Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 10:09

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 195 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: сливова ракия
МнениеПубликувано на: 29 Авг 2013, 22:05 
Аватар

Виктор си е Виктор.Добре си го написал, пък си е и вярно.Аз за сега опуках един тон джанки. Шекер не съм слагал, ама грам.Понеже материала беше от Господа дарен, бащата и сина го събираха и за мен останаха другите процедури .А бе един тон джанки -100 кила ракия(40 градуса) .Доволен съм за сега, като се кротне в бурето за една година , да видим.Иначе направих двойна преварка.Това което изкарах е над 70 градуса. Засега кюти в бурето.В момента заложих още 200 кг- пак джанка.Да видим до къде ще го докараме!Между другото премерих относителното тегло на смления материал- идва 1087.Имахме малък спор с пресата на Илиша, ама горе долу нещата си идват на мястото.Наздраве!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Авг 2013, 00:08 
Аватар

Благодаря ти Виктор.Феноменален си !!!!.Само не разбрах кога се слага това лимонтозу.Има ли шанс да стане с много по-малко захар и с повече сливи?Целта ми е да е максимално ароматна ,тъй като ще отлежава поне година в малки дъбови бурета.Знаете че с времето аромата на бурето натделява над аромата на ракията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Авг 2013, 00:26 

Местожителство: София
Ardbeg написа:
.Знаете че с времето аромата на бурето натделява над аромата на ракията.

Зависи какви бурета ползваш,нямам предвид по народност в случая(макар ,че е от значение), а колко време са били ползвани и за какво тъй като с удължаване срока на използване на дъбовите бъчви от тях се екстрахират по-малки количества фенолни вещества, а повече лигнин и редуциращи захари, в резултат на което се получават дестилати със завидно качество и вкусови характеристики.Така,че има вариант да не се притесняваш за заглушаване на ароматите на дестилата от "паркета" :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Авг 2013, 09:22 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Лимонтозуто се слага заради захарния сироп, който ползваме вместо материал.
Иначе самият материал от плод си има киселинност.
Ако направиш опит само от плод да ферментираш - ще стане, но ще е слабо алкохолен материала и ще иска или преварка или казан с колона.
Оптималната захарност за стартиране на ферментацията е 20%, сливите не могат да я осигурят, трябва още захар.
За 800кг. общ материал разликата от 14% до 20% е 6% - така че дори и само захар да сложиш без вода - ще ти трябват минимум 25кг захар.
Един компромисен вариант - 50кг. захар + 50л. вода и сливи около 700-750кг.
Ето сметките :
700*0.14=98кг. плодова захар + 50кг. купешка = 150 кг. приблизително
150/800=18.5% захарност
Долу горе е приемливо. Ще извади много аромати на слива.
Лимонтозу - 10 пак.
Обаче материалът ще е много много гъст в началото, ще е трудно да се бърка.
Потръгне ли ферментацията ще се втечни.

И все пак - смятаме , ама не знаем колко захарни са сливите :)
Тъй че поне 50кг. захар ще ти се наложи да купиш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Авг 2013, 13:36 
Аватар

A ако общата захарност т е около 15% има ли опасност нещо да се случи?
П.С Буретата ще са чисто нови .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2013, 13:31 
Аватар

Днес заложих една порция сливи около 150кг, цялата каша е около 300кг. Сулфитирах преди малко с около 10г/100л, тази доза нормална ли е? Прочетох във форума дозировка 6-8гр/100л каша на пакета 10-15г/100л. Интересува ме какво би станало с предозирането на КБСД?
п.п. 10г/100л разтворени във вода общо около 30г нямам точна везна и дозирах на око, да съм надвишил този грамаж с около 6-8 грама. Сода слагам винаги поне 2 пакета.

Последна промяна mxkolev на 01 Сеп 2013, 17:00, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2013, 16:28 

Ами може да премине в дестилата...
Задължително при съмнение за предозиране,ползвай сода бикарбонат,калиев бикрбонат(откиселител) преди дестилиране.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2013, 22:21 
Аватар

Според някаква книжка, помня че за плодови каши даваха 10-12 грама КМБС, аз съм сулфитирал и с повече (около 15 г/100кг) и то малко след тръгнала ферментация на диви дрожди. Нямаше миризма на гадно и проблем не съм имал. Може би защото след това слагам Actiflore BO213, не знам. Според мен има значение и какво се сулфитира, ако е хубав, здрав материал не е нужна висока доза, но ако са леко развалени и размекнали се плодове е нужна по-голяма.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2013, 22:29 

vsd написа:
Според мен има значение и какво се сулфитира, ако е хубав, здрав материал не е нужна висока доза, но ако са леко развалени и размекнали се плодове е нужна по-голяма.

Точно така...
А твоята доза наистина е малко височка...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2013, 22:36 
Аватар

Сметките ми показват, че количеството е нормално 11-12г/100л мъст, материала е здрав (това накрая получих, като премерих остатъка с ел. везна), т.е. всичко е в рамките на нормата (така си мисля - поправете ме ако бъркам). За първи път сулфитирам и слагам от дождите, които намирам в "наше село", а тук има само на "ван***".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2013, 21:38 
Аватар

редно ли е след сулфитиране да се слагат култивирани дрожди ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2013, 21:54 
Аватар

Местожителство: Горна Джумая
micker написа:
редно ли е след сулфитиране да се слагат култивирани дрожди ?

Не е редно ,а е задължително!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2013, 13:26 
Аватар

Здравейте! Реших да пробвам дали ще мога да направя малко сливова ракия. Вчера заложих 18кг сливи и 5кг захар, разтворена в 15 л. топла вода 25 градуса. Сливите половината ги набрах от дървото (кюстендилска слива), другата половина са окапали, които са по-сладки. Махнах костилките и ги прекарах през машинка за месо. Днес реших да премеря захарността, и показа 24%. Измерих го така - Разкрих малко от шапката, и изкарах само от сока, прецедих го през цедка, но ми се видя малко гъст. Има ли такава вероятност, и захаромера да не показва правилно? Или съм прекалил със захарта? Тук чета че материала трябва да е 17-18%. Какво да правя сега? Да добавя вода ли? И колко?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2013, 14:28 
Аватар

Местожителство: Горна Джумая
panrico написа:
Здравейте! Реших да пробвам дали ще мога да направя малко сливова ракия. Вчера заложих 18кг сливи и 5кг захар, разтворена в 15 л. топла вода 25 градуса. Сливите половината ги набрах от дървото (кюстендилска слива), другата половина са окапали, които са по-сладки. Махнах костилките и ги прекарах през машинка за месо. Днес реших да премеря захарността, и показа 24%. Измерих го така - Разкрих малко от шапката, и изкарах само от сока, прецедих го през цедка, но ми се видя малко гъст. Има ли такава вероятност, и захаромера да не показва правилно? Или съм прекалил със захарта? Тук чета че материала трябва да е 17-18%. Какво да правя сега? Да добавя вода ли? И колко?

Вземи прецеди малко през марля,да е по редко че така лъже,едва ли захарността е повече от 20% ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2013, 16:36 
Аватар

И аз така мисля, ако захарността на сливите е 10%, на тоя мат'рял 40кг се падат 17,5% захарност по моите изчисления. Утре сутрин, като се разводни още малко преди бъркането ще го прецедя през марля да видим какво ще покаже.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 195 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Следваща

Часова зона: Европа/София