Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 03:20

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 391 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 27  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 04 Ное 2013, 10:44 
Аватар

Отначало се усъмних за еска (щото проследявам нещо подобно в моето лозе), но като се зачетох поне по описания мяза на екскориоза http://agronet.bg/agro/plant-protection/2954-ekskorioza-po-lozata.html. Знам че пръскаш срещу нея, но като се замисля тази година с топлата есен може и да има условия за заразяване. Поне по описания ти го бра това лозе малко след мен, което значи че вероятно след 20-25.08 не си го пръскал, а оттогава насам с тия температури по 22-24 градуса, пък и валежи имаше колко му е да се развие зараза...
Екскориозата пише че се влияе от препаратите срещу обикновена мана, но пък същевременно всички пръскаме специално срещу нея през март и април...
Hellreiser е най-достоверният източник на мнение за мен, едно че е подготвен теоретично, второ че го практикува на много декари.

Ама и всички преписват един от друг, като им гледам описанията и снимките всичките на копи-пейст карат. Ако имаше повечко снимки из нета по-лесно щеше да бъде.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2013, 11:07 

Местожителство: София
Вярно че прилича на екскориоза...
Иначе еска си имам в лозето...точно вчера изрязах 3-4 лози маркирани на зелено от мен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2013, 18:40 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Я колко интересно. За съжаление не мога да дам категоричен отговор, защото не съм срещал нещо подобно, при лоза. В първия момент ми заприлича на албинизъм, което е състояние свързано със генетичен проблем(липса на генетична информация), относно синтезирането на хлорофил,това е прекалено яко, за да е истина. После се сетих, че съм виждал такава амонячна токсикоза, ама не вярвам в съседство да има азотно -торов завод(може да се получи и от оборски тор в големи количества) Лошото е , че аз го гледам от физиологично гледна точка, ако го погледне фитопатолог, може да види форма на заболяване, ако го погледне ентомолог, може да каже, чее трипс или акар. Можеш ли да ми пратиш снимки с по-голяма резолюция, имам нещо в предвид

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2013, 19:35 

Според агроном (тъщата), не е болест. Просто лозите били изтощени от многото грозде тази година и не са узрели пръчките до край. Препоръча торене с фосфор, калий, оборска тор. По-силна резитба.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2013, 21:04 

Аз не товаря излишно лозята...вярно не са торени скоро.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 15:36 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Добрата новина е , че не е болестно състояние, нито физиологично, а чисто физично явление. Ако това е памидовото насаждение те са склонни при падане на ниски температури или слана, върховата ( от средата към върха) част на пръчките да „измръзва„, защото са по-млада част. Нищо страшно, след резитба няма да има проблем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 15:41 

Да памид е...но наоколо другите растения все още си имат зелени листа-те защо не са измръзнали ?
Вярно ,че на сниманото конкретно му бяха опадали листата...
Всъщност единствено моя масив имаше още листа...наоколо на съседите бяха окапали на всички растения,вероятно има връзка с листния тор която съм ползвал при пръскане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Фев 2014, 21:00 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
hellreiser написа:
Има форма на обикновената мана наречена кафяво гниене, тя се появява при размер на зърната колкото грахово зърно, прониква през дръжката на чепката и започва да скапва зърната едно по едно, стават твърди като попарени са. При сивото гниене скапаните зърна са воднисти. Брашнестата мана (оидиум ) също скапва, но при нея ясно личи белия налеп. Затова фунгицид за тези болести.

