Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 22:14

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 391 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 27  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Май 2014, 22:46 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
stefannankov написа:
Направих си аз един анализ - в прик. файл.
На тази база стигам до извода че за първите пръскания наистина най-добре е с Верита-та защото май само тя е със системно действие. В чудене съм с какъв препарат за брашнеста мана да я комбинирам. Не ми се ще да е Топ плюс защото след това предвиждам 2 пръскания с него.
След 2 пръскания с верита - шавит,кабрио топ и кумулус, топ плюс и купросейт голд, шавит, топ плюс и купросейт голд. Инсектициди - в началото 1-2 пръскания с Би58 защото е добре и по овошките да иде, след това 2 пръскания с Нуреле, накрая Вазтак нов, Актара или Конфидор преди бране. Хмм тъй кат гледам едното пръскане с кабрио топ може и да отпадне, понеже като се пръска на 2 седмици ако не е много валежна обстановката...
Реално е постижимо да се придържам към 10 лв на едно пръскане при това с добър ефект, айде като сложа и листното торене -12 лв. Ама много скъпи тия препарати на "елитните" производители ааа.
От манколаксила няма смисъл, както и от различните акробати - скъпи пък и не толкова надеждни. Отказвам се от еклера, както и от останалите продукти на байер понеже са много скъпи и трудни за дозиране - 5 гр прахче в мойта мерителна чашка не може да се хване - 5 гр ли е или 8 ....

Имай предвид,че с нарастването на лисната маса работния разтвор се увеличава.Листната тор я пръскай самостоятелно.С инсектицидите малко по-пестеливо,ако няма гадинки няма нужда да пръскаш! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Май 2014, 07:09 
Аватар

Ааа прик. файл не се е прикачил. Опитах се да го кача като таблица за смятане, ама не може.
Схемата ето я :
1-во Верита и Би 58
2-ро Верита, Луна експириънс и Би 58 - луната и Би 58 са чудесно нещо за пръскане на овошки по това време. Ако не намеря Луна или се окаже много скъпа - Топ плюс понеже така или иначе съм си нарочил да купя голяма опаковка - 250 гр. така себестойността пада още повече.
3-то Веднага след цъфтеж - Кабрио Топ с Кумулус (Акоидал) и Нуреле Дурсбан, Листен тор - Лактофол Лозя - всичко меся в една машина, нали това е целта.
4-то Шавит, Нуреле и Лактофол лозя.
5-то Топ плюс, Купросейт голд, Лактофол лозя
6-то Шавит (края на юли), листен тор Яра -Оранжев
7-мо Топ плюс, Купросейт голд, листен тор Яра- оранжев.Актара,Конфидор при нападение от оси- миналата година имаше ефект.
8-мо пръскане идва да е в края на август - ако не е брютална остановката няма да пръскам.
Схемата е малко еднообразна, но с 6 пръскачки се опръскват около 200 лози и 8 овошки - дюли, круши, ябълки и една череша. Затова съм заложил 90 литра разтвор(това е максимума). Освен това за да падне себестойността разчитам на това да купя от някои препарати по-големи опаковки от което пада разхода - Топ плюс, Купросейт голд и шавит имат големи опаковки, докато Кабрио топ например има само до 100 гр. Инсектицидите Би 58 и Нуреле също имат големи разфасовки.
Илюша как успяваш да опръскаш 3 декара с 6 пръскачки? Базираш се на обстоятелството че 50% покритие на листата е достатъчно ли? (това съм го чел някъде, не се бъзикам). Другият фактор е да са промишлено насаждение и един декар да е с около 200-250 лози?
Иначе и на мен сега ми отиват 2 пръскачки за лозите и 1-1 и половина за овошките.Идеята е с един и същи препарат да се пръска и овошки, и лозя.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Май 2014, 11:46 

Местожителство: София
stefannankov написа:
Илюша как успяваш да опръскаш 3 декара с 6 пръскачки? .

