Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 06:28

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 391 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 27  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Юни 2014, 23:47 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
vald76 написа:
hellreiser написа:
Има форма на обикновената мана наречена кафяво гниене, тя се появява при размер на зърната колкото грахово зърно, прониква през дръжката на чепката и започва да скапва зърната едно по едно, стават твърди като попарени са. При сивото гниене скапаните зърна са воднисти. Брашнестата мана (оидиум ) също скапва, но при нея ясно личи белия налеп. Затова фунгицид за тези болести.

Искам да попитам за кафявото гниене ,как се разпознава ,кои фунгициди се справят най-успешно ,профилактика и предпазване?

Това кафяво гниене ли е или сиво гниене?
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юни 2014, 09:28 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Това е мана в комбинация с лошо оплождане( най-вероятно е валяло).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2014, 14:12 
Аватар

Листата са чисти нямат петна.Засегнати са само няколко грозда.Два три дена температурите сутрин бяха около 12градуса и леки превалявания.Третирах с ридомил голд +топсин м .Ще следя да не се разраства заразата и ще споделя дали е имало ефект.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2014, 21:17 
Аватар

Здравейте, моля за съвет с какво е по-подходящо да пръскам имам препарати за следните три варианта :
1.Акробат Р + Топаз + Децис
2. Шавит Ф 72 ВДГ + Децис
3.Ридомил Голд + Топаз + Децис
аз клоня по-скоро за първият

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2014, 22:35 
Аватар

Позледната комбинация е най-функционална, защото ридомила и топаза са на един производител и са доказано ефективни заедно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Юли 2014, 17:38 

Тук доста инфо сте изпонаписали :respekt: , доста полезна информация изчетох!Сега ще ви помоля за съвет
Изображение великия асмалък на дядо ми, пише се стар лозар , днес му казах да си хвърли всички стари книги защото явно не е наясно с много болести по лозята.Той и баща ми са агрономите в къщи аз пък съм хамалина дето ходи с пръскачката ( ще трябва да вземам нещата в свои ръце).....Та на въпроса вече сме с мани с оидиуми и моето притеснение това ли е ....
Изображение
Изображение
Екскориоза-та? Изрязох няколко пръчки вече и ги изхвърлих? Трябваше да ги снимам обаче са вече на боклука.За тази болест не съм пръскал никога , както споменах съвета на старйшъните решава с какво да се пръска :megagrin: Последното пръскане направих с Куадрис+Нуреле, щях да пръскам с Еклер обаче вече го няма знаете.Мисля да взема и някакъв лактофол, листата жълтеят мисля че си е нужно желязо . И въобще посъветвайте ме с какво да направя следващото пръскане? Прочетох темата мисля че ще пробвам с някоя от вас описаните комбинации.Отделно имаме 4 дек. лозе но там си плащам да ми го пръскат, пък и на лозето е едно у дома друго.Вода е строго забранено да се разлива през деня даже и да се простира :lol: Идеята ми беше как така по гроздобер всяка година стигам до следния факт , лозята орани пръскани, пръскани против трева и най накрая изоставените лозя затревени непръскани зашумени отиваш и да ти се напълни душата , здраво читаво грозде дет се вика злато.Гледам по телевизията и интернет хората на запад как само косят тревата (мулчират).Те нямат ли такива будили като нашите :x Ще каже човек че райграс сеят?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Юли 2014, 23:46 
Аватар

vald76 написа:
Листата са чисти нямат петна.Засегнати са само няколко грозда.Два три дена температурите сутрин бяха около 12градуса и леки превалявания.Третирах с ридомил голд +топсин м .Ще следя да не се разраства заразата и ще споделя дали е имало ефект.

Ето как продължих борбата с маната,4-ри дни след пръскането с ридомил и топсин третирах с акробат плюс + флинт макс,3-ри дена покъсно ползвах купроцин супер м,след още 4 -ри дена пръсках акробат р,преди два дена третирах с кумулус,вчера пръсках отново акробат р .Така процедирах щото яко ме натисна маната и се доверих на съвета на hellreiser(При сериозни нападения от мана се редуват задължително системни с контактни фунгициди, за да се атакува патогена отвътре( системните) и отвън (контактните). Колкото и да е трудно при тези дъждове, това е начина. Пръскаш със системен и през два дена с контактен.) ,за което съм много благодарен :respekt: .Мисля че стопирах болестта за сега.

Изображение
Изображение
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юли 2014, 08:36 

Местожителство: София
Защо на толкова къси периоди си редувал системни?
През 7 дена при дъждове...ама на 4 дена -мен ми се вижда малко безсмислено...но това се базира само на опита ми с Памид и Мавруд на място проветриво и не особено дъждовно,та е възможно и да греша в преценката си

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юли 2014, 23:57 
Аватар

Както вече писах доверих се на hellreiser,след неговия съвет към колега от форума в тема;мана*,аз се разрових из нета и попаднах на това: http://www.farmer.bg/14546-Strategiya-z ... po-lozyata ,след което пристъпих към действия,а освен това се сетих че преди 3-4 -ри години на един мой братовчед чардака му бе в окаяно състояние и след две последователни третирания през 4-ри дена(по съвет на някаква агрономка ) с ридомил голд+топз си запази повече от половината грозде.Не направих две последователни пръскания с ридомил голд,тъй-като щях да надхвърля 3-те пръскания за сезон както дават от синджента.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2014, 21:50 

Тая сяра кумулис ,тиовит джет и пр. как пръскате с такива неща и после се радвате на хубави питиета ? :? И толкова химикал ако хвърля за едно лято само ще го гледам на асмата и няма да го вкуся.То най сигурното лекарство ..... на дядо ми духалката за сяра+пепел все още функционира ама .... да му таковам и на гроздето....Линка по горе си е реклама на Байерн :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2014, 12:32 

Местожителство: София
Именно защото ползваме препаратите се радваме на добро грозде и напитки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2014, 12:39 
Аватар

Местожителство: Плевен
Сяра+пепел е добре за маната,но ако сложиш зелева чорба или сапунена вода ще избиеш и акарите :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2014, 10:58 
Аватар

Поуплашен от последните валежи и високи температури, реших да направя поредното пръскане.
Взех Ридомил голд и Топаз, по съвета на hellreiser.
Притеснението ми е дали са подходящи на тази фаза на растеж - зърна 12мм и затворена чепка? :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2014, 13:12 
Аватар

Да!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2014, 13:20 
Аватар

:prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 391 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 27  Следваща

Часова зона: Европа/София