Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 00:22

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 391 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 27  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 28 Юни 2013, 23:23 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Разбрано! :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юни 2013, 11:35 
Аватар

Искам да помоля за мнение какви са тези болести :
Прикачени файлове:
IMAG0024.jpg
,
Прикачени файлове:
IMAG0025.jpg
. А това е снимка от съседното лозе, но си мисля че може да е филоксера.
Прикачени файлове:
IMAG0026.jpg
, а ето опит и за втора снимка
Прикачени файлове:
IMAG0027.jpg

А сега да видим как съм се справил с прикачването..

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юни 2013, 12:37 

Местожителство: София
Долните снимки е листната форма на филоксера...някакъв отел е това вероятно щом е развило тази форма..третиране с инсектициди...като се редуват поне два вида...третира се и почвата около лозите.
Горното е лозова (листна) краста ...болест с не особено значение...в смисъл не е опасна-отнова третиране с инсектицид добавен към препарата против мани и тн...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юни 2013, 15:01 
Аватар

Благодаря за съвета. Гроздето с филоксерата наистина е някакъв "устойчив" сорт, който дава основание на собствениците му само да орат, режат и прибират реколта, в момента бурените сигурно са по-високи от някои лози..

Открих в БАБХ едни интересни работи - бюлетини за състоянието на културите - http://babh.government.bg/bg/actualno-department-plants.html и ръководство за добри практики при растителна защита - http://babh.government.bg/uploads/File/RZ_rakovodstva/jagodoplodni.pdf.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2013, 12:27 
Аватар

Днес в една агроаптека се опитаха да ми продадат Кабрио Топ в комбинация с Кумулус (сяра). Смятате ли че има смисъл да се прилагат съвместно, като му чета описанието си мисля че е по-добре да се прилага отделно като контактен фунгицид, интересното му е че кумулуса подтиска действието и на акарите...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юли 2013, 11:05 
Аватар

Качвам тук няколко схемички за растителна защита на Байер - http://www.bayercropscience.bg/BCSWeb/www/BCS_BG_Internet.nsf/id/BG_7LYJT3_Vine/$file/shema_lozia_680x439px.jpg, а тази е на БАСФ - http://www.agro.basf.bg/agroportal/bg/media/materials_2013/techonologies/pdf/Wine_tech_2013_BASF.pdf
Тука е нещо много по-подробно - http://www.bayercropscience.bg/BCSWeb/www/BCS_BG_Internet.nsf/id/BG_7LYJT3_Vine/$file/03_programa_lozia.pdf
Така може да се изкомбинират нещата при нужда, аз например закъснях с едното пръскане на Верита, затова към нея добавих продукт за брашнеста мана.
Любопитен съм по-напредналите какво биха коментирали за тия ефекти на "сухоустойчивост" и натрупването на повече захарност от Кабриотоп-а и подобрената фотосинтеза от Еклер 49ВГ доколко са реклама и има ли действително такъв ефект за подобряването на добивите от лозята... Аз си признавам че съм лаик, който обича да чете повечко...
Може ли някой да препоръча препарат срещу оси, но само да ги отблъсква, а не да ги трови, защото в противен случай предполагам че освен осите може да натровя и някои кошери пчели на съседите, което е силно нежелателно, даже в такъв случай по-добре осите да изядат малко грозде отколкото да изтровя цялата общност наоколо.. Чета тук за Децис - някой има ли отзиви от ползването му?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юли 2013, 12:50 
Аватар

Местожителство: Пловдив
По-висок добив от системни фунгициди няма как да се получи, по-висока захарност като директен ефект също, може да спомогне индиректно. Примерно чрез ефекта "зелен лист", с който се подпомага фотосинтезата. Всичко това е малко повече рекламен трик. Ако няма условия за натрупване на захари, ако ще и с всички препарати да пръскаш все тая. Фунгицидите са за болестите. За добивите и захарността са други работи: резитби, агротехники, минерално и органично торене, растежни регулатори, климатични и почвени условия.
Препарат за оси няма, лечение няма, има ли ги само ги гледаш. Дискутирано е в една тема.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юли 2013, 15:14 

