Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 00:59

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 195 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: сливова ракия
МнениеПубликувано на: 19 Авг 2013, 11:07 
Аватар

Местожителство: Гълъбово
Не съм ги внесъл още.
Вчера намачках плодовете, днес ще слагам сироп, активатор и дрожди.
Но ферментацията си тръгна де, да сулфитирам ли в крайна сметка преди да ги внеса?
Благодаря за отговора.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2013, 11:12 

Местожителство: София
Щом има тръгнала ферментация е късно за сулфитиране,защото ще замирише доста неприятно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2013, 11:18 
Аватар

Местожителство: Гълъбово
ОК.
Благодаря за бързия отговор!
За другия път ще знам. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Авг 2013, 11:50 
Аватар

Местожителство: Видин
Здравейте, първо се извинявам за спама. От няколко дни доста чета форума, но не ми е ясно т.нар. сулфатиране. Предполагам е обезпаразитяване. При виното със серниста киселина. Преди години правих акациева ракия (по рецепта от тук) и там сложих лимонена киселина, същото ли е? Предстой ми да сложа сините сливи, а са доста и не искам да сгреша. Реших този път да следвам вашите съвети, а не на "старите казанджии"... Смачквам материала, сулфатиране, захарен сироп+вода и слагам дрождите. Дрожди ще използвам за първи път и да ми кажете какво точно да купя? Трудно се набива в главата на възрастен човек, защото старите казанджии (тяхната м...) така правели. Нещо ми прецака джанките и сега за сините сливи не искам да греша. При тях се получи следното: на бидон 120л, около 60-70кг плод, 20кг захар и вода 60-70л. Естествена ферментация за около три седмици и накрая готово за казан. Прочутата клечка не гори, да ама захарността 8. Естествено аз нищо не разбирам, защото старите... :wallbash: От четенето тук предполагам, че естествените дрожди не са могли да се справят с цялото количество захар...ама както и да е. Както казва майка ми"четете преди това,а не след" :buch: Резултата е 23л 50градуса, без 0.5л първак и патоки.
Ще бъда благодарен да получа отговор, може и наЛС за да не пълним темат.
P.S: нека модератора да ме извини ако не съм писал на правилното място и да премести поста ми където трябва! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Авг 2013, 12:12 

Местожителство: София
Сулфитира се с Калиев метабисулфит...около 6гр на 100л каша.
Сулфитира се цялото количество-тоест кашата с добавения сироп,два часа след това се добавят дрождите(но ЛС ще ти дам линкове)Възможно е да е нужно и подкиселяване-като споменеш количеството материал и захар ще има яснота.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Авг 2013, 14:06 
Аватар

Местожителство: Видин
Благодаря, после ще кажа резултата.
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Авг 2013, 21:12 
Аватар

Местожителство: vaca
Колеги от години вара ракия но не сам слагал нищо в плодовете освем захар.По някога дори и захар не слагам.Тази гогина сложих мая за хляб в сливите но захарноста беше малка около 19 процента.Сега сьм сложил сливи и круши и мисля да сложа лимонтозо в захарта та незнам да ли е правилно каква роля вьрши лимонената киселина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Авг 2013, 21:26 
Аватар

19 процента захар малко ми се вижда множко.Вероятно е към 12 -15.Много е важно да има киселинност в джибрето.То явно че няма с какво да я измериш, ама и така става. Ако е чиста круша - направо си загинал- обезателно трябва да подкиселиш, дали с лимонтузу , или с друго , въпрос на възможности.Ако има обаче и слива можеш да минеш метър.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Авг 2013, 21:44 
Аватар

Местожителство: vaca
kostakurta написа:
19 процента захар малко ми се вижда множко.Вероятно е към 12 -15.Много е важно да има киселинност в джибрето.То явно че няма с какво да я измериш, ама и така става. Ако е чиста круша - направо си загинал- обезателно трябва да подкиселиш, дали с лимонтузу , или с друго , въпрос на възможности.Ако има обаче и слива можеш да минеш метър.

