Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 22:28

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 195 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: сливова ракия
МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2013, 09:27 
Аватар

Прецеден с марля, сока показа 22%, тоест наиситина си е бил 24 вчера. Оставям така материала, след варенето ще се разбере какво съм направил :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2013, 12:16 

Ако не си слагал дрожди, естествените вероятно няма да се справят с толкова алкохол, т.е. ще умрат преди да изферментират всичкат захар и ще имаш загуби. По добре сложи 3-4 литра вода още за да оползотвориш всичката захар.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2013, 13:29 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ако сливите са му били 14% захарни - се получава точно 20% начална захарност.
За да е 24% би трябвало да са били 22-23% захарност (т.е. колкото добре узряло грозде)
Не ми се вярва.
По-скоро невярно мерене със захаромера поради гъст сок.

Според мен си е била 20% началната захарност. Но вече е късно за мерене.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2013, 16:31 
Аватар

Сливите не бяха много узрели, само половината, които бяха капнали. За това сложих толкова захар. И аз залагам на гъстия сок. За сега ври доста, мирише здраво на спирт :zauf2: Като я сваря ще се похваля (или оплача) какво съм изкарал :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2013, 19:19 
Аватар

Такааа. Днес сварих материала. Положението е тследното - 400мл първак излях, 2 литра на 48, и 3 на 41 градуса. Задържах я до 38, за да си допълня третия литър :D Накрая я смесих в една туба от минерална вода. Аз съм доволен от резултата, ще поседи малко, пък ще се почва :D То и колко са 5 литра де, но все пак. Обаче защо тръгна от 55 градуса?! До сега от грозде, сладка, джанки ми тръгваше на 65-70, спиртомера не можеше да изплува, а сега толкова малко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2013, 12:52 
Аватар

Ами защото изобщо не е било и 20 даже, камо ли 24.
А що не казваш как завърши ферментацията - захаромера показа ли 0 или 2 или 3 или 5 или не си го мерил ?
Щом ти е тръгнала на 55 значи е бил под 10% алкохола в казана.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2013, 17:44 
Аватар

Местожителство: София
panrico написа:
Такааа. Днес сварих материала. Положението е тследното - 400мл първак излях, 2 литра на 48, и 3 на 41 градуса. Задържах я до 38, за да си допълня третия литър :D Накрая я смесих в една туба от минерална вода. Аз съм доволен от резултата, ще поседи малко, пък ще се почва :D То и колко са 5 литра де, но все пак. Обаче защо тръгна от 55 градуса?! До сега от грозде, сладка, джанки ми тръгваше на 65-70, спиртомера не можеше да изплува, а сега толкова малко.
При това хладно време няма начин за 8-9 дена материала ти да е бил готов за варене...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Авг 2014, 10:38 
Аватар

Здравейте и от един новак във варене на ракия от сливи. Ще ползвам темата и аз да питам. На 26.08. заложих сини сливи в два бидона.По 51-51.5 кг. в бидон ,сливи без костилки и разбити с бъркалка за теракол.Добавих по 15 килограма захар и 40 литра вода на бидон.Сливите ги смятам с 12% захарност.Взех ги по корави ,за да са здрави. По мой сметки ,захарността е 20% , а при мерене с захаромера показа 21%. Добавих и дрожди за вино. На другия ден 27.08. вечерта измерих 19% захарност,а на 28.08. показваше 11%.Знам че измерването не е коректно при започнала ферментация. Днес четири дни по-късно , захаромера потъна целия. От малките. Мерих от сока под шапката и от дъното ,резултата е еднакъв.Но запалена клечка кибрит гасне и материала шупти яко. За край на ферментацията ,ако съм разбрал правилно от прочетеното в форума, трябва да пробвам на вкус, клечката да гори и джибрито да падне към дъното.Но захаромера не може да се разчита. Бидоните са във мазата при температура 24 градуса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Авг 2014, 15:08 

Местожителство: София
Няма нужда да чакаш да падне не дъното,достатъчно е просто да не е сладко като го опиташ -дори да нагарча .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Авг 2014, 20:27 
Аватар

На вкус ми е трудно да го определя.За първи път зареждам сливи. Леко нагарча и ми стипчи на езика.Не усещам сладост. На 14.09. имам записан ден за варене на казан с колона, дотогава се надявам всичко да е превряло. Ще дегустирам на вкус и по-натам, че три дни ще отсъствам.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Сливова ракия
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2014, 23:23 
Аватар

Материалът ти още сега е готов за варене.
Тия 2 седмици чакане няма да го подобрят. Даже гледай да не го влошат.
Независимо какъв е захаромерът ти - тестът е прост : мериш днес , мериш утре - и ако няма разлика в показанията (които трябва да са около 0-та и надолу) вариш.
Щом няма промяна в плътността (падане надолу) - значи ферментацита е спряла или свършила.
И в двата случая чакането няма да помогне.
Ако обаче е спряла на показания над 5-6% на захаромер - може да търсиш причини и би следвало да сладни леко.
Във всички други случаи - 0-1 % и даже най-добре под 0-та - ферментацията е приключила и материалът е за казан. Нищо че още се отделя въглероден двуокис и клечката гасне. Щом няма падане на захарност - нови проценти алкохол няма да се образуват.
Това с приказки от шипковия храст дето трябвало "да узрее" материала 20-21 дена е ала бала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2014, 13:53 
Аватар

Тъй,взех си сливи,захар и какво направих.Изчидтих костилките ръчно намачках сливите добре иги разпределих в бидон по около33кг сливи 11кг захар разтопена в33л вода.Бърках една седмица,както съм чел от тук,ферментация си има всичко е точно :lol: Ще съм много благодарен на мнения за пропорцията и ако някой ми каже шапката потапяше ли се или не?Предполагам че е писано, но сам в ремонт и нямам време да търся.Благодаря ви предварително!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2014, 20:58 
Аватар

Днес проверих сливовата джибра, че четири дни отсъствах.Захаромера пак се потопи целия, кибритената клечка гори ,а джибрата има вкус на младо вино.Шапката не е потънала ,има тънък слой джибри отгоре над сока.Сложих парче найлон между капака и бидона, че за тези нямам обръчи за стягане и сложи тежест отгоре.Сега ще чакам 10 дена да варя и да докладвам за резултат. Като се вари на колона, само сока ли се вари и как в домашни условия да пресовам джибрата за по-добър рандеман ? :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2014, 22:10 

Защо ще чакаш 10 дена?
Няма нужда да се заиграваш с пресоване на джибрата,не виждам смисъл.Каквото се сипва в обикновен казан това се сипва и в колонен.
Рандеманът зависи от алкохолното съдържание на материала и варенето,а не от това дали ще вариш само сок или и джибра.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2014, 09:54 
Аватар

gecata1059 написа:
Днес проверих сливовата джибра, че четири дни отсъствах.Захаромера пак се потопи целия, кибритената клечка гори ,а джибрата има вкус на младо вино.Шапката не е потънала ,има тънък слой джибри отгоре над сока.Сложих парче найлон между капака и бидона, че за тези нямам обръчи за стягане и сложи тежест отгоре.Сега ще чакам 10 дена да варя и да докладвам за резултат. Като се вари на колона, само сока ли се вари и как в домашни условия да пресовам джибрата за по-добър рандеман ? :prost2:

Правилно рече колегата @Немо - няма какво да го чакаш - готово е! Друго е, ако си възпрепятстван с нещо, но с тези 10 дни не печелиш нищо.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 195 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Следваща

Часова зона: Европа/София