Малко за борбата с осите:
http://www.bgfermer.bg/Article.asp?ArticleId=2102384

Освен това тъщата доста добре се справяше с тях с препарат, ама не съм сигурен кой измежду Айкън и Байгон използваше. Но със сигурност е единия от двата. Не знам обаче как ще повлияят на пчелите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Юли 2013, 11:46 
Аватар

Имам два-три въпроса, които ме вълнуват, и естествено, може да имат и прозаичен отговор,но не съм сигурен в това.
Първия - системни фунгициди, напр. Еклер 49Г - пръскат се на интервали от по 14 дни, но карантинния им срок е между 20 и 28 дни, в някои случаи по 40 дни. За какво иде реч при тоя карантинен срок - концентрацията в растенията е недостатъчна да избие гъбите, но е достатъчна за да утрепе човек ли?
Втория ми въпрос е за смесимост - на повечето системни фунгициди, които купих тази година пише (напр.Шавит)- "смесва се с повечето известни инсектициди, акарициди и фунгициди, но да не се смесва с бордолезов разтвор". Това хубаво, бордолезовия разтвор е мед, вар и вода, но проблема в медта ли е или във варта. Питам понеже чета че на фаза затваряне на чепката е добре да се пръска с медни препарати понеже дезинфекцират, вкоравяват люспата на гроздето и пр.... същевременно медните препарати са само срещу обикновена мана, а на мен ми се иска да добавя и един системен като Еклер дето върши работа и за брашнеста мана и за сиво гниене. Мога ли да смеся Еклер с Купроцин супер М (имам една-две опаковки от предни години и трябва да се използва) или с Бордо Микс или не мога..
Трето - Бордо микс - бордолезов разтвор, контактен фунгицид - идеално за последно пръскане преди бране - пише че е Меднокалциев сулфат. Медното съединение - е срещу мана, но щом е сулфат, значи съдържа сяра, а пък Кумулуса (80% водоразтворима сяра) го продават срещу брашнеста мана, защо тогава Меднокалциевия сулфат не го дават срещу мана и брашнеста мана?..
Предното ми пръскане беше Кабрио Топ + Кумулус +Нуреле, следващата седмица смятам да е Еклер 49г плюс Купроцин и Децис, след това ми остава евентуално Шавит, Купроцин и Децис, и малко преди бране (между 10-15 Септември) да речем мога ли да пръскам само с Бордо Микс или напр. Купроцин + Кумулус...
Много сложно стана :buch: :lab: :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Юли 2013, 12:41 
Аватар

Бордолезов разтвор не се смесва с нищо, защото има алкална реакция. Темата за смесимостта е доста обширна. Някои препарати също не се смесват с листни торове, защото се блокират едни или други йони и няма ефект.
Защо имаш неопредолимо желание да смесваш контактни и системни фунгици за една съща болест- безмислено е. Мисля си, че при теб случая е колкото повече четеш толкова повече се объркват нещата. В което няма нищо лошо (четенето), но става много сложно, а то не е. Избери си схема на един производител и карай по нея. Като използваш еклер или шавит слагай допълнително само инсектицид или акарицид( според случая), не добавяй контактни фунгициди, защото обикновено става "много отрови и гроздето се скапа", ако мога да перифразирам една поговорка. АКо използваш контакни добавай системни само за брашнеста мана - топаз, байфидан и др.
Карантинния срок е периода време, който е от пръскането до разпадане на препарата до метаболити, които са безопасни за здравето на човека. Или ако си пръскал днес с еклер, можеш да ядеш след 35 дена, затова последното пръскане преди беритбата винаги се съобразява с това.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юли 2013, 02:23 
Аватар

