Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 02 Дек 2016, 20:01

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 130 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 30 Ное 2010, 10:52 

Някой знае ли проверен продавач на лозички, имам един скат, който искам да засадя с тях. Интересуват ме винени сортове. Ако някой знае да даде мнение през какво разтояние се садят. Мерси.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2010, 12:16 

Местожителство: София
Къде е този скат, на каква надморска височина е,каква е пръста,какъв е средногодишния температурен сбор,с какво изложение е,с колко голям наклон е,самия скат като площ колко е?
За лозичките имаш ли идея на каква конструкция ще са ,каква формировка си избрал?Какъв добив ще гониш?
Бял или червен сорт?Основно вино или дестилат?
Питам те всичките тези неща,за да мога да те посъветвам за сорта респективно клона и подложка и от къде би могъл да го намериш.
Сертифицираните пепиниерни не са много в България.

Последна промяна ilu6a на 30 Ное 2010, 13:16, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2010, 13:10 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
папиерни -ilu6a какво за бога е това :google: дава инфо за някава си Естел и т.н..
Ако това са разсадници за лозов посадъчен материал защо на чужд език?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2010, 13:21 

имах правописна грешка ПЕПИНИЕРНА
Защо? -ами защото това е точната дума за база за производството на високо качествен лозов посадъчен материал,както и не казваме лозова наука или наука за лозата ,а АМПЕЛОГРАФИЯ-ето за това.
Просто терминология.
Извинявам се за тъпата грешка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2010, 13:40 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Извинен си за правиписната грешка :).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2010, 18:06 

ilu6a написа:
Къде е този скат, на каква надморска височина е,каква е пръста,какъв е средногодишния температурен сбор,с какво изложение е,с колко голям наклон е,самия скат като площ колко е?
За лозичките имаш ли идея на каква конструкция ще са ,каква формировка си избрал?Какъв добив ще гониш?
Бял или червен сорт?Основно вино или дестилат?
Питам те всичките тези неща,за да мога да те посъветвам за сорта респективно клона и подложка и от къде би могъл да го намериш.
Сертифицираните пепиниерни не са много в България.

Ската е до София, след Панчарево, там надморската височина не може да е над 500 метра, южно изложение е, денем пече, вечер е студено, ската е към 35-40 градуса наклон и почвата е чернозем, т.е не е песъчлива, като територия е към 40 -50 квадрата. Мислех си там където ще има лозички (не знам през какво разтояние трябва да са) да терасирам като обратен наклон да задържа малко вода (не съм мислил как да го развивам, лозите ще са в 2-3 редици, може би тел ще опъна на колци, за да растат настрани). За добив не съм мислил, за вино ми трябва, в предвид че има студове в София не е подходящо за бяло май, но искам да имам каберне, мерло, гъмза...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2010, 22:58 

за такова място ще ти са необходими ранни и среднозреещи сортове ,едновременно с това студо и сухо устойчиви и не особено податливи на одиум сиво гниене...
Баси...има няколко сорта които изпълняват по-голяма част от условията.
На първо място Пино ноар...студо и сравнително сухо устойчив ,но тъй като е ранен сорт има една неприятна черта-силно податлив на ранни слани.сСъщо така на одиум ...с една дума -може да се отблагодари но иска системно пръскне и непременно погледни как сте там със сланите.
На второ място,колкото и странно да ти звучи-Розов траминер...същите неща кото пиното...но за разлика от него добива е винаги нисък...
Каберне Фран...по устойчив вид от Каб.Совиньона що се касае одиум и сиво...нооо може би не така сухо устойчив.
Каб. Совиньон.. средноранен ..студо и сухо устойчив вид...одиум и сиво...сравнително устойчив..
За всички които изброих до тук имайки предвид климата не е подходяща подложката SO4- тя забавя зреенето и на сорт с по-студена почва никога няма да ви узрява добре.
Не бива да се подминава и аналога на Пиното в Бг,а именно Гъмзата..Пино ноара и Гъмзата страдат доста от сиво гниене. Те са чувствителни сортове и при по дъждовно време (като тази година, например) ще има доста щети и трудно ще се опазват-но пък биха понесли по-големите застудявания...
Заради студовете е необходима Висока формировка...утре ще поровя из книжките за подходящи разстояния и т.н
Подложките за всички са задължителни...в тези тлъсти почви дебне филоксерата...от 2-3год се наблюдава засилване в ръста на появи на филоксера в БГ

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2010, 23:03 

Не знам все пак искам да е сорт за хубаво вино и ракия после, може да засадя по няколко от 2-3 вида да видя как върят. Не ми каза в София къде има?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2010, 23:17 

Не разбрах кое не знаеш...от изброените сортове се правят най-добрите вина!
А ще си закупиш по-голямата част от сортовете от Винария ,март месец...от френски производители...или от Плевенския институт...сега вече е късно за засаждане...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2010, 09:24 

мислех че от кабернето и шардонето стават най-хубави вина, а това Винария изложение ли е, те дръвчета и други се садят сега за да хванат по-добре от снега и влажната почва, а и да се закаляват

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2010, 10:06 

ами не стоят така нещата...Декември месец е много късно за садене...
Шардоне няма как да отгледаш около София.Есенното садене(октомври,ноември)се практикува за да се развие кореновата система...през периода без листна маса...и после да развива силно листната...
Но за лозите е изключително подходящо и с по-голям процент на прихващане е пролетното садене,не случайно на пролет е най-големия пазар за сортови лози...
По отношение на Винария-ами да ,това е изложение-при това най-голямото в Бг...за всичко свързано с винопроизводството...от скобите за прихващане до гигакомбайни за събиране на грозде...Световни производители на сертифициран лозов матириал предлагат своята продукция...в по-големи или по-малки количества...
Също така друго изложение на което могат да се закупят качествени лози е Агрия-малко преди Винария...
Не купувай боклуци от женския пазар...-пръчки с корени...
Тези лози ще ги гледаш 30-40 год .хубаво е да се подготвиш добре за да знаеш какво да избереш-подложки и сортове за избраното от теб място.
Когато купуваш лозичка ,трябва детайлно да е описано-сорт,подложка,клон на сорта!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2010, 10:09 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Дали стават най-хубави вина си е въпрос на вкус и майсторлък. ilu6a те ориентира какво най-добре може да вирее при твоите условия, съответно да даде грозде с добри качества, предразполагащи получаването да добро вино. А за "Винария" ... наистина трябва да я посетиш. Догодина е между 23.02.2011 до 26.02.2011.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2010, 19:31 

Илюша ми помага с мнения и за дюлите и за бяло вино и т.н
Само ако може наистина да погледнеш кои сортове наистина ще виреят близо до София, но да са известни и вкусни за вино, ако може и някой сорт бяло

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2010, 20:06 

aми аз съм описал наи-добрите винени сортове които биха издържали около София....мисля че пък е редно и ти да седнеш и провериш за сортовете които съм писал!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2010, 15:19 

не разбрах през какво разтояние се садят, добавя ли се пясък в почвата?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 130 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Следваща

Часова зона: Европа/София