Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 16:59

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 391 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 27  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Май 2013, 20:14 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Някой използва ли sovran в Бг,и ако да,какви впечатления има...контрол,и т.н.Ще пръскам лозничките,и се спрях точно на това

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Май 2013, 11:12 

Местожителство: Добрич
Гледай каква полезна тема имало тук!!!
Аз само за ядене и пиене чета :megagrin: :megagrin: :megagrin: .Прочетох я много внимателно защото ща не ща трябва да поддържам лозе около 500кв и асма.Затова благодаря на всички колеги за професионалните съвети!!!Та рових из препаратите на дядото четох,питах и накрая отидох със няколко листа от лозата и овошките в агроаптеката ,показах ги на агрономката и ........... олекнах с 20лв :megagrin: .Оказа се че лозите боледуват от мана и краста , а овошките от въшки и мана.Написаха ми с колко от кой препарат да пръскам и веднага на село.Ще пиша с какви препарати съм третирал и какъв е ефекта.Лошото е ,че аз не мога да разпозная болестите по лозата и овошките и така влизам направо с лечебни дози.А според мен е най-добре да се третира профилактично.
Да питам:Има ли препарат който се внася в лозето ниско над почвата точно след фрезоване и не позволява на плевелите да поникнат,а в същото време лозата си расте безпроблемно?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Май 2013, 11:47 

Местожителство: Добрич
Като пръсках овошките смесих единия препарат/така ми беше написано по предписание/ с 20мл Би-58 на 10 литра вода.Напръсках ги аз и след около 10-15 минути кучетата вземаха да повръщат :megagrin: , а са вързани на около десетина метра от дърветата.После се усетих ,че вятъра носеше препарата към тях.Но оживяхя :megagrin: :megagrin: :megagrin: -корава душа носят,кучешка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Май 2013, 22:30 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Наско я дай повече информация за този Sovran. При вас отвъд океана е друга бира и друг пазар. Според БАСФ това е фунгицид действащ срещу плодова краста каквото и да е това "scab". Активното вещество помага срещу гниене и срещу някои болести по краставици, предполагам някаква мана.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2013, 21:43 
Аватар

hellreiser написа:
Наско я дай повече информация за този Sovran. При вас отвъд океана е друга бира и друг пазар. Според БАСФ това е фунгицид действащ срещу плодова краста каквото и да е това "scab". Активното вещество помага срещу гниене и срещу някои болести по краставици, предполагам някаква мана.

Взех го,но го върнах...много е скъп :) сега поръчах captan,колкото да закърпя положението http://www.ipm.ucdavis.edu/PMG/r302902111.html На първата таблица се вижда за какво е добър,но не продават малки разфасофки,така,че ще чакам помощ от Бг :) Не си струва да хвърля толкова пари за 5-6 лознички,при положение,че разфасовките са им за хектари :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2013, 09:48 
Аватар

Любопитно ми е как определяте количеството препарат за една пръскачка.
Аз мога да смятам колко грама са в един литър за да направя концентрацията, но не на всеки препарат пише тези тегловни единици как се превръщат към обемни. Съмнява ме всеки да си носи кухненско кантарче на лозето...
Течните препарати - лесно - там с една спринцовка се решава проблема, но за сухите като повечето системни фунгициди - ВеритаВГ, КабриоТоп, Шавит и Еклер...
Споделете опит моля.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2013, 10:23 

Местожителство: София
Аз лично си нося ел.везна до 100гр-с размери на калкулатор е..и струва 20лв...Могат да се ползват още и мерителни лъжици,купички и други от сиропи...
Иначе процентно към тегло на препарата и литри:
За Верита -0,15% което ще рече 15гр на 10л
Шавит-0,2%...тоест 20гр на 10л
Еклер-0,05% тоест 5гр на 10л

И т.н....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2013, 10:36 
Аватар

А засичал ли си тези 15 гр при Верита-та например дали се равняват на една супена лъжица или не. Да речем че една супена лъжица е 15 мл., но по кухненските мерки я дават за около 10 гр. сухо вещество. Аз имам такава мярка от сироп за кашлица.. затова питам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2013, 11:04 

Имам една пл.чашка разграфена...
Понеже различните препарати са с различни гранули и заемат различен обем,обикновено меря 20гр до къде са в чашката и после за следващите пръскачки карам с чашата на око,като слагам малко отгоре...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2013, 15:59 
Аватар

Колкото и да те съмнавя, аз също се размотавам с кантарче, спринцовки, мерителни чашки и всякакви такива. Имам спринцовки от 1мл до 5мл.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юни 2013, 12:58 
Аватар

Дайте акъл откъде да си взема малка везна тогава. Рових из сайтове за кухненски везни -много са големи, виждам едни бижутерски, дето май и ловджиите ги ползват, но поне из китайските магазини не намирам...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юни 2013, 13:58 

http://prodavalnik.com/nova-pretsizna-b ... -i24709503

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2013, 19:09 
Аватар

Днес пръсках с Акробат и Топаз,след две седмици ще трябва с друг препарат.
Асмата има много грозде ,дано да се запази.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юни 2013, 08:25 
Аватар

Един авер има астма,която върви добре в началото,и веднага след като гроздовете са оформени и зелени,по тях се появяват изгнили зърна...така всяка година,както и сега.Докато стане време за бране,всичко е изгнило.Кълне се,че пръска,но с какво?спомена за един препарат,който е за инсектициди,така,че няма никакъв шанс да е за мани и сиво гниене,какъвто съм сигурен,че му е проблема...на този етап какво може да направи?да почне да пръска оттук нататък за маните и сиво гниене и одиум,или да го остави пак зян..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юни 2013, 08:59 
Аватар

Има форма на обикновената мана наречена кафяво гниене, тя се появява при размер на зърната колкото грахово зърно, прониква през дръжката на чепката и започва да скапва зърната едно по едно, стават твърди като попарени са. При сивото гниене скапаните зърна са воднисти. Брашнестата мана (оидиум ) също скапва, но при нея ясно личи белия налеп. Затова фунгицид за тези болести.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 391 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 27  Следваща

Часова зона: Европа/София