Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 00:37

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 53 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2010, 21:05 
Аватар

Интересува ме мога ли сам да си прихвана пръчка от лоза и как? Въобще каква е последователността, кога се сади и някакви хитрости.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2010, 21:17 

По-добре си купи готов посадъчен материал. Доста по-сигурно е, а и сортове всякакви. Иначе най-лесно се прихващат т.нар. директни сортове, които обаче не се препоръчват за вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2010, 21:26 
Аватар

rosbal написа:
По-добре си купи готов посадъчен материал. Доста по-сигурно е, а и сортове всякакви. Иначе най-лесно се прихващат т.нар. директни сортове, които обаче не се препоръчват за вино.

Чул съм, че Сортови семена предлагат ама аз поне досега каквото съм купувал от тях нищо не се е хващало, раждало /лози не съм купувал/. Та откъде в Сф се взима читав материал. След колко години/а дава реколта лозата?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2010, 22:18 

Местожителство: София
кажете какъв сорт ви интересува за да мога да ви помогна....Ако пък желаете да присаждате, потърсете "Присаждане на овощни дръвчета и лози"на Тома Христов

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 10:30 
Аватар

ilu6a написа:
кажете какъв сорт ви интересува за да мога да ви помогна....Ако пък желаете да присаждате, потърсете "Присаждане на овощни дръвчета и лози"на Тома Христов

Интересува ме винен сорт червено грозде, устойчива на студ, суша, че в Драгоманския край е кофти климат. От това дето четох, като че ли каберне совиньон най се доближава до изискванията ми. Предпочитам да си ги купя готови за засаждане, само да не са по куриери и от Сортовите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 13:12 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Valerko има и методи за прихващане на лоза от пръчки но в повечето случаи агрономите-лозари отричат дирекните методи и държат на това да се присажда върху подложка.При присаждане лозата става по устойчива на филоксера и развива по добра коренова система.Противниците на присаждането са на метода бодни пръчка пий вино има някаква лоза румънка та за нея казват така бодни пръчка пий вино.
Аз работя така като режа лозите пролет си оставям пръчки с дължина около 30-40 см. и на три пъпки.
1.подбирам пръчките- да не са измръзни и да не са много дебели
2.накисвам ги в буркан омния-в буркана има вода
3.поставям ги с буркана на някое топло и слънчево място на прозорец или върху шкаф
4.изчаквам месец-два да развият и да пуснат корени (следя да не останат на сухо)
5.засаждам в сасии най добрите
6.слагам саксиите между цветята, причината е че като се грижат за цветята жените ще поливат и лозите ;)
7.като пръскам лозите пръскам и тия в саксиите
8.есента по желание засаждам като загребвам или зимувам с цветята и напролет садя
Така си имам вкоренена лоза с пръста заедно и при засаждане е сигурно че няма да е изсъхнала кореновата система.
Така минава една година и ако не пишеш кое какво е забравяш какъв сорт си засадил.
На следващата година грижи за млада лоза
На третата година оформяш и пак грижи като може и да опиташ от гроздето
На четвърта година слаб добив
На петата вече си береш от новата лоза нормално (ако си се грижил както трябва :roll: )
С готова лоза от пазара спестяваш една година но могат да те излъжат в материала те всички си приличат и каквато искаш такава ти дават и после :? .
Най добре е да се купува от разсадниците но не винаги може.При нас това е в Плевен и Образцов чифлик-русенско.
Ако искаш да работиш така най добре е да използваш месни сортове който са адаптирани към условията.
:prost: :sauf: :zauf2: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 21:32 

е на ти трябва по ранен сорт...Пино ноар е походящ...
Савхан-не знам какви сортове присаждаш по този начин...но ако са културни сортове,така нямаш подложка...и както е тръгнала филоксерата от тази година....Каберне фран също е подходящ сорт...само да не е на SO4 подложка защота тя забавя ранното развитие на лозата ..тоест не е подходяща за ранни студоустойчиви сортове.Изхода за теб е щом не желаеш да купуваш с куриер-ВИНАРИЯ 2011 ,от там можеш да купиш сертифицирани сортове.Тя е март..тоест ще успееш да засадиш лозите точно навреме!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2010, 22:16 
Аватар

Благодаря и на ilu6a и на cavxan за изчерпателната инструкция. Тая година бях командировка до Образцов чифлик и до Плевен също...как пък не ми дойде на ъкъл да си взема готов материал. Винарията задължително ще я посетя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2010, 17:12 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Това което посочих като практика е за малки количества и е рисково по отношение на филоксерата.
Ако се прави ново лозе добре е с гарантиран материал от разсадници и институти с доказано реноме.
Цитат:
Савхан-не знам какви сортове присаждаш по този начин..

От всичко каквото ми е харесало но не са много мак. до 10 сорта като не зная какво имаш в предвид като културни.
За диви и директни знам че са отело и липа .Резекия,димят,болгар,дунав,плевенски колорит,плевенски мискет,лисича опашка,и два сорта които не зная какви са но са десертни бял и червен.
Днес бях на пазара и имаше овошки и лози.Лози по 4 лева от винените мерло и мускат (парафинирани) а за другите няма нужда безсеменен хибрид,велека, дунав,хамбургски мискет,молдова сторгозия и т,н..Пазара е в петък и тогава има повече стока но не е кой знае колко разнообразна защото повечето са прекупвачи или дребни производители.
:prost: :zauf2: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2010, 22:20 

Културни сортове са всички останали без директните...тоест американските от които се подбира подложката,за да не загиват от филоксерата.Диви и директни е едно и също нещо-сортове забранени във винопроизводството заради т.нар. лисичи тон-предимно американски...е да има и от Азия на те са рядкост,и също смърдят на ягоди и малини...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 16:19 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Застрахован ли съм от филоксерата,при положение,че напада в повечето случаи американски лози..Ilu6a беше пострадал неотдавна от нея..все пак бг лознички на чуждоземно място е доста необичайно..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 16:28 

Те са на филоксероустойчиви подложки...нямаш грижи в тази посока.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 16:39 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Застрахован си за кореновата филоксера, но не и за листната- тя не е толкова опасна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2014, 21:30 
Аватар

Някой присаждал ли е лоза не на стандартна подложка, а примерно на дивак или на липа примерно? Искам да си ашладисам малко пръчки, но нямам подходящи подложки и не знам какъв ще е ефекта да присадя върху директен сорт.
Благодаря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2014, 09:30 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Присаждай смело, това е начина.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 53 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София