Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 21:52

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Юли 2012, 22:34 
Аватар

Новак съм и ще правя ракия от джанки. Джанките са дивите сливи. Искам да попитам разбиращите на 1 бидон 120 килограма колко захар да сложа, за да излезе качествена ракия! Сливите са узряли, и са много сочни. Както питах един човек (по-голям от мен) който разбира и ми даде съвет какви да са сливите. Защото аз съм на 17 години.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юли 2012, 22:54 
Аватар

Местожителство: Казанлък
http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?f=7&t=593

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2012, 09:08 
Аватар

Прочетох всчко. И реших да попитам един приятел който прави много ракия. Каза ми ако си е за теб да я пиеш по-добре и сложи по 3-4 кила захар на 120 кила джибри, защото колкото по-малко захар има толкова по хубава е, защото не боли глава и няма толкова мохморлук, а ако има повече захар както са ти казали ще е зле на сутринта че ще те боли повече главата, така с повече захар я правят търговците за да има да продават. Е на кого да вярвам ??? :help: :help: :help: :help:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2012, 09:46 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Захарта не е причина за главоболие.
Даже напротив !
Метиловият алкохол причинява главоболието, а той се получава предимно от плодове с костилки , изгнили и разни други неприятни.
Тъй че за да имаш добра на вкус и аромат ракия и същевременно безопасна за пиене спазвай няколко съвета :
1. Отделяй и изхвърляй чепките на гроздето, костилките на кайсиите, за джанките е малко трудно, но там може като се смачкат и тръгне ферментацията в първите няколко дена, после те падат на дъното - преливаш сместа в друг бидон и изхвърляш костилките, сетне ферментацията продължава и завършва без костилки.
2. Недей се лакоми да ръгаш в бидона всичкото от материала - махай изгнилите и зелените плодове.
3. Захарта има отношение само към аромата - колкото повече захар слагаш, толкова по-малко аромат ще има ракията. Плодовете - джанки, кайсии, череши и т.н. са с около 10-12-13 % захарност и така сами по себе си ще дадат малко ракия. Затова се и добавя захарен сироп 1 кг. захар с 3 литра вода. Колко точно да е - зависи от материала - гледай да стане общата захарност 20% не повече .
Аз съм си решил за себе си следния компромис - колкото захар има в плода, толкова и да добавя. Примерно - 100 кг. кайсии със захарност 12% имат 12 кг. захар - значи ще им добавя още 12 кг. захар и 36 литра вода. Общата захарност ще стане 16%, ще добавя още 3 кг. захар да стане около 18 и това е - ще имам 150 л. материал с добра захарност и приемливи аромати. Задължително си купи някакъв захаромер - струва колкото кг. захар.
4. По време на дестилацията отделяй 3-5 % от алкохола за първак, като предварително изчислиш предполагаемия добив на алкохол : знаеш първоначалната захарност, мериш крайната (тя трябва да е 0 или даже под 0) разликата умножаваш по 0.51 и получаваш предполагаемото алкохолно съдържание преди дестилация (в моя пример (18-0)*0.51=9.18% алкохол на 150 л. материал прави 13.77л. алкохол). 5 % от него за първак е 688мл. 100% алкохол, но понеже той няма да тече на 100%, а ще тръгне на да кажем 70 - преизчисляваме го и се получава 0.688/0.7=0.983 или направо да го кажем 1 л. Ако не искаш да го хвърляш целия можеш да хвърлиш първите 300 мл. , а да задържиш вторите 700 и да ги събереш с патоките , за да ги преваряваш някога с друг материал или поотделно с други патоки и първаци. Но първите 1/3 от тоя първак са за изхвърляне или за прозорци.
5. По време на дестилацията гледай да не пресилваш огъня , следи постоянно градуса на ракията, както и температурата й - ако започне да излиза прекалено гореща - намалявай огъня и увеличавай охлаждането на серпентината. От време на време дегустирай като леко разреждаш в една лъжичка или малка чашка - щом започне да се усеща особен вкус на джибра, на дърво, на костилка, леко да нагарча - значи е дошло времето да се отделят патоките. Тях можеш да ги събираш докато ти се занимава - обикновено под 20% вече не е икономически изгодно, но иначе и до 5% все е на полза. Обикновено този момент идва когато ракията тече около 40% малко под или малко над - някои директно отсичат на 40, други на 35 - въпрос на вкус.
6. След дестилацията ракията трябва малко да поотлежи докато стане за пиене - през това време ще трябва да я аерираш от време на време - отваряш капачката и друсаш без да разливаш и пак затваряш, а може и леко отворена да я оставиш. Сложи на 10 л. една шепа дъбов чипс, средно печен сложен в чорапче от тензух - има го тук : http://vinarko.com/magazin/%D0%B4%D1%8A ... 0%B5%D0%BD 100гр. са за 50 л., можеш и със друг чипс да опиташ - въпрос на вкус.
След като постои месец с чипса , а може и по-рано ако си сложил много - махай го и бутилирай или пий !
Аерирането и дъбовия чипс вършат същото каквото и бурето, е разбира се само се доближават до него.

