпреки,че го правих преди повече от 2 седмици има накълвани зърна.
То и Молдовата / миналата година го обрах 1,5 седмица преди Коледа/ въпреки,че е киселок още пак имаше накулвани зърна за проверка преди чорапирането.
Офф -тази година чорапирах всичко, дори и Тракийския мискет въпреки дреболията.
Голям глад ги гони хвърлатите -имам накълвани круши,ябълки, домати.Дори попски круши накълвани има.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2015, 18:34 
Аватар

Леле, теб са те нападнали американски изтребители. При мен - пръсках на два пъти срещу оси и имам само десетина - двадесетина накълвани зърна..... Дори не зная какво е това 'чорап" и как се прилага. :smoker:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2015, 08:32 
Аватар

Местожителство: Русе
А с какво пръска срещу осите?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2015, 12:38 
Аватар

Използват се:
1. Актара.
2. Конфидор 70 ВГ (1-2 седмици карантина)

Пликчето на този който ползвах го изхвърлих и нямам спомен какво бе названието му. Питах в аптеката какво имат срещу оси и ми дадоха нещо в пликче - около 2 гр. на 10 литра. Когато отида ще питам точно какво е било, но беше ефикасно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2015, 09:35 
Аватар

Аз имам мускат, кабарне, мерло и сира и догодина ще правя асма около 25м2, но проблема е че нищо не разбирам от грозде! :(

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2015, 10:29 
Аватар

Интересно как си намерил Конфидор ? Спрян е. Уорант 70ВГ сега се продава.
2011 пръсках с Конфидор с/у осите около 10 дни не нападат, на следващата година започната на 6-7 ден да налитат, а 2013 на 3-4 ден.Не бяха стари препаратите, а все нови.
т.н. "чорап" се продава на метър.Разтеглив е , с отвори около 1мм. Тази година купх пак , но червен на цвят/ миналогодишния беше бял.Представете си средната част на 1 чорапогащник, но с отвори около 1мм. Разтягаш нахлузваш на грозда и като отпуснеш се свива около дръжката на чепката , а долу режеш според дължината на грозда с резерв.Усукваш малко в долния край и готово.
Намирам го на цена 30 ст/м - сигурно има някъде и по-евтино.
В събота съм нанизвал на крушите,че и там налитат гадовете. "Чорапа" го дават за оси , но от опита ми от миналата година помага и срещу птици. Гледам ,чре и домати има накълвани.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 11:20 
Аватар

за infomar - снимки на Афродита.
Взети са мерки с/у хвъркати и оси

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 15:42 
Аватар

Кото гледам какви са дебели, как ги заравяш? В момента заравям моите... голям зор, а са само на 4 години....
Добре изглеждат... дано дълги години да ги гледаш..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 22:39 
Аватар

2004г, но май са вече пътници. Цепи се стъблото надлъжно Бях качвал снимки на сцепена Италия. Първоначално лека цепнатина по стъблото вертикално, след 2-3г става по-голяма. Не е само при мен , а и при съседи.
Голямата "опаковка" е 3 преплетени от вятъра гроздове и сложих двойна мрежа от ситна газа. Не можах да нанижа "чорап" заради едрия габарит.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София