Всъщност непреодолимо желание да ги смесвам нямам, ако го има просто е заради това че има малко излишни опаковки Купроцин супер М, а и уж ползването на медта на тая фаза е добре. Може да е рекламен трик , за да си продават препаратите БАСФ. Ами сега ще ударим тогава един еклер и после малко контактни в зависимост от прогнозите за дъждовете, ако пък се задават дъждове след еклера едно шавитче и готово. Гледам просто схемите на всички производители че редуват контактни със системни. И си правя извода че контактния фунгицид има по-добро действие при унищожаване на спори, които са още по повърхността, докато системния си ги бори като проникнат чрез различните реакции там... естествено може да не съм прав. Отначало си мислех че причината е финансова - контактния да е по-евтин от системния, но като им гледам цените, съм на мнение че хич даже не е така, едно че при валеж контактния си го пръскаш пак, друго че цените на опаковките са съвсем малко по-евтини от тези на системните комплексни фунгициди. Единственото "евтино" контактно нещо дето съм виждал досега е "Кумулус" дето е 2 и нещо лева за 200 гр опаковка, която пък е достатъчна за 100 л разтвор.
Благодаря ти за напътствията... все пак аз чета описанията на опаковките и едни леко неясни схеми, нямам образование свързано с химия или агрономство, пък и отскоро се интересувам по-активно кое как и защо, понеже ми писна да става по дедовия начин -отиваш в аптеката и там каквото се сети продавача това ти продава. Сега например съм на мнение че онези от Агропал с тая схема леко объркват нещата при последните пръскания щото дават системни фунгициди в схемата си на фаза узряване на гроздето...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юли 2013, 12:06 
Аватар

Тези схеми са ориентировъчни не са 100% категорични. Ако си забелязал всяка година е доста по-различна от предходната. А пък и всяко насаждение си е особено за себе си. Примерно миналата година пръскането беше икономично, тази година досега е повече. Трябва да се подхожда според случая индивидуално. Аз примерно всяка година си избирам един производител, тази година е Синджента и се придържам по тяхна схема, обаче пък тази година в сравнение с други ме нападна сериозно акар, 2 пъти градушка мина и сега листата са като надупчени от бренеке оцветени в зеленочервеникаво :skeptisch: . По миналата година пък маната имаше пик и се пукнах от пръскане през 3 дена. Така, че избираш си схема на реномиран производител, много е важно да се правят превантивните първи пръскания в точния момент. Те ти обуславят голяма част от РЗ.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юли 2013, 10:12 
Аватар

Имам пак един -два въпроса
1. Това хлороза ли е? - има го само по листата на две-три лози които са позасенчени от една ябълка
Прикачени файлове:
Изобр.0010.jpg

и 2. Какво може да е причинило това увяхване/изгаряне? - получи се на 2-3 лози баш по средата на лозето, като началото на това увяхване го забелязахме преди предпоследното пръскане (след пръскането със Шавит и Нуреле, концентрациите бяха по предписание). Извинявам се за лошото качество на снимките, от телефон са, пък и при силната осветеност не можех да видя на екрана какво се снима.
Снимка 1
Прикачени файлове:
Изобр.0013.jpg
, снимка 2
Прикачени файлове:
Изобр.0014.jpg
и снимка 3 -
Прикачени файлове:
Изобр.0015.jpg
.
Най-странното е че са напълнили гроздовете хубаво и равномерно и изведнъж започва едно такова съхнене/изгаряне...

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юли 2013, 13:47 
Аватар

Типичен симптом за магнезиева хлороза. Може обаче да се появи и от липса на усвоимо желязо.
Втората снимка, прилича малко на бренер( дали има жълти ореоли около червените петна) , но ако си пръскал за мана, няма причина за неговата поява.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юли 2013, 15:44 
Аватар

Търсих сега за снимки от Червен Бренер, но не започва така болестта, по-скоро това като гледам е по-крайна форма на хлороза. Ей... на третото пръскане ме нямаше, ако бях там вече да бях взел мерки..
За мана досега съм пръскал с Верита, Шавит, Кабрио Топ и Еклер, след седмица две се каня да ударя едно последно с Купроцин и Топ плюс и като за тая година това ще e, че като гледам прогнозата сухичко ще е тука, вчера даже гледам по новините че 250 дка лозя горели в района, от доста време не е падал як дъжд, само се мръщи с облаци...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 391 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 27  Следваща

Часова зона: Европа/София