Колега на предните сливи беше 19 процента общо с захарта като бях сложил.Сега не сам я мерил крушите са заедно с сливите,днес ги сложих и ощте не сам слагал захарта. та питането ми е дали да слагам лимонтозо в захарта.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Авг 2013, 21:56 
Аватар

Е, ама ти имаш много време .Ако тургаш захар, трябва и киселина.Тук на форума има доста примери.Чети братко- то сляпото окато прави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2013, 16:12 
Аватар

Здравеите вчера сложих в пет бидона 400кг сливи като ги нацепих махнах костилките после разбиха с дрелката и сложих 6кг захар в 20литра вода на бидон бърках снощи днес два пъти но ми се струва кашата е много гъста неможе да взема сок за да измеря захарноста да добавя ли вода или да бъркам пък каквото стане

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2013, 19:01 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Vidrax от поста ти излиза че имаш по 80 килограма сливи на бидон+6 кг захар +20 литра вода.
Хайде костилките няма да ги броим макар че намалят теглото на сливите,така че около 106-100 килограма каша за ферментация.В тая смес има най много 80Х0.12=9.6 и 6кг захар което е 15.6кг .Това е при мах. захарност на сливи.
Това е 15,6% захарност така че ще преври-то е ще ферментира.
Не можеш да вземеш сироп за измерване защото водата е от долу.Сливите плават и не са се скапали още не са станали на каша.Не знаем какви са по степен на зреене и какъв сорт са .
Аз заложих стенлей но окапали и то една бака от големите и захарен сироп 5 кг в 20 литра вода.Това няма 20 към 20 сливи вода .Първата доза ферментира и заложих втора и очаквам за неделя да ферментира.
При мен е рядко но ти си знаеш ако добавиш още вода ще падне захарноста та да не вкисне.
Бъркай с дрелката!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2013, 19:36 
Аватар

Здравейте,

За пръв път ще правя сливова(много я обичам).Вече съм договорил сливите и съм купил бидон 1000л.Може ли някой да ми даде съвет. Колко сливи да купя ,така че заедно със сиропа и водата да ми се събере в тоя бидон?Как най-лесно да отделя костилките?Имам и 2 малки бидона по 120 л.....дали първо в тях да ги бъркам с миксера?Смятам с глюкозофруктозен сироп да ги прая.Колко най-малко мога да сложа ,че да стане по естествоно плодова ,така да се каже.Ще съм много благодарен ,ако някой ме посъветва какво би направил ако имаше 1000л бидон и колкото сливи иска стъпка по стъпка .Варенето ми е ясно

П.С. И тоя калиев еди-кво-си (сулфитирането) кога да го правя и от къде да купя.

Благодаря ви предварително!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2013, 20:39 
Аватар

Ardbeg написа:
Здравейте,

За пръв път ще правя сливова(много я обичам).Вече съм договорил сливите и съм купил бидон 1000л.Може ли някой да ми даде съвет. Колко сливи да купя ,така че заедно със сиропа и водата да ми се събере в тоя бидон?Как най-лесно да отделя костилките?Имам и 2 малки бидона по 120 л.....дали първо в тях да ги бъркам с миксера?Смятам с глюкозофруктозен сироп да ги прая.Колко най-малко мога да сложа ,че да стане по естествоно плодова ,така да се каже.Ще съм много благодарен ,ако някой ме посъветва какво би направил ако имаше 1000л бидон и колкото сливи иска стъпка по стъпка .Варенето ми е ясно

П.С. И тоя калиев еди-кво-си (сулфитирането) кога да го правя и от къде да купя.