При мен това са 9 реда по 100м ...Някакъв нискостеблен Гюйо -мавруд и Памид...когато са на пеперуда и с 3-4 пръскачки се оправям ,а с моторна с 24л разтвор пръскам всичко...струята пръска по 3 реда наведнъж...буквално разпрашава разтвора на 5-6 метра.
Когато порастат филизите имам най-голям разход почти пръскачка на ред,но след филизенето и съкращаването на летораслите отново се връщам на 6 пръскачки ...или около 70л-с моторна тогава не е удобно тъй като листатата буквално правят стена и много от разтвора попада и върху мен...ползвам маски но тъй като там нямам вода попадналото върху кожата няма как да измия добре и за това предпочитам ръчната.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Май 2014, 12:18 
Аватар

Хм, аз отдавна имам съмнения че прекалявам малко с омокрянето, явно прекалявам,защото ги минавам първо от едната после от другата страна. Това с ръчна пръскачка. Моторната ... като за това място дето е дълго 30-40 метра няма много смисъл, но установявам че има разлика между Матаби пръскачка и евтините по 20 лв. Сега редувам и двете. Евтината я взех уж заради телескопичния накрайник за дърветата, но пък пръскалото и механизма й не са толкова добри колкото матабито. Иначе за формировката си прав и това оказва отражение- тъста реже повсеместно на 2 очи на чашовидна и така много се сгъстява, аз пък където режа отрязах част от рамената които са в посока навътре в реда и постепенно минавам на нещо като средностеблен гюйо само дето рамената ги оставям малко по-дълги и оставям 1-2 чепа повече. 16-18 летораста на лоза е едно, друго е като са 24 и това също дава отражение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Май 2014, 12:49 
Аватар

Не видях това никьде , но може и да сьм пропуснал.Ако е така , моля за извинение.Тук е дадена схемата за цялото лято и т.н.
http://agropal-bg.com/polezno/32-opazvane-na-lozq.html
Дано помогнах!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Май 2014, 13:14 
Аватар

vvgrozev написа:
Не видях това никьде , но може и да сьм пропуснал.Ако е така , моля за извинение.
http://agropal-bg.com/polezno/32-opazvane-na-lozq.html

Грозев, тая схема сигурно 4-5 път някой я прикача. Има я и по-назад в темата. Но... тя първо е стара - в края на 2011 е правена, второ част от препаратите в нея вече не се произвеждат, трето при първите и при последните пръскания не е добре направена или поне могат да се оставят пояснения - при такива валежи и темп. над 18 гр. еди какво си и т.н., четвърто отразява само продукти, които се продават в Агропал, а има техни български аналози които са по-евтини и са със същия състав. Визирам Топсин м70 и Драго 76, както и някои от акробатите и корсейта които ги има като активни вещества и в продуктите на Агрия - Пловдив. Както виждаш идеята не е да похарчим една шапка пари а да свършим работа с минимум пръскане,усилия и пари
Без да съм агроном или химик, Аз поне не виждам смисъл да пръскам с контактен в началото, когато има буен растеж на леторасти, освен това и пролетта обичайно е по-дъждовна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Май 2014, 18:11 
Аватар

Грозев, тая схема сигурно 4-5 път някой я прикача. Има я и по-назад в темата. Но... тя първо е стара - в края на 2011 е правена, второ част от препаратите в нея вече не се произвеждат, трето при първите и при последните пръскания не е добре направена или поне могат да се оставят пояснения - при такива валежи и темп. над 18 гр. еди какво си и т.н., четвърто отразява само продукти, които се продават в Агропал, а има техни български аналози които са по-евтини и са със същия състав. Визирам Топсин м70 и Драго 76, както и някои от акробатите и корсейта които ги има като активни вещества и в продуктите на Агрия - Пловдив. Както виждаш идеята не е да похарчим една шапка пари а да свършим работа с минимум пръскане,усилия и пари
Без да съм агроном или химик, Аз поне не виждам смисъл да пръскам с контактен в началото, когато има буен растеж на леторасти, освен това и пролетта обичайно е по-дъждовна.

