Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 12:39

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 391 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 27  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Юли 2013, 19:33 

Местожителство: София
Аз също имам подобни проблеми...пръскам по схема редувам системни и т.н. Изведнъж примерно след 10-12 дена като отида да пръскам и гледам цяла здрава голяма лоза с гроздове по нея листата изсъхнали ,после изсъхва цялото растение ...???и така всяка година си по 2-3,че и повече лози...Нямам обяснение какво е това?-сорта е памид...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2013, 16:58 
Аватар

При червения бренер,поне по описания и по снимки червените петна се образуват между нерватурата и се ограждат от жълто оцветяване, но останалата част от листа си седи зелена. При мен листата първо тръгнаха да избледняват, сякаш съхнат , и оттам полека лека се образуват тези червени петна на изсъхнало, затова си мисля че е тежка форма на хлороза. От една страна червения бренер би трябвало да го има и на други лози, а не само на тези 2 по средата на нищото. От друга страна при описанията на хлороза точно така пише - че симптомите почват да се проявяват хаотично на отделни лози в лозето с внезапен ефект. Ако е така кристалона дето го пръсках онзи ден здраво би трябвало да даде ефект при по-леките форми. Ще ида тия дни да направя контролна проверка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2013, 11:10 
Аватар

Вчера ходих пак да видя как се развиват нещата - на онези болните лози пръчките съхнат от върха към основата, като част от пръчките вече са тъмнокафяви и твърди, все едно на огън съм ги сушил, трудно се чупят, като дърво са станали. Някои леторасти са все още зелени, но нямат нито едно листо, останал е само грозд в основата, който е започнал да изсъхва. Има червеникаво оцветяване около петната на листата , а гроздето е червено. Един приятел твърди че това трябва да е еска по лозата... Което мога да установя опитно като отрежа лозата, но засега ще изчакам...
Другото, което аз забелязвам е че всъщност това което съхне е единия кордон на корена и отвода от него, който връзката между които тъст ми е забравил да отреже - чудя се дали това няма да има някаква връзка с филоксерата, която виждам в съседното лозе ....
Другия вече много прост вариант е сушата да бъде някаква причина, защото тук при нас отдавна не е валяло, а и преди последния дъжд също имаше доста сухи дни...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Юли 2013, 14:05 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Еска е вече доста разпространена в цяла България и така описаните симптоми имат сходство с акутната форма на еска. Ако е така за съжаление не можеш да направиш нищо, освен да изкореняваш изсъхналите лози.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2013, 09:52 
Аватар

Все пак може би е добре да се спазва следната схема http://www.agropal-bg.com/images/storie ... 2011NB.pdf

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2013, 09:57 

Няколко от основните фунгицидни препарата в тази схема са свалени от производство.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2013, 14:34 
Аватар

Мисля че тия дето ги спират просто трябва да са друга формулация за разтварянето - да са гранулирани а не на прахче, което е свързано и с промяна на съединенията предполагам, но активното вещество си остава същото.
Еклера много трудно се разтваря с вода, топ плюс-а също, а съм се заклел догодина да си направя една табличка за съпоставимост на себестойността на 100 литра разтвор.
Ето Шавит-а например има и големи опаковки като вземеш 200 гр- за 8-9 лв е едно и стига за 100 л разтвор, ама Еклера 50 гр. е към 18-20 лв и въпреки че той е по-концентриран излиза 2 пъти по-скъпо.
Много се надявам Топ плюс-а да излезе и той с нова формулация, но да му запазят цената защото като гледам той излиза най-евтиното(5,50 за 100 л разтвор) системно средство за борба със сивото гниене и брашнестата мана, пък и е с кратък карантинен срок.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2013, 14:59 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Съвсем скоро се очаква Еклер да бъде забранен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2013, 15:40 

stefannankov написа:
Мисля че тия дето ги спират просто трябва да са друга формулация за разтварянето - да са гранулирани а не на прахче, което е свързано и с промяна на съединенията предполагам, но активното вещество си остава същото.
Еклера много трудно се разтваря с вода, топ плюс-а също, а съм се заклел догодина да си направя една табличка за съпоставимост на себестойността на 100 литра разтвор.
Ето Шавит-а например има и големи опаковки като вземеш 200 гр- за 8-9 лв е едно и стига за 100 л разтвор, ама Еклера 50 гр. е към 18-20 лв и въпреки че той е по-концентриран излиза 2 пъти по-скъпо.
Много се надявам Топ плюс-а да излезе и той с нова формулация, но да му запазят цената защото като гледам той излиза най-евтиното(5,50 за 100 л разтвор) системно средство за борба със сивото гниене и брашнестата мана, пък и е с кратък карантинен срок.

Не знам от къде пазаруваш, ама сериозно те цакат с цените!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2013, 16:38 
Аватар

Ами откъде - http://www.sortovisemena.bg/bg/ тук цените са малко по-високи, намирам и по-евтино, но не много по-евтино.
Ти откъде пазаруваш? Като за лозе под декар не мога да пазарувам на едро ако искам да сменям препаратите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2013, 16:48 

stefannankov написа:
Ами откъде - http://www.sortovisemena.bg/bg/ тук цените са малко по-високи, намирам и по-евтино, но не много по-евтино.
Ти откъде пазаруваш? Като за лозе под декар не мога да пазарувам на едро ако искам да сменям препаратите.

Да не става реклама, ще ти дам само цени. Крайни клиентски, на дребно. В Пловдив.

Шавит - 50 гр. - 2.90 лв.
- 200 гр. - 7.50 лв.
Еклер - 50 гр. - 15 лв.
Топ Плюс - 100 гр. - 3.60 лв.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2013, 22:18 

що за патология е това???:
Прикачени файлове:
IMG_0244.JPG

Прикачени файлове:
IMG_0245.JPG

Като се вгледате ще видите ,че част от пръчките са бели от средата...но не са сухи...просто липсва пигментация...все едно са свежо зелени като сочност и свежест...но бели???Все едно обелени...но не са...

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2013, 22:30 
Аватар

Пробва ли да ги отрежеш по-отдолу да видиш дали няма вдървесиняване или розовеене на сърцевината?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2013, 22:39 

за жалост не...
Подозренията какви са?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2013, 02:12 
Аватар

Местожителство: Враца
Такъв албинос-пръчка не съм виждал,
.

Последна промяна banichkata на 04 Ное 2013, 10:47, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 391 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 27  Следваща

Часова зона: Европа/София