Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 17 Окт 2018, 00:41 Дата и час: 17 Окт 2018, 00:41

Часова зона: Европа/София [DST]

[ 585 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 39  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Юли 2017, 20:43 
Аватар

Нямам снимка колега jazzfen,в мрежата има доста снимки,не трудно да я разпознаеш.
Колегата pa4o_ivanov ти е казал какво представлява.
Аз не ходя редовно на мястото, където са асмите и късно я забелязах.При мене от жегата брашнестата мана беше стопирала и имаше петна по зърната,които с наедряване на зърното тези петна ще се сцепят и изтича сока.Напръсках с "Кабрио топ" и Децис.
Колега pa4o_ivanov /След тези поройни дъждове иска сериозно пръскане с правилните препарати./
кои са правилните препарати ,мислех да повторя с "Кабрио топ",но понеже би и градушка се двуумя с какво да пръскам.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2017, 21:13 

Местожителство: Lovech
Аз бих посъветвал след градушка бордолезов разтвор.Сега ме пожали, но през годините след град на другия ден най късно пръскам с бордолезов и се запечатват раните.Както при лозите ,така и при овошките тъй като имам над 50 дръвчета.След дъжда мисля да пръскам със шавит и някакъв инсектицид.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2017, 07:46 
Аватар

По принцип така правя и аз,веднага с меден препарат.Аз пръскам с Шампион,че ми е по-лесно приготвянето.Задължително пръскам и доматите с него когато премахвам долните листа,но това е друга тема.Може би първо с Шампион и след няколко дни да повторя с Кабрио топ.Купил съм Шавид,но от аптеката миналата седмица ми препоръчаха Кабриотоп.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2017, 18:26 
Аватар

питам защото тази година гъмзата я по изпуснах и имам обикновенна мана, а днес забелязах и напукани зърна по нея и по чауша ама няма симптоми на брашняна мана по листата по скоро е обикновенна.
иначе на краставиците имам брашняна и знам как изглежда по листата.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2017, 21:54 
Аватар

Местожителство: Петрич
Изправен съм пред следната дилема, гроздето е някакъв бял мускат(гледаме го 2ра година..на възрастен човек е който ни даде 8 реда) и като гледам пак ще е готово към средата на август. Последното пръскане беше на 09.07 Шавит + Б58 + лактофол, но след тези дъждове ми се иска да го изпръскам още 1 път. Имам останало малко Кабрио Топ(за 1 помпа 16лт) и Шавит( за 2 помпи)+лактофол, като мисля да взема и децис и да го пръсна на 22.07 , че тогава имам възможност. Целта ми е да изразходвам тези препарати и да не ги пазя за догодина и в същото време да предпазя лозята. Мерси предварително

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2017, 08:09 
Аватар

Аз пръсках с Кабриотоп два пъти,сега след дъждовете мисля да сменя с Шавид.Не знам да ли съм прав.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 08 Май 2018, 21:21 
Аватар

Шавита алкален препарат ли е ? Нещо съвсем се обърках със смесимоста на прапаратите..,Мога ли да смеся шавит със нисоран,нуреле,вазтак...Или инсектицид със акарицид,според мен не е безмислено,защото ако пръскам със инсектицид акара няма да изчезне.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 08 Май 2018, 21:53 
Аватар

Щавит с В- 58 или Нуреле съм смесвал и съм доволен от резултата с неприятелите.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 08 Май 2018, 22:20 
Аватар

Здравейте, от седмица насам забелязвам, че листата на асмите се преупчват и клюмват надолу след което изсъхват, а има и вече пречупени гроздове. Не навсякъде се получава това, но вече премахнах доста от тях и се питам дали това е нормално, защото до сега не ми се е случвало толкова много да премахвам. Изглеждат все едно някой е минал и нарочно пречупва листата и така ги е оставил и още по интересното е че самите листа като започнат да изсъхват се навиват като фуния и така остават до пълното им изсъхване. Все още не съм ги пръскал и мисля тези дни ако не вали да започвам и се питам дали това е защото трябваше да почна да ги пръскам вече или е някакво заболяване и дали може да се спаси положението. Все още не е фатално и има много листа и гроздове, но забелязвам, че това е така навсякъде не само на едно място т.е. където има асми в цялата ми къща се вижда този проблем. Да каже човек, че не са поливани от време на време не е така и дали не е заради дългата суша през април, който се оказа и доста топъл от обикновеното и дали не е оказали това пагубно влияние върху тях.

За какво точно става на въпрос ще ви предоставя две снимки като едната е на скоро пречупени листа, които са все още зелени (премахнал съм след снимката) и такава, на които вече се вижда в какво положение са след изсъхването им до краен предел.

https://i.imgur.com/WYVCtmp.jpg

https://i.imgur.com/MdRrQ6l.jpg

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 08 Май 2018, 22:27 
Аватар

Местожителство: Майнатаун
И при мен са така листата. Някаква мана.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 08 Май 2018, 22:27 
Аватар

Листата не са пречупени , а леко прегризани от ЦЪК
Цигарджия - вреден бръмбар през май

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 08 Май 2018, 23:26 
Аватар

Да, явно това е проблема понеже днес забелязах няколко бръмбъра, ама не им обърнах внмание понеже си помислих, че са си обикновени и са просто животинки, които излизат вече през май месец. Махнах няколко от листата просто ей така без да се замислям, но сега като го видях на статията е същият и листата точно така стават на фуния, което ми беше адски странно. Ще трябва да взема мерки явно, защото прави не малки поразии и ще унищожи всичко, а вече както казах го наблюдавам втора седмица това да окапват листа по листа особено на по младите асмички.

Странно име има този бръмбър, ама правилно са му го дали понеже доста циркове прави. :megagrin:

Благодаря за бързият отговор и помощта! :)

Ще кажа след време дали всичко се е оправило. :)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 09 Май 2018, 21:08 
Аватар

Местожителство: Майнатаун
Благодаря за инфото колега. Тази е гадинката. Има я в синкав, зеленикав и жълтеникав отенък :-?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 11 Май 2018, 21:25 

Местожителство: Lovech
Отдавна знам за тази гад , но ми прави впечатление , че тази година нападението е много голямо.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 11 Май 2018, 22:02 
Аватар

За първи път се сблъсквам с такова нашествие.Явно тази година е такава-нещо по хранителната верига е нарушено.Мои познати казват аз нямам такова и като им покажа снимките и ококорват очи.И аз имам такова.Ама аз мислех че е...Година с година си не приличат.Лошото е ,че все повече трябва да разчитаме на химия.Аз например може да греша но съм се отказал да пръскам с Нуриле ,много силен препарат,може и да греша.Но пък не ми се минава на Био ,извари разправии и неясен резултат

Върнете се в началото

[ 585 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 39  Следваща

Часова зона: Европа/София [DST]