Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 02:38

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 391 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 27  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Авг 2015, 12:57 
Аватар

ilu6a написа:
Колко време мина?

20 дни
То последното пръскане беше по мое желание ,че да изпробвам новата придобивка-бензинова пръскачка-китайче.Много съм доволен.
Надявам се пръскането на асмите и дръвчетата да не ми отнема толкова време и нерви.

Georgi_Romeov написа:
Аз също несъм пръскал от повече от 20 дни, но невиждам и смисъл да го правя при тази суша. Състоянието на гроздето ми е перфектно и възнамерявам при следващият дъжд да напръскам (вероятно за последно).

След дъжда е задължително пръскането,но не се знае дали ще за последно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2015, 18:54 
Аватар

http://www.stenli.net/nsrz/files/clkr/c ... tis-08.pdf

Хубава информация, но с тези татински имена не мога да схвана за какви болести става дума и... с какво се лекуват. Инак е интересна табличка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2015, 18:33 

Местожителство: София
При мен след 25-7 дена не пръскане....тотална щета...всичко е заминало.Грешката си я записваме с големи букви и преглъщаме загуби от 1000лв...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2015, 18:43 
Аватар

ilu6a написа:
При мен след 25-7 дена не пръскане....тотална щета...всичко е заминало.Грешката си я записваме с големи букви и преглъщаме загуби от 1000лв...

Извинявай колега
кажи за какво става на въпрос?
каква загуба ,защо, каква болест ,с какво си пръскал от началото до сега?
Ти ме стресна -дали да пръскам сега?
днес гледах асмите/не съм всеки ден при тях/ за сега всичко е ОК
Кажи защо се получи така?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2015, 22:58 

Получи се така,защото не пръсках 25 дена...валя,не направих филизенето както трябва,затреви се...в резултат в лозето сутрин се е задържала влага ,която е спомогнала да се развият всякакви мани и гниене.Крайния резултат е от очакван добив тон,някъде стотина двеста кила ,които даже няма е да обера тъй като ще са с кофти качество.
Иначе имах 6 пръскания до сега...,дитан ,шавит,еклер,кабрио -комбинирани с Нуреле.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2015, 17:11 
Модератор
Аватар

Интересно, сега съм на почивка в северна Италия и гледам, че поливат лозята чрез дъждуване на 36 градуса жега... По книгите съм чел, че по това време трябва да се ограничи поливането, ако има такова.,

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2015, 19:57 
Аватар

Аз написа:
Интересно, сега съм на почивка в северна Италия и гледам, че поливат лозята чрез дъждуване на 36 градуса жега... По книгите съм чел, че по това време трябва да се ограничи поливането, ако има такова.,

Колко време ще стоиш още в Италия? Можеш ли да направиш някаква разлика след поливането дали има отрицателно въздействие върху листната маса. Или слагат някакви препарати във водата да имитират и пръскане едновременно? :? Или пък с поливането да не намалят изкуствено листната маса да зрее плода по-добре? Там не би ли трябвало гроздобера да настъпи по-рано отколкото при нас?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2015, 22:42 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Много добър въпрос :thumbs1: Аз, дано почивката ти е достатъчно дълга за да разбереш нещо по темата ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2015, 13:43 
Аватар

С въпросното дъждуване повишават атмосферната влага и така стопират преждевременното узряване. При тези високи температури узряването настъпва значително преди нормалния срок. което влияе на добива и качеството. В момента на доста места в южна България се наблюдава именно тако преждевремменно узряване, заради високите температури и липсата на дъждове.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2015, 17:12 
Модератор
Аватар

Здравейте,
извинявам се за късния отговор, но след Италия бяхме за няколко дни в Хърватска, а там ползването на интернет е малко затруднено.

За съжаление нямах достъп до масивите. Споделям това, което виждах от магистралата докато шофирах. Почивката беше две седмици, като само четири дни бяхме в Италия.
Съмнявам се да слагат някакви препарати във водата. Големи помпи, окомерно рапръсквачи десетина m3/час...
Листата зелени... да ти останат очите. Растенията изглеждаха перфектно. На някои масиви се виждаше, че системите не се местят защото ползваха полипропиленови тръби, монтирани на конструкцията, а не маркучи.
Предполагам, че отговорът се крие в мнението на hellreiser - до колкото се виждаше гроздето беше червено, направо черно. Вероятно целят забавяне на узряването. Друго нещо, което ми направи впечатление е, че се поливаха предимно масиви, на които конструкцията приличаше на асмовидна. Такива конструкции съм виждал в района на Петрич. Не, че не се поливаха и "прости" лозя на колове и тел :)
Това е снимнка на такива масиви от пролетта. Предполагам, че ще добиете представа.
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2015, 20:20 
Аватар

Благодаря Аз!
Тъй като почти нищо не разбирам от лозарство, за мен става още по-интересно.
Стационарните системи за капково напояване са общо известни, да не кажа банални. Това дъждуване обаче ми убягва :? пък и сигурно съм спал където трябва да гледам. Особено с толкова висока конструкция.
Да кажем, че по това време е нормално да забавим червените сортове, но какво правим с белите? И при тях ли създаваме възможност за забавяне или просто белите сортове са ориентир, доколко да забавим червените? Иначе казано, само червените сортове ли се дъждуват или И белите?
Идеята в този интересен пример горе-долу е ясна. До голяма степен се определя от възможностите на преработвателя за поединично или съвместно преработване на различни бели и червени сортове. Това пряко зависи от наличните мощности на избата. Оттам и вариантите биха били няколко. Според мен обаче, тук има има и доста смисъл по отношение на поддържането на баланса между вода - захари и киселини. Иначе би се получило неприятното явление да преработваш сухо, сладко и блудкаво грозде.
hellreiser е далеч по-компетентен по тази тема ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2015, 21:22 
Модератор
Аватар

Честно казао не знам как да отговоря :)
Това, което видях бяха масиви с червено грозде. Не видях бяло такова. Имаше не една и две винарни, но не бях подготвен да ги снимам, съответно да проверим по-късно какво вино произвеждат. Инък определено бяха подготвени с мощности - фермантатор с който Тодорв (примерно) се горедее там имаше дестки...

Представи си тази конструкция на снимката, като отгоре по теловете се разхождат PVC тръби от примерно 2 или 4 цола за напояване. Явно този проблем го борят от години... Имахме един потребител от южна Италия - силно се надявам да каже нещо по въпроса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2015, 22:42 
Аватар

Тоя метод се използва само в южна Италия и само за десертно грозде,с него се задържа зреенето(при липса на пазазр).И аз живея в Ит и се грижа предимно за едно лозе(винен сорт) и говорих с нашия доктор или там как му казват и тои каза че и след избиране на гроздето пак оросявали листата за да имало повече захарност за следващата година. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Авг 2015, 11:32 
Модератор
Аватар

Много благодаря за информацията. Беше интересно наистина. Възможно в Южна Иатлия да се ползва масово, а в последните години да се налага и в Северна Италия...

Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2015, 06:54 
Аватар

Трябва ли да се пръскат лозята/асмите за нещо след обиране на гроздето до заравянето?

Полезно ли е да се поливат в горещините или трябва да се оставят да се засушат?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 391 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 27  Следваща

Часова зона: Европа/София