Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 12:30

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 391 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 27  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Фев 2015, 15:25 
Аватар

Местожителство: Плевен
Сменяме го.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Фев 2015, 16:38 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Няма да сгрешите с Кристалоните. но за оптимален резултат ги редувайте по схема: до цъфтеж - специален(зелен), от края на цъфтежа до наедряване на зърната - син( не го бъркайте с лазур) и преди затваряне на чепката до прошарване с бял, за силен калиев недостиг: червен или кафяв.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Фев 2015, 18:04 
Аватар

:respekt: :gott:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Фев 2015, 18:38 
Аватар

Местожителство: Перник
Колеги много съм ви благодарен за това, че се отзовахте на молбата ми за помощ, но нищо не казахте за редуването на Ридомил Голд+Топаз за системна атака и Шавит+Акробат за контактна, правилна ли е комбинацията им и не е ли малко еднообразно имайки в предвит добавянето само на Верира+Байфидин в началото и Фунгуран+Куадрис в края(поради по късият им карантинен срок).Също така относно инсектите зная, че трябва да ги добавя до края, но нямаше ли период в който се избягваха(около цъфтеж) и може ли да редувам само БИ 58 и Нуриле.Относно торенето благодаря на Hellreiser и ще си взема от двата модела Кристалон, но дай малко по точни описание кога се пръска, смесва ли се с фунгицидите и с кои е по удачно предполам системните за да не се отмия при дъждовно време.Последно да ви попитам откъде пазарувате(мога в София и Перник), защото аз май се ориентирам към сортови семена заради богатия избор, но ако има някъде по тънки цени на препарати предлагайте, че сумата с която трябва да се бръкна излезе малко над 60лв. :(

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Фев 2015, 19:17 
Аватар

Написал съм кога се пръска с Кристалона, по принцип е смесим с повечето фунгициди, само с мед съдържащите трябва да се внимава. Шавита го пръскай самостоятелно, акробата + байфидан или нещо друго системно за брашнеста мана. Бих препоръчал един нов системен фунгицид- Динали, но мисля че в момента е само на литър и цената му е около 80лв :o , показва много добри резултат срещу оидиум , както и срещу бренер и черно гниене, които взеха да зачестяват. За инсекти можеш да вкараш Децис, вместо Би-58, а за акари и краста- Ортус.
П.П Имам чувство , че листното торене се преекспонира малко, то не може да замести почвеното, по-скоро е свързано с качеството и с преодоляване на временни стресови състояния и дефицити. Почвено и листно торене вървят ръка за ръка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Фев 2015, 21:31 
Аватар

Hellreiser благодаря ти за отговора, но относно Кристалона ме интересуваше дали се пръска с всяко пръскане с фунгицид или има някакъв период от време между две пръскания с Кристалон!Колеги ето я и преработена таблицата, коментирайте!
http://prikachi.com/images.php?images/631/7945631M.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2015, 23:06 
Аватар

Колега Ридомил Голд го дават за 3-4 пръскания, при теб са 5 ако съм видял правилно. Иначе и аз използвам основно него в комбинация с Топаз.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2015, 09:46 
Аватар

Колегa тaм където съм изредил трите типa пръскaне(системно, контaкто и комбинирaно) ще пръскaм веднъж или двa пъти в зaвисимост от времето, тaкa че нямa дa предозирaм с Ридомил, но мерси зa отговорa.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Мар 2015, 16:57 

Набързо спретнах една схема след като прочетох цялата тема,но не съм сигурен да ли съм ги комбинирал
правилно и ако може да ме поправите ако съм сгрешил някъде . Благодаря предварително!

1.Верита - Ортус 5СК
2.Верита - Нуреле Д
3.Шавит ВДГ - Нуреле
4.Ридомил Голд +Топаз
5.Куадрис
6.Шавит ВДГ
7.Ридомил Голд + Топаз - Децис 2,5 ЕК
8.Куадрис - Децис 2,5 ЕК
9.Ридомил Голд + Топаз
10.Шавит ВДГ
11.Куадрис - Децис 2,5 ЕК

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Мар 2015, 17:19 
Аватар

Що така се получава колеги..... преди 20-30 години нашите бащи са пръскали само със син камък, сега гледам слагате половината менделеева таблица.

Въпрос:
Толкова много пръскания оказват ли влияние върху съдържанието на"вредни" неща в гроздето?

Питам съвсем сериозно.
Все едно на една майка да и даваш регулярно подобни отрови и да роди здраво бебе.

Не ме разбирайте че отричам пръсканията.... просто не се ли получава някакво залитане :?
Може ли да се мине и с по-малко ........ или с някакви "природни" продукти?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2015, 20:03 
Аватар

Едно време и климата е бил нормален, а и е нямало друго освен син камък. След всяко пръскане се натрупват вредни "неща" в гроздето, но затова всеки препарат има карантирен период, който задължително се съобразява с периода на зреене и беритба, има препарати с 40 дена карантина, има и със 3-7 дена. Може и да се кара и на препарати за биологично производство има достатъчно такива препарати и торове.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2015, 20:55 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Преди 35 години си спомням баща ми (лека му пръст) един ден дойде на лозето с пълен багажник с препарати - бяха на цявт сини, кафяви, жълти, пак жълти, сиви... Не се е пръскало само със син камък, и не се е "пухало" само със сяра. Ползваха се и различни торове - всичко това на частно лозе. И дядо ми, който си отиде на 83 години през 1986-та нито един път не е споменавал за отрови, биологично земеделие и т.н. За сметка на това със светнал поглед обясняваше колко добре е действал ДДТ на гадните инсекти. Също по онова време много се ползваше азбест. 2000 години по-рано (приблизително) са ползвали оловни тръби за водоснабдяване. Всичко това го пиша с идеята да не се правят генерални изводи от няко частен случай или от нещо, което някой чул, но не разбрал или от това, че не е имало информация какво се прави или какво се ползва и т.н.... Живеем в някакво време, в което има някакъв емоционален заряд - преди години сме били биологични, сега всичко е химия. Ами не, няма такова нещо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2015, 21:11 
Аватар

Подкрепям горното мнение напълно. Все си мисля, че всеки човек в днешно време е наясно, че пръскането на гроздето му в собственото стопанство е най-малкия проблем. Ядем боклуци, дишаме боклук.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2015, 21:48 
Аватар

Здравейте колеги,как смятате дали е вече време за 1-во пръскане,защото одеве пръсках с верита и нуреле д,дали не подраних?Иначе и комшията си свитка само с син камик :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Мар 2015, 11:19 

Местожителство: София
Не си подранил,аз пръскам тези препарати директно след резитбата.
В Ловеч пръсках преди 10 дена.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 391 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 27  Следваща

Часова зона: Европа/София