Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 12:21

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 391 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 31 Май 2016, 15:37 

Местожителство: София
Каква е тази моторна пръскачка с такъв разход?Аз с ръчна,където разхода е по-голям тъй като не разпрашава ,а пръска-пръскам 1 декар памид с 20л...че и по-малко,когато няма много листна маса.
А как със 7л ще се покрие 1декар от самолет?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Май 2016, 16:53 
Аватар

ilu6a написа:
Каква е тази моторна пръскачка с такъв разход?Аз с ръчна,където разхода е по-голям тъй като не разпрашава ,а пръска-пръскам 1 декар памид с 20л...че и по-малко,когато няма много листна маса.
А как със 7л ще се покрие 1декар от самолет?
С ръчна разхода въобще не е по-голям. Моторната ми е Rossi а ръчната матаби. Вчера пръсках, 750 лози 170л. вода това е с моторната. С ръчната водата е наполовина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Май 2016, 21:41 
Аватар

Иван Василев написа:
vald76 написа:
http://www.bgfermer.bg/Article/5371148
:prost2:
Пак дози на литър вода. Ако я карам така, лозето ми ще получи с една трета по малко препарат, от колкото го дават на декар.

Не си прав!При нас любителите лозари е правилно да се спазва концентрацията на препаратите! :!: Ако в твоя декар лозе има например 3 :shock: лози,ще ги пръскаш с разтворения 200гр/например/препарат!Ами ако лозето е на фенофаза пеперуда пак ли ще го пръскаш с разтворените 200 гр,а как ще ги сметнеш в средата на август,когато има повече листна маса!Спазвай концентрациите,НО ПРЪСКАЙ РЕДОВНО и няма да имаш проблеми :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2016, 08:56 
Аватар

Здравейте, с кое точно не съм прав? По горе съм написал, че първите пръскания ги правя с процентен разтвор. В един декар има 250 лози /толкова е по стандарт/. Как да го сметна в средата на август ли? Ами както ще го сметна и в средата на юни, като направи много листна маса я съкращавам. Спазвам концентрациите, когато пръскам асмите на двора. А за пръскането редовно, това ми беше петото по ред тази година.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2016, 10:42 

Местожителство: София
Много вода???
Аз моите три декара и малко отгоре с моторна пръскачка Щил ги пръсках точно с три зареждания-като при това минавам редовете от двете страни.Това са около 40л.
А като са на фаза разлиствани и една и половина пръскачка,защото успявам да пръскам наведнъж по два реда...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2016, 14:32 
Аватар

ilu6a написа:
Много вода???
Аз моите три декара и малко отгоре с моторна пръскачка Щил ги пръсках точно с три зареждания-като при това минавам редовете от двете страни.Това са около 40л.
А като са на фаза разлиствани и една и половина пръскачка,защото успявам да пръскам наведнъж по два реда...
Задължително минавам редовете от двете страни. Дюзата на пръскачката ми е нагласена на втора позиция, от общо четири. Издухва разтвора много добре, доволен съм от качеството на разпръскване. Разтвора остава по листата на фини капчици без да потича, с две думи не хабя материал. И пак не мога да сляза под 50-60л. на декар. А и вече пет години пръскам с нея, и взе да ми тежи да я нося на гръб. Започвам да се замислям за вариант с компресор и дълъг маркуч, имало някакви с керамични бутала... Ще се радвам, ако някой може да даде мнение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2016, 16:58 
Аватар

Иван Василев написа:
Здравейте, с кое точно не съм прав? По горе съм написал, че първите пръскания ги правя с процентен разтвор. В един декар има 250 лози /толкова е по стандарт/. Как да го сметна в средата на август ли? Ами както ще го сметна и в средата на юни, като направи много листна маса я съкращавам. Спазвам концентрациите, когато пръскам асмите на двора. А за пръскането редовно, това ми беше петото по ред тази година.