Благодаря ви предварително!
Ама пичове, вие ептен го ударихте през просото.Един пита , дали материала ще стане по - рядък,(Илиша отговори), друг дали еди какъв си обем ще му стигне, трети.... За всички тези въпроси , има отговори, които вече са обсъждани. Айде даите си и вие малко зор.Ако това което питате не можете да го намерите от обсъжданото до сега - разбирам, ама да задавате въпроси , които са разчепквани нееднократно- това не го разбирам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Авг 2013, 10:32 
Аватар

Местожителство: В.Търново
1000л. ферментатор е добре, обаче трябва да оставиш поне 200л неизползван обем, за да има къде да се вдига пяната и да кипи.
Т.е. остават 800 полезен обем.
Ако купиш 500кг сливи със захарност 12% и ги пасираш някак си (аз тая операция веднъж я правих и не желая да повтарям, иначе и аз много обичам сливова :) ) и махнеш костилките ...
Предполагам че ще заемат обем около 400л. (все пак са по-тежки от водата)
Остават ти 400л. за захарен сироп.
120кг. захар в някакъв вид + 280л. вода + 40 пакетчета лимонтозу (или търси някакъв килограмен пакет)

Ето сметка на захарността :
500кг сливи с 12% захарност дават 60кг. плодова захар.
Общо захарта във ферментора е 120+60=180кг.
Начална захарност : 180/900=0.2 или точно 20%
(Не знам колко ще са костилките та да ги махна - ма да речем че няма да са повече от 50кг. - тогава вместо 900 ще имаме 850 и захарността се повишава до 21%)

Всичко това обаче са сметки без кръчмар.
Не е лошо да се снабдиш със следните уреди :
1. Рефрактомер за да измериш захарността на сливите, със захаромер няма да стане.
2. Пеха-метър - подкиселяването не е лошо да се проследи точно.
3. Някаква огромна бъркалка от типа на тези за промишлени лепила на циментова основа или да я вземеш за ползване от някой строител или обект (с проста дрелка нема да стане :) ), допълнително - за всеки случай - кол голям дървен или някаква яка ПВЦ тръба.

За Калиевия метабисулфид - за 800л ще ти трябват поне 80гр. - можеш да го добавяш по време на пълненето на части, иначе не можеш разбърка добре.
Това е източник на серен двуокис, който убива всичко живо в материала.
След него следва заквасване с дрожди за ракия - предлагам ти Витилефюр C , или Витилевюр BC в доза 20гр. за 100л каша (общо 160гр.) - дрождите са френски, на фирмата Martin Vialate. Може и всякакви други дрожди за вино.

Заквасването става по следната схема :
1. Преди всичко друго си отделяш от първата порция пюре за ферментора и след внасяне на част от КМБС - една кофа от материала - сулфитирана, чакаща за употреба.
2. Докато правиш всичко друго по материала (предполагат се часове работа) и след като са минали 2 часа от отделянето на въпросната кофа - следва : в стерилен буркан и стерилна вода /500мл./ в него + малко захар /100гр./ (минали са за 5 мин. през микровълновата) и после всичко е охладено до 30гр. на водна баня - сипваш дрождите в буркана с водата без да бъркаш, след 10 мин. разбъркваш и след още 20 мин. ги сипваш отгоре на кофата с материала.
3. След още 30мин. разбъркваш цялата кофа.
4. Към края на процеса по зареждане на материала във ферментора - в кофата ще има признаци на ферментация - може да се наложи да се раздели в две кофи.

След зареждането на ферментатора ще трябва да се изчака поне 2 часа преди да се внесе кофата със стартера (закваската).
Като мине това време - изливаш кофата отгоре без да я разбъркваш в дълбочина. Изчакваш да се развилнее ферментацията и чак след това разбъркваш яко в дълбочина.
Следващите два дена - бъркане колкото може по-често.
След това - няма нужда. Леко затворен капак и контрол на температурата някак. Целта е да няма надвишаване на 35гр. вътре в бидона. Колкото е по-ниска температурата, толкова по-безвредна откъм висши алкохоли ще е ракията после.
Следенето на темпа на спадане на захарите с рефрактомер има една особеност :
Рефрактомера лъже в права посока за разлика от захаромера - поради наличието на алкохол.
Аз бях качил някъде една екселска таблица за пресмятане на корекцията.
Примерно при 20% начална захарност и показание на рефрактомера 10% - по нея се коригира и се вижда че реалното показание трябва да е 4% (примерно)

Успех !

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 195 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Следваща

Часова зона: Европа/София