Успех ! И да разкажеш после какво се е получило.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2012, 21:33 
Аватар

Благодаря много приятел !!! Ще послушам стриктно твойте съвети и на есен ще ти кажа какво се е получило. Благодаря много !! :!: До сега съм набрал 120 килограма и сложих захар както казахте в оная тема и мерих захарноста и всичко е шик ! БЛАГОДАРЯ, все пак правя за пръв път сам самичак !! :) :prost: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юли 2012, 22:20 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Както казва един от големите капацитети във форума, на дрождите им е през оная работа дали ще ядат плодова захар и ще дрискат алкохол, или ще набиват на Фидел Кастро брадата ;)

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2012, 15:39 
Аватар

Колеги,май не им все тая на дрождите. Вчера заредих 25 кг.захар в 100 литра вода и 4 пакета царевично брашно.Сложих някакви скъпи дрожди, уж френски и активатор закупени от сортови семена с гаранция до 2014г.Всичко направено според правилата и инструкциите,захарта я сварих, после разредих,охладих до 35 градуса сложих дрождите и активатора според инструкциите и на сутринта нищо.Бегом до магазинчето 2 малки кубчета мая и след около 3 часа всичко ври и кипи както се казва.Такъв експеримент правя за първи път,ще видя какво ще излезе. А,захарноста беше точно 20. На есен ще пробвам дрождите на гроздова мъст и ако пак не стане, ще издам фирмата вносител,може и аз да бъркам нещо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2012, 16:41 
Аватар

Местожителство: София
Абре, Пенчо, нали щеше да правиш ракия от джанки. :megagrin:
Ква е тая царевица, брашно? :shock:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2012, 17:06 
Аватар

Колега, я напиши точно кои дрожди и кой активатор сложи. Че нещо гнило има тука.
Даже и без активатор щеше да тръгне работата, в брашното има минерали бол.
Не е проблема в захарта - всички дрожди все едни захари ядат - глюкоза, малтоза, фруктоза, инвертна захар.
Най-първо почват по-простите захари, после по-сложните и накрая като няма други - кристалната захар я преработват през вътрешен ензим - инвертаза .
Съмняват ме дрождите ти.
Аз винаги пробвам така : рехидрирам ги в малко вода, после добавям малко захар и вода и след час се вижда дали са тръгнали да шупват. Понякога за да тръгнат по-бързо слагам на върха на лъжичката активатор.Тръгнат ли да шупват - могат да се размесват с материала.
Предполагам че не ти е била температурата над 40 гр ? Щото тогава няма да почнат, но до сутринта все е спаднала до 25.
Много съмнителна работа откъм дрождите.
Да не са били на витрина на слънце в магазина ?
Иначе срока на годност не е фатален, аз имам ОТВОРЕНО пакетче пивни дрожди от миналата година и пак работят, държа ги в хладилник, но преди това не бяха в него. Но на слънце в никакъв случай.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2012, 17:44 
Аватар

На шишето пише Fermactive FCD,май са за трудна ферментация.Разтворих ги във вода на 35 градуса и веднага долях от сиропа на половината на водата също 35 градуса,всичко около 250-300 грама.Лошото е че нямах търпение и ги сложих в бидона след около 20 минути.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2012, 18:10 
Аватар

"На шишето пише ..." ? не е ли пакетче ?
Иначе не виждам да има някаква грешка.
То може и само да ги ръснеш на повърхността на материала и като шупнат да ги разбъркаш.
Въпроса е защо не са започнали.
Ти колко гр. дрожди на колко литра материал сложи ? И след като ги сипа вътре - веднага ли разбърка или по-късно, макар че това е само за справка. Дори и да ги удавиш в материала, пак ще почнат ферментация, но доста по-късно.
Аерирането на материала също подобрява ферментацията, но удължава лаг-фазата. Т.е. една силно аерирана мъст започва да дава признаци за ферментация доста по-късно - защото дрождите дълго време се размножават аеробно и отделят малко въглероден двуокис, но като им свърши кислорода - направо пръсват (Понеже са станали много повече на брой).
Всичко това е само подробност, няма обаче причина да не тръгне.
А да не би да не си изчакал достатъчно - ако си заквасил късно вечерта по малките часове и си проверил сутринта - нормално е да не е тръгнала бурно.
Остава само най-простото - умрели дрожди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2012, 18:28 
Аватар

Да,сложих ги към 19 часа,веднага разбърках,20 грама дрожди и 20 грама активатор който сложих в бидона преди дрождите и разбърках. Шишето е пластмасово прозрачно съдържа 100 грама и беше в затворен кашон.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2012, 18:29 
Аватар

100 литра

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2012, 18:43 
Аватар

Да, активаторът е в пластм.шише, дрождите в пакетче. За 100 л. са си добре 20 гр.
От 19 ч. до сутринта мисля че е достатъчно време ...
Чудна работа ...
Съвсем никакви признаци ли нямаше ?
Бе те винените са малко бавни, ама чак пък толкова ...
Другото пакетче следващия път го тествай - вода, захар, активатор и трябва до 1 час да шупне.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юли 2012, 18:56 
Аватар

Точно това ще направя след 2 дни като отида на вилата,проба заедно с активатора и ако тръгне ферментация проблем ли ще е ако го сложа в материала,защото ме съмнява че маята няма на 100% да си свърши работа до край.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София