Питаш,казвам ти моето мнение-големи хора сме все пак!Щом първите пръскания ги правиш с процентен разтвор,какво пречи и следващите да ги направиш по същия начин :megagrin: !За справка само да кажа,че моите два декара и половина към момента ги пръскам с около 40 литра/ръчна пръскачка/!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2016, 18:18 
Аватар

Аз ли бъркам :o
Дозата която я дават обикновено е за 100 литра/декар.
Правя 1/10 от нея и пръскам докато свърши, като опръсквам добре наличните лози. Когато свърши, правя нови 10 литра.... и т.н.т. докато опръскам всички. Повече зелена маса... повече пръскания. пролетта почнах с половин пръскачка... сега съм на една и половина. В края на сезона - есента сигурно ще бъда на 2-2 и половина... :buch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2016, 18:22 
Аватар

Аз,когато пръскам,се съобразявам със следното:
Хебициди:дозата се определя на декар
Фунгициди , Инсектициди,както и листен тор: дозата се определя на 10 л. вода.
На всяка опаковка или шише го пише. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2016, 18:36 
Аватар

Ако на един декар имаме 5 лози кво праим? Пръскаме дозата за декар ли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2016, 18:37 
Аватар

infomar написа:
Аз ли бъркам :o
Дозата която я дават обикновено е за 100 литра/декар.
Правя 1/10 от нея и пръскам докато свърши, като опръсквам добре наличните лози. Когато свърши, правя нови 10 литра.... и т.н.т. докато опръскам всички. Повече зелена маса... повече пръскания. пролетта почнах с половин пръскачка... сега съм на една и половина. В края на сезона - есента сигурно ще бъда на 2-2 и половина... :buch:

БРАШНЕСТА МАНА (ОИДИУМ) по лоза – 0,015%;
БРАШНЕСТА МАНА по краставици, пъпеши, тютюн, домати, роза, касис, монарда – 0,025%;
БРАШНЕСТА МАНА по праскова – 0,03%;
БРАШНЕСТА МАНА по захарно цвекло – 40мл/дка.
Това специално за Топаз-не виждам доза на декар при лоза!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2016, 20:45 
Аватар

infomar написа:
Ако на един декар имаме 5 лози кво праим? Пръскаме дозата за декар ли?

Как кво? Концентрация на литър,разбира се,ако е фунгицид ,като трябва достатъчно добре да ги покриеш /без да капят след това/.Ако е хербицид,напр. НАСА и искаш да унищожиш всички плевели,то тогава е необходимо да го покриеш /декара/ с 1-1,2 л. от препарата. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2016, 20:49 
Аватар

Моето лозенце е в двора и няма даже и 0,5 дка. 6 реда са, ама не съм ги мерил колко са дълги. Винаги пръскам в % и малко отгоре приравнено към 10 л. В момента както още не е добре разлистено пръскам с една пръскачка 16 л. Престаравам ли се като пръскам с повече от по-горе споменатите литри? Иначе процента е спазен. И друго да попитам. Какъв прилепител използвате? Аз слагам веро, но като че ли не прилепва добре. Чета сега, че има някакви силиконови прилепители и ще помоля за инфо ако сте ползвали такива.

ПП1:Някои колеги да не си помислят, че им се налага мнение. Усетих някаква раздразнителност в по-горни постове. Просто си споделяме опита кой, как и защо.

ПП2: Моята пръскачка е китайско менте имитация на Матаби и няма кой знае какви надписи по нея. Интересува ме ако имате оригинални пръскачки дали пише какво налягане може да издържи пръскачката. Замислям се и аз за улеснение някакво с компресор. В Лидъл-а сега има някакви на 220 волта и бая се чудя какво да правя. Лозенцето си го пръскам с кеф, но овошките са ми мъка. 23 -4-5 бр. са някъде, но ми отнема доста време. Или се престаравам с пръскането?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2016, 22:29 
Аватар

IVO 68 написа:
ПП1:Някои колеги да не си помислят, че им се налага мнение. Усетих някаква раздразнителност в по-горни постове. Просто си споделяме опита кой, как и защо.

:2thumbs: И аз подкрепям това. :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2016, 23:25 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
Аз също си правя разтвора в % 100л/дк.Формировката ми е двустранен кордон.Пръскам редовете двустранно.Като цяло лозите са малко над 200 бр,като площ са около 350 кв м.Пръскам с една 5л и една 16л китайски.За първо пръскане(разпукване на пъпките) харча 10 л разтвор,от там на нататък правя като колегата IVO 68(10л разтвор като свърши нов).В момента харча 35л разтвор за пръскане.Ето каква листна маса в моментта поддържам на лозите:
Изображение
Изображение[img[url=http://postimg.org/image/5kgpns94b/]Изображение]http://s33.postimg.org/747ce7fhn/IMG_20160601_174432.jpg[/img][/url]Изображение

Иначе тази година до тук съм използвал следните препарати:
1 дитан м 45
2 фалкон 460
3 верита + топаз+ нисоран
4 акоидал
5 верита + байфидан
6 профайлър (във фаза цъфтеж)

:prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 391 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27  Следваща

Часова зона: Европа/София