Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 16:48

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 12:17 
Аватар

Да питам що така:
Отточил съм виното и вчера зареждам за ракия...материала е около 35-40 кг.грозде. Добавих 7 кила захар разтворена в топла вода и е добавена още общо 22-23 л топла вода. Омешано е всичко, м-ла е топличък, нямам термометър но не е повече от 25-27 градуса. Меря захарността, показва 10%. По мои сметки трябваше да отиде около 20. Нещо захаромера ли не ми е читав, трябва да се мери след време ли, че аз веднага мерих, какво ще се случи с джибрите при тая ниска захарност...моля за съвети какво да правя. Помещението е баня в панелка, не се отоплява но температурата общо взето е над 16-17-18 градуса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 12:46 
Аватар

Разбъркай материала , бръкни вътре с един буркан захлупен с дланта , така че в него да влиза само сок . Остави го на стайна температура , да се утаи и темперира , и измери пак( в бистър сок) !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 12:58 
Аватар

ivobal написа:
Разбъркай материала , бръкни вътре с един буркан захлупен с дланта , така че в него да влиза само сок . Остави го на стайна температура , да се утаи и темперира , и измери пак( в бистър сок) !

Имам си специално надупчено шише и меря само сок разбира се, но не съм го оставял да се темперира, а веднага след слагането на захарта и водата мерих. Това ли да ми е грешката?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 13:00 
Аватар

Точно така е: 40 кг. грозде + 22 литра вода + 7 кг. захар е 69 литра материал = захарност 10% се постига с 7.670 кг. захар... Ако искаш захарност 20% ще трябва да добавиш още 10 кг. захар, но без вода и тогава обемът става 80 литра...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 13:12 
Аватар

Упс , моя грешка . Не видях , че става въпрос за източено вино. В джибрите има достатъчно алкохол , остава да се преработи новопоставената захар . Мисля че всичко ще е наред , ако има живи дрожди . Ако не тръгне ферментацията - нови дрожди.

П.П измервателните уреди работят точно при 18-20*С

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 13:19 
Аватар

Имам 1/2 пакетче винени дрожди, ако ги сложа ще тръгне ли ферментацията, въпреки че е 10% захарността?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 13:26 
Аватар

Ако другата 1/2 си слагал във материала преди това , има голям шанс в джибрето , да са останали живи дрожди. Изчакай да видиш дали ферментацията ще тръгне сама , ако не добави ги!
Не е лошо да добавиш и 2п. лимонтозу и активатор за дрожди!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 14:09 
Аватар

Да, преди това съм сложил другата половина.

Цитат:
Точно така е: 40 кг. грозде + 22 литра вода + 7 кг. захар е 69 литра материал = захарност 10% се постига с 7.670 кг. захар... Ако искаш захарност 20% ще трябва да добавиш още 10 кг. захар, но без вода и тогава обемът става 80 литра...

Как ги изчислявате бре хора, все не ми излизат сметките, слагам меря, слагам още пак меря докато докарам на 20-22%. Дайте един пример например на 50 кила м-л колко захар/вода да туря. 10 захар + 40 вода ли е сметката за да стане 20%? С това задължително средно образование от едно време закърнях.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 15:06 
Аватар

Сметката 10 захар + 40 вода е горе-долу вярна . Но към нея си прибавил и X количество джибри ( така и не разбрах колко грозде си заложил и колко вино си изкарал) , в които има Y количество течност , в която пък има Z количество алкохол . Принципа на захаромера , е измерване на плътност на водно-захарен разтвор ( колкото повече захар , толкова по-плътен разтвор , толкова по-малко потъва захаромера). Когато добавиш към този разтвор и течността от джибрите , плътността му намалява ( освен вода в тях има и алкохол , който е още по-лек ) и захаромера потъва повече (показва по-малка захарност) . Ако приемем , че в джибрите има достатъчно алкохол , то остава само да ферментираш захарният сироп който си добавил.
Ако направиш захарност на целия материал 20% , то има опасност при ферметацията , да се достигнат такива нива на алкохол , които да унищожат дрождите преди да са изразходили цялата захар . За да прецениш , каква максимална концентрация на захар можеш да добавиш , трябва да знаеш , колко течност и с какво алкохолно съдържание има в остатъка след изваждането на виното , до какви концентрации на алкохол действат дрождите , които ще добавиш , при каква температура , в каква хранителна среда ......
Та мисля , че при теб всичко е наред . Гледай дали ще почне ферментацията и се грижи за виното , което си източил ;)
Надявам се , да съм бил достатъчно ясен и изчерпателен . Успех !

П.П: X,Y и Z не са от някоя формула , а просто букви , с които съм означил , някакви неизвестни числа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 15:40 
Аватар

Благодаря ivobal за отговорите! Около 75 кг грозде взех, махани са чепките, вино съм отточил към 50 л, добавял съм му захар и вода за количество, не знам колко е останало но щом сам вдигам с не много усилие бидона го определям на около 35-40-45 кила останало от тия 75 кг, като има и около не повече от 10 л течност вътре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 16:19 
Аватар

Е , живот и здраве , ще изкараш и 8-10 кила ракийца . Другия път за виното: не слагай вода и захар , само го обезличаваш . Ако си направиш една сметка : тази година имаше хубаво грозде на 60ст. със захарност 24-26 при цена на захарта 2.20-2.30 лв/кг. Само труда за мачкане ти е повече , макар че с тези услуги - мачкане на място при закупуване - и това отпада . Но , важното е на теб , да ти харесва !

П.П ако намериш с какво , да пресоваш джибрите , ще видиш че има поне 20 л. течност .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 20:43 
Аватар

ivobal написа:
Е , живот и здраве , ще изкараш и 8-10 кила ракийца . Другия път за виното: не слагай вода и захар , само го обезличаваш . Ако си направиш една сметка : тази година имаше хубаво грозде на 60ст. със захарност 24-26 при цена на захарта 2.20-2.30 лв/кг. Само труда за мачкане ти е повече , макар че с тези услуги - мачкане на място при закупуване - и това отпада . Но , важното е на теб , да ти харесва !

П.П ако намериш с какво , да пресоваш джибрите , ще видиш че има поне 20 л. течност .

Направо смачкано изчистено го сложих в бидона, слагам захар и вода щото не стига. Виното ми се получи страхотно, всички много го харесаха, за 3-4 път правя, но тая година ми се получи най-хубаво въпреки захарта и водата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 20:51 
Аватар

Браво ! Да , ви е сладко на теб и групата ! :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2011, 08:59 
Аватар

Още малко пояснение. Вчера захарността беше 2% демек след 1-2 дни трябва да дестилирам, много бързо ферментира...от петък до неделя 8% падна...до вторник ще е готово за в казана...притеснява ме ниската захарност при която почна ферментацията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2011, 10:23 
Аватар

Какво точно , те притеснява?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София