Кьде колега видя да задьлжавам когото и да е да ползва схемата? Има вьпрос , аз имам този отговор-давам го . Който иска да чете и ползва , който не иска да не ползва. Какво толкова стана???????????

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Май 2014, 21:12 
Аватар

Не е лично срещу теб, по-скоро срещу подхода. Освен това в темата коментара към тая препратка все не беше директно насочен. Затова реших че ако вземе някой да прочете е добре да види и друго мнение. Това е просто.
Ако лозето е прилично опръсквано, в съседните лозя също да се пръска и да не се оставят болести - всичко е ок. Но, ако не е така трябва да се има едно наум. Едно е да си в южна българия с високи температури пролетта - повече риск от заразяване, и друго е студената северна българия - аз съм във Варна - тая сутрин беше 6 гр. как да го сравнявам с оптималните условия за мана от 20 гр. в южна. Но пък.. имаме висока атмосферна влажност - и това е от значение за гъбичните болести - маните. Затова една схема трябва да посочва - при еди какви си условия - това, при други - еди какво си - така за мен е правилно. Иначе затова сме форум - ето аз си споделям не само схемата ,но и обстоятелствата - овошки, съседни лозя, температура, въздушна влажност ... и т.н. накрая на годината ще споделя. Поне за миналата година съм толкова изненадан от добива че.. тая година ако всичко е наред ще правя дюлево-крушева ракия. Отделно дето на 3 сем. осигурихме ябълки до февруари.
Миналата година разцепих мрака откъм добив, сега съм в посока леко регулиране надолу за да вдигна захарността, отделно съобразявам пръскането така че през август в една част на лозето дай боже да откъсна първата чепка от новозасадени десертни гроздя - и това е фактор с какво да се пръска...
Хай наздраве .. и апропо някак си по-върви да споделиш и ти какво пръскаш и с какво че да стане споделяне... нали сме на една маса...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Май 2014, 00:04 
Аватар

Местожителство: Враца
Колеги, време ли е за първо пръскане на лозето?
Купих си Купроцин+ още едно течно в шишенце за брашнестата мана- кога да пръскам за първи път-
тази или другата неделя, ...или след 2- ри юни както ме учат?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Май 2014, 07:15 
Аватар

Местожителство: Плевен
5_kila написа:
Колеги, време ли е за първо пръскане на лозето?
Купих си Купроцин+ още едно течно в шишенце за брашнестата мана- кога да пръскам за първи път-
тази или другата неделя, ...или след 2- ри юни както ме учат?

Тази Неделя пръсках за трети път.Но втора године се занимавам с лозарство и може и да греша.Нека по-опитните колеги кажат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Май 2014, 09:57 

Местожителство: София
Аз вече 4 пъти...
2 пъти Верита+инсектицид
Веднъж с Ридомил голд+инсектицид и веднъж с останал от миналата година Шавит+инсектицид

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Май 2014, 10:04 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Аз досега съм пръскал 3 пъти ( 2пъти верита+акарицид, 1 път куадрис+инсектицид), напът е четвъртия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Май 2014, 16:55 
Аватар

Като ша ги споделяме- аз съм пръскал 2 пъти, последния път тая събота. Първия път Верита плюс Би58, втория Верита, Байфидан и Би 58. Фаза на развитие - около 25 см летораст.
Тоз Купроцин не е ли контактен (има толкова много разновидности от него) - ако е контактен бих ти препоръчал за в бъдеще поне за първите пръскания да ползваш системен препарат за мана заради ускорения растеж на зелените части сега.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Май 2014, 23:36 
Аватар

Местожителство: Враца
А защо пръскате толкова рано?
Аз знам, че мана- та е юни-юли.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Май 2014, 07:03 
Аватар

Местожителство: Плевен
5_kila написа:
А защо пръскате толкова рано?
Аз знам, че мана- та е юни-юли.

Нагоре по станицата има една схемичка в която точно е описано кога сещу какво се пръска.Аз се движа горе-доло по нея.
А за препаратите взимам мнение от форума или от агроаптеката.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 391 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 27  Следваща

Часова зона: Европа/София