Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 10:18

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 53 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Май 2015, 10:22 

Местожителство: София
Така могат да се правят подложки за присадки...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2015, 17:32 
Аватар

Мога ли да пре-пресадя лозичка.

Миналата есен купих резници от расадник и ги засадих на едно място, но се оказва, че са много на гъсто и трябва да ги разредя, а имам и нужда за друго място. Те вече за година пораснаха и се развиха добре.
Мога ли една година след засаждането, (т.е. тази есен) да ги извадя и пресадя на ново място :?
Примерно ноември месец - да подрежа израстъците до две пъпки, подкастря коренчетата и.... на новото място :kaffee2: Или за новото място да си купя нови лозички. И при двата случая еднакво време ли ще трябва да мине до плододаване - т.е. още 2 години, или мога да спечеля една година?

Колко години след засаждането може да се премести вече засадена лозичка?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2015, 12:20 
Аватар

Благодаря на всички за мненията.

Имам ново питане:

Миналата есен засадих закупени лозички на подложка с восък в горната част и добра коренова система. Сега правят първа година от засаждането. В следствие на добро гледане пораснаха с дължина 4-5 метра и дебелина 8-10мм в основата. Според теорията първата година трябва да ги изрежа на две пъпки, но понеже са доста мощни и са за асмалък, мога ли да ги оставя така дълги и зазимя, или задължително трябва да ги "скъся"... а до година да ги пускам на височина :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2015, 23:20 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Качат ли се- тогава на две пъпки,а според растежа може и на повече.При връзване на повече грозде/чепки половината ги махай,за да не товариш излишно младата лоза.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2015, 07:06 
Аватар

Да разбирам, че въпреки че са след първа година, мога да не ги режа долу а да ги оставя дълги за асмалък?
Благодаря за мнението. :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2015, 17:04 
Аватар

Молба за съвет от колеги с опит - в понеделник ще садя две асми - поръчах Поморийски бисер и Мускат отонел. Избрал съм място на двора, напролет ще вдигна една пергола 6 х 3 метра, а отгоре ще опъна стоманена тел. Въпросите ми са:
1. Достатъчно ли ще бъде мястото - 18 кв. м.?
2. Какви са тънкостите при засаждането на асмите - големина на дупките, наторяване, поливане, докъде се зариват?
3. Какви мерки се взимат за младите растения с оглед на идващите минусови температури?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2016, 14:13 
Аватар

Местожителство: Бургас
msergiev написа:

Заради филоксерата е необходимо да засадиш лози присадени на филоксероустойчива подложка(всички лози , които ще намериш за продаване са присадени на такава подложка) ! Без подложка може да засадиш лози за асма - при тази формировка филоксерата не е така опасна , но отново не бих ти препоръчал да го правиш - купи си присадени лозички !!!

Тази година и аз рискувах и засадих няколко пръчки от Болгар и Чауш за асма. Това, което казвате вярно ли е и защо е така?

Благодаря!

пс: Относно техниката на засаждане. Дали съм постъпил правилно? Изкопах дупка около 25х25, дълбока 35-40 см. Отдолу поставих хубава пръст, премесена с пясък и около 150 г комбиниран тор. Отгоре добавих от изкопаната пръст и забучих пръчката. така че да останат 2 пъпки отгоре.Претъпках и полях с вода. И отгоре затрупах с пръст, така че да закрия пръчката изцяло.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2016, 14:29 

dimovdid написа:
Това, което казвате вярно ли е и защо е така?

Аз не съм съгласен с това,че формировката определя степента на опасност от филоксерата.
Филоксерата напада на лозите без подложка,кореновата система...няма значение как ще е формирана лозата.
Само американските лози(отелите) страдат от листната форма на вредителя,без да се засяга кореновата система.
Могат да виреят лози без подложки и да не страдат от филоксера само, ако са в силно песъкливи и водопропускливи почви при извънредно горещ и сух климат...Но пак няма 100% сигурност,че няма да бъдат нападнати и унищожени.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 53 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Часова зона: Европа/София