Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 04:59

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Фев 2012, 13:29 

С дъбов или черничев чипс и оставяне да поотлежи може да се пробва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2012, 19:43 
Аватар

:nixweiss: Чудя се дали може да има проблем ако сложа кайсиева ракия в буренцето. Имам 10л сварена кайсиева през това лято и си стои в стъклена дамаджанка ама ми се струва остричка-бих казал 6месеца си "отлежава" в стъклото ама няма нищо общо с отлежаването в буренцето. Буренцето е 24л дъбово и го имам от година и съм сменял гроздови "стафидови" ракий(държа ги по 2 месеца) ама са доста ароматни. Дали стафидовия аромат ще прецака каисиевата ракия :datz: ако я сложа за 2-3 месеца в това буренце-друго буре нямам...за сега :mocken:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Фев 2012, 16:44 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Моето мнение е,че стафидите ще оставят оттенък в бурето,а кайсиевата ракия ще има и стафидов аромат,ако я държиш повече време.Просто я наблюдавай по често,да не вземе много да се променя,а черничево буре ще е идеалният вариант в случая :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2012, 10:03 

Местожителство: Хасково
Всяка година купувам около 70 кг кайсии и влагам 5 кг захар. И без преварка . Накрая има-няма 10 л. 40 алк.градуса ракия. Няма добър рандеман , а цена по-висока от мускатовата/без влагане на захар/. Пък приятелите предпочитат последната. Тази година ще е нулева за кайсиевата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2012, 18:22 

За Гергьовден отворих една 18г. кайсиева, градуса се е запазил около47, но аромата на кайсии го няма никакъв. Съхранявана е в стъклени бутилки, не с коркови тапи. Някакъв съвет какво да правя?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2012, 19:56 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Дай я насам ако нещо не я харесваш :megagrin:
Добре де, а преди 18 г. имала ли е отчетлив аромат ? В смисъл, ти ли си я варил тогава и имаш ли спомен как е била, или слушаш нечие мнение на близък роднина по пряка линия ?
Ако е била добре затворена, а то явно е така - чак не ми се вярва. Евентуално ароматите да са се модифицирали с времето и сега да ги няма. Нали уж тече някакъв процес на естерификация, но малко ми е мътно дали би унищожило това ароматиили би ги засилило.
Нека някой спец технолог да се изкаже.
А между другото - друг някой има ли опит с толкова стара ракия (правена от него) ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2012, 20:03 
Аватар

Местожителство: Казанлък
victoryvt написа:
Добре де, а преди 18 г. имала ли е отчетлив аромат ? ?

От къде да знае, той е бил малък :lachtot:

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2012, 21:19 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
victoryvt написа:
...
А между другото - друг някой има ли опит с толкова стара ракия (правена от него) ?

Имам с ракия от дядо ми, правена 60-те години... Няма да коментирам, инък моята е по-млада :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2012, 08:17 

Добре де, а преди 18 г. имала ли е отчетлив аромат ?
Спомням си, че имаше, все пак съм бил на 26 тогава и съм присъствал на варенето. М/у другото, веднъж я пребутилирах и е възможно от това да си е загубила аромата. Иначе си е мнооого добра ракийката. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Фев 2014, 14:21 
Аватар

Местожителство: София
Да попитам един малко "личен" въпрос, на какъв алкохолен градус е най-приятна кайсиевата ракия?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Фев 2014, 21:24 
Аватар

zdraveca написа:
Да попитам един малко "личен" въпрос, на какъв алкохолен градус е най-приятна кайсиевата ракия?

Според твоя вкус-аз си направих експериментче за себе си- разреждам примерно 4х200мл на различен градус и за мен 41-42 градуса най-добре се усеща аромата. Колкото е по силна или от камерата студена по малко се усеща аромата.
Когато се събереш с приятели дай им да опитат без да поясняваш коя колко градуса е и вземи и тяхното мнение-само :lachtot: гледаи да не ти я изпият всичката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Фев 2014, 20:33 
Модератор

Едно време кайсиевата ракия която правеха във винпром Силистра беше на 38 градуса и беше много мека и ароматна. Говорил съм с един технолог от там и той ми е казвал, че при плодовите ракии най много се усеща аромата когато е под 40 градуса. За моята кайсиева си имам специализиран спиртомер ( това е жената, ако и хареса на нея на всички харесва :) ). Обикновенно я оставям на около 45 градуса. А що се отнася за отлежаването на кайсиева ракия в буре или със дъбов чипс абсолютно не го препоръчвам тогава ракията не мирише на кайсии а на дъб или какъвто е бил чипса. За оцветяване много внимателно и много за малко с черничева клечка или в краен случай с боя за храни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Фев 2014, 20:50 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
beff не съм съгласен с теб за оцветяването :nixweiss: "но разни хора разни идеали".
Кайсията си е спецефична не носи да ти "бие на дъска" била тя черничева или дъбова.
Карамел в подходяща доза би предал желания цвят а сушени плодове кайсия вкус и аромат.
Съгласен съм с теб че аромата се откроява под 40 градуса и че 38 си е най добре че иначе разни "разбирачи" ще кажат че е паток.
А за спиртомера да ти е жив и здрав дълги години ;) и да го ползваш :lachtot: !!!
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Юли 2014, 07:51 
Аватар

Оцветяване с черница определено не е добър вариант. Карамел търсих, ама като не си направих :wallbash: . 4-5 клечки от сърцевината ги въртях по за 2 дена в 10литрови туби. Не преварих черницата и първата очаквано беше най-тъмна, но и на дърво бие - ще я дъвчем отделно. Другите по биват, но следващия път друга боичка :D .

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София