Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 20:08

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 130 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Фев 2013, 19:01 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Само бих добавил, заритите пъпки да се премахнат (ослепяване на зимните очи), като се оставят само двете връхни. Това с цел да се стимулира разстеж на корен в зоната на срязоввете, а не да се развиват пъпките, които са зарити.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Фев 2013, 19:04 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
hellreiser написа:
Само бих добавил, заритите пъпки да се премахнат (ослепяване на зимните очи), като се оставят само двете връхни. Това с цел да се стимулира разстеж на корен в зоната на срязоввете, а не да се развиват пъпките, които са зарити.

А не се ли оставя една пъпка най долу за корен?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Фев 2013, 20:26 
Аватар

MONI BARONA написа:
hellreiser написа:

Искам да изкажа моите най-искрени благодарности и респект към Мони за отзивчивостта!
Дано да стигнат при мен - а после приемам всякакви съвети тъй като съм пълен лаик в тази област но имам желание да се науча!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Фев 2013, 10:24 
Аватар

MONI BARONA написа:
hellreiser написа:

Не се оставя. Корените покарват през цялото протежение на пръчките, но най-силно в зоната на срязовете. Точно тези корени са важните, наричат се стъпални и само те трябва да се развиват, другите нагоре по пръчката са т.нар росни корени и се премахват по време на вегетацията, защото са плитки корени и забавят растежа на дълбоките, които всъщност ще изхранват растението.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Фев 2013, 10:51 
Аватар

hellreiser написа:
MONI BARONA написа:
hellreiser написа:

Не се оставя. Корените покарват през цялото протежение на пръчките, но най-силно в зоната на срязовете. Точно тези корени са важните, наричат се стъпални и само те трябва да се развиват, другите нагоре по пръчката са т.нар росни корени и се премахват по време на вегетацията, защото са плитки корени и забавят растежа на дълбоките, които всъщност ще изхранват растението.

Ясно, разбрах. За това са ми отрязали 'Т' образни калеми, за да пуснат от две места корени.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Мар 2013, 18:56 
Аватар

Да дам отчет как се развиват лозичките със снимков материал. Вече 15 дена откакто пристигнаха ;) , засадих ги в кофа с двойно дъно по системата http://www.globalbuckets.org/ за да могат лозичките да си дърпат вода колкото им трябва-да не ги преполея нещо :datz:
Както се предположи пъпките се разбудиха, което е добър знак че са живи лозичките, ама още не е за посаждане навън което не е добре.
И тези купените лозички(левия сноп на снимката) и тези „калемите“ (десния сноп) имат избили пъпки.
Сега ще чакам последните дни със „замръзващи“ температури –“ last frost days” по статистика около 9 Май за Торонто.
Доста време има още, но ако се задържи времето през деня на 15 градуса може да почна да изнасям кофата навън за аклиматизация.
Друго полезно нещо не се сещам да правя докато стане врме за зажадане навън-ако има нещо друго което може да се направи....приемам съвети!

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Мар 2013, 19:32 
Аватар

Призовавам знаещите като;hellreiser, ilu6a, Krass и др. /да не пропусна някой :megagrin:/
да дадат компетентни съвети за по нататъшни действия.
Адаша е мераклия и да не орезилим хубавата работа. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Мар 2013, 19:56 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Дръж ги на тъмно и по-хладно за да задържиш развитието им. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Мар 2013, 21:12 
Аватар

Трябвало е да ги раздалечиш пръчките една от друга.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Мар 2013, 21:22 
Аватар

Аз съм дал съвет вече и гледам, че plamm се е справил добре. Присадените добре са се развили. Но за калемите не бързай да се радваш, това, че са напъпили е от остатъчните сокове в тях, тепърва трябва да иградят корен, могат и да повехнат тези пъпки.Успех за напред

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Мар 2013, 22:27 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Трябвало е веднага да ги посееш. Сега вегетацията е тръгнала и ако ги оставиш вън може да измръзнат. Аз посях десетина още есента и още толкова преди десетина дни. Затрупвам ги с 10-15 см. пръст и чакам да се покажат сами. Твоите обаче ще трябва да ги сееш след последните слани, защото както са тръгнали скоро може и да цъфнат :)
. Дръж ги на студено, но закрито, за да им забавиш развитието.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Мар 2013, 22:40 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Добре де,аз ли бъркам нещо или Plamm избързва.Не се ли садят направо напролет,а не както е показал Пламен,в саксия да излезат пъпки...моите седят в кофа със земя на тъмно и около 17 гр без наченки на цъфтеж.Мисля около началото на април да ги засадя.Така мисля аз,ако нещо не съм разбрал,нека бъда поправен.

Последна промяна Naskohondata1 на 14 Мар 2013, 22:48, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Мар 2013, 22:47 

Местожителство: София
Krass написа:
Трябвало е веднага да ги посееш. Сега вегетацията е тръгнала и ако ги оставиш вън може да измръзнат. Аз посях десетина още есента и още толкова преди десетина дни. Затрупвам ги с 10-15 см. пръст и чакам да се покажат сами. Твоите обаче ще трябва да ги сееш след последните слани, защото както са тръгнали скоро може и да цъфнат :)
. Дръж ги на студено, но закрито, за да им забавиш развитието.

И аз така процедирам на есен,а ако садя на пролет ги затрупвам с 5см пръст.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Мар 2013, 05:33 
Аватар

Много благодаря за изказаните мнения на всички! ;)
Правя си извод, че трябва да "намаля" темпа на развитие на лозичките - имам възможност да ги поставя в гаража, който е част от къщата-температурата е около плюс 4 до плюс 7 градуса в момента, не пада под 4 градуса дори при минус 20 навънка. Сега навън е сравнително "топло" за сезона тук, около +2 до +10. Там където са сложени лозичките е нещо като приземен полуетаж(тук му викат бейсмент-половината е над земята, половината висоина е под земята) отопляемо е и имам 22 градуса температура-затова тръгнаха пъпките на лозите, не е светло освен ако не се пусне осветлението.
Въпроса ми е - дали ако сега извадя кофата с лозите в гаража на 7 градуса, дали няма да ги стресирам. Това е което мога да направя за забавяне на процеса. Мисля си, дали не е по добре да ги задържа на 22 градуса вътре на тъмно и като стане след 2 месеца(края на м. Май) 20 градуса температурата навън, тогава да ги засея в почвата. Но тогава точно ще си бъда и в БГ та не знам ...... :dance:

п.с. Днес ми дойдоха едни пилоти за обучение от Перу. Останах изненадан, като ми казаха че искат тренировките им да бъдат на две летища - Лима и Писко(Pisco)(http://www.prokerala.com/travel/airport ... rport.html) веднага :lachtot: ги попитах дали има нещо общо с "ракията" надълго и нашироко дискотирана в нашия форум. Твърдят, че от там е произлязла и е най-добрата......знае ли човек - светът е малък :klugscheisser: http://en.wikipedia.org/wiki/Pisco

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Мар 2013, 13:54 
Аватар

Krass написа:
Вчера си поръчах Евмолпия от тук http://babrikov.com/vino.html

Току що звънях на Бабриков и ме отряза :? Дори не ме попита за сорт, а ми каза, че всичко е разпродадено и нямат посадъчен материал...
Севастианов пък не вдига телефона... и тук греда.

А ме заразихте с тази Евмолпия....дори и намерих чудно място :verzweifelt:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 130 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Часова зона: Европа/София