Искам да попитам за кафявото гниене ,как се разпознава ,кои фунгициди се справят най-успешно ,профилактика и предпазване?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Апр 2014, 18:17 
Аватар

Местожителство: Плевен
Здравейте.
Може ли да заменя Нуреле с Вазтак или Б-58 ?
Когато пръскате с фунгицид и инсектицид,смесвате ли ги в пръскачката или отделно?
Изпуснах първото пръскане на пъпки заради дъждовете.
Може ли сега да направя първо с Пироцин и Вазтак или Б-58?
На 3-4 см. дължина на летораста.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Апр 2014, 21:59 

Задължително добави Верита или Дитан към инсектицида.
Смесват се...обикновено преди това се прави проба дали се смесват,ако няма по етикетите бележка с кои препарати може да се смесва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2014, 09:43 
Аватар

Аз лично сега пръсках с Би-58 заради антиакарицидния му ефект толкова рано когато се пръска, заедно с Верита.
След това може би 2 пръскания с Нуреле и чак тогава Вазтак. Вазтак-ът е хубав че е с кратък карантинен срок затова го ползвам по-накрая, заедно с Децис ако не се лъжа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Май 2014, 19:19 
Аватар

Направих си аз един анализ - в прик. файл.
На тази база стигам до извода че за първите пръскания наистина най-добре е с Верита-та защото май само тя е със системно действие. В чудене съм с какъв препарат за брашнеста мана да я комбинирам. Не ми се ще да е Топ плюс защото след това предвиждам 2 пръскания с него.
След 2 пръскания с верита - шавит,кабрио топ и кумулус, топ плюс и купросейт голд, шавит, топ плюс и купросейт голд. Инсектициди - в началото 1-2 пръскания с Би58 защото е добре и по овошките да иде, след това 2 пръскания с Нуреле, накрая Вазтак нов, Актара или Конфидор преди бране. Хмм тъй кат гледам едното пръскане с кабрио топ може и да отпадне, понеже като се пръска на 2 седмици ако не е много валежна обстановката...
Реално е постижимо да се придържам към 10 лв на едно пръскане при това с добър ефект, айде като сложа и листното торене -12 лв. Ама много скъпи тия препарати на "елитните" производители ааа.
От манколаксила няма смисъл, както и от различните акробати - скъпи пък и не толкова надеждни. Отказвам се от еклера, както и от останалите продукти на байер понеже са много скъпи и трудни за дозиране - 5 гр прахче в мойта мерителна чашка не може да се хване - 5 гр ли е или 8 ....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Май 2014, 20:58 
Аватар

Stefannankov, хубаво почна схемата, но защо не вземеш да напишеш една по конкретна схема / аз не видях прикачен файл към последния ти пост/ с поредност и време на пръсканията, препарати и съответна дозировка за да я ползват и такива като мен, без много теоретична подготовка.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Май 2014, 21:41 

stefannankov написа:
Реално е постижимо да се придържам към 10 лв на едно пръскане при това с добър ефект, айде като сложа и листното торене -12 лв. Ама много скъпи тия препарати на "елитните" производители ааа.

Толкова излиза ако пръскаш три декара при това с ръчна пръскачка,ако ползваш моторна разхода е по-малък...
визирам конкретно Еклер,Шавит,Акробат...и в общи линии каквото се сетиш на Байер.
Разход за три декара.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Май 2014, 22:28 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
[quote="stefannankov"]Направих си аз един анализ - в прик. файл.
На тази база стигам до извода че за първите пръскания наистина най-добре е с Верита-та защото май само тя е със системно действие. В чудене съм с какъв препарат за брашнеста мана да я комбинирам.

Няколко предложения :
Байфидан 250 ек 1мл на 10л вода цена на опаковка от 20 мл около 3,50лв - 4лв
Топаз 100 ек 1,5мл на 10л вода цена на опаковка от 20 мл около 3лв - 3,5лв
Систан супер 24 ек 1мл на 10л вода цена на опаковка от 20 мл около 3.50 лв - 4лв
Ардент 50 ск 2мл на 10л вода цена на опаковка 20мл около 5лв -6лв
Фалкон 460 ек 3мл на 10л вода цена на опаковка 20мл около 3,50лв-4лв

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 391 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 27  Следваща

Часова зона: Европа/София