Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 18:03

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 134 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Авг 2009, 11:22 

karabuz написа:
п.п. и като ми остане време ще направя ЕКСПЕРИМЕНТ :
патока като падне на 20-25 градуса ще смеся 200гр. захар в кило паток !! ако захаромера покаже 0 ... Юппиии :) грешката е вярна ;) ще се наложи да си градуираме друг захаромер които да мери верно в разтвор 75%вода и 25% спирт
приемам всякаква критика за теорията си :)

Колега извинявам се но мисля че при този опит наистина захаромера ще отчете сериозна захарност, а не 0... По простата причина че 200 гр. захар на литър течност си е сериозно количество...
Мисля че за по точно сравнение опита трябва да е следния:
Обикновено при ферментиране на захарта течността се получава с алкохолен процент около 10-15.
Разтвори 200 гр. захар в литър вода.. така направено съотношението е 1:5 и захаромета трябва да отчете 16.6 захарност.
Разреди патока докато покаже алкохол около 12 и разтвори в литър от тази течност 200 гр. захар.... и виж резултата...
Ако има вече разминаване - тогава вече - Юппииии...
Макар че едва ли ще има разлика... просто захаромера мери плътността на разтвора... т.е. по-голяма захарност - значи по-голяма плътност - захаромера потъва по-малко - и съответно отчита по скалата по голяма захар.
Обаче има нещо вярно в теориятата ти... Като се сложи захаромер във вода, той показва 0, а в някои пращини приготвени за варене захаромера ми е потъвал чак на дъното...
Моята теория за изчакване на няколко дни се базира на начина за правене на вино... Като смачкаш гроздето и то след 10-15 дни показва 0, но не е станало на вино... остава си мътно... А тази мътилка не е нищо друго освен дребни частици които се подмятат насам-натам от тихата ферментация, която продължава към 15-20-25 дни след като течността е показала 0.... И чак като свърши цялата ферментация и цялата захар е разградена, виното се избистря...
Така пише във всички книжки за приготвяне на вино...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2009, 11:34 
Аватар

Местожителство: targovishte
:D След тежка вечер на експерименти епруветки и други прилагам следния доклад :)

опит1:
смесих 330млл. 45 гр. ракия с 670млл. вода , очакваше се да имам 16-17 градусова ракия .. не можах да измеря понеже спиртомера не отчита под 20 ..нищо, продължаваме по план, смесих 200гр. захар ...

провал :( захаромера не потъна даже до половината :) ..

извод: в алкохол 16градуса 20% захар се отчита перфектно :)

Опит2.
смесих 20 гр. захар с 150гр. 17градусова , получих захарност 10 ,долях 17 градусова до показание на захаромера "нула" , при ниво 330млл се изравни нивото.

изводи:

плътността на алкохол 1l ~17 градуса, смесена с захар ~ 50-60gr Е равнана тази на Водата !! и захаромера "Казва" нула :)

Ако се има в предвид че при залагане правим съотношение 4:1, тоест 250гр.захар на литър ... познаите колко губим ако варим при захарност нула ;) :o ... 25% от захарта :o :o
:o

(сега като имам(ечемик) 300л с 70кг захар ..щях да изгубя..горе долу 15лт алкохол :o :o :o )

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2009, 07:16 
Аватар

Местожителство: Varna
karabuz сметките ти са верни , доказателствата не оспорими. НО когато сложим 4л. вода и 1кг. захар получаваме захарност 18-19% тук спирт няма. При идеални условия по книгите дават коефициент на преобразуване 0,59. 4л. вода 1кг. захар ще имаме течност 4,6-4,7л. която при завършване на ферментацията ше има алкохолен градус 11-12. не повече и няма да има никаква захар. Така че в джибрата никога не можем да имаме ал/гр. 16 и захарност 20. Другото е че при протичане на ферментацията се образуват и странични вещества естери ,алдехиди, феноли и др. които са резултат от не пълното разграждане на захарта в етилов алкохол, при протичане на ферментацията тези процеси са обратими даже и етиловата молекула се разпада. Явно хората са забелязали че при прекъсване на ферментацията при 0% показания на захаромера момента е най удачен за постигане на аромат и количество, защото ни сега не откриваме, топлата вода нали. Аз забелязах че при прекъсване на ферментацията в този момент вадя на кг. захар окло литър ракия 42гр. но аромата е много по добър. При показание на захаромера 0% в пращината трябва да се приложи и още един метод за установяване на наличието на захар в материала, това е органолептичният /натапяш пръста в материала и го осмукваш/ :lol: ако материала нагарча и не се осеща сладост, значи няма за какво да се бавиш. За доказване на нашите тези трябва лаборатория зада може да се установят предимствата и недостатъците на двете твърдения.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2009, 21:24 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Съгласен съм с последния пост на petiomalchev. Преди седмица сварих материал от бели сливи (същите като сините балкански сливи но на цвят като узреят жълти),тъй като ги събирах (по скоро събираха ) като капнат то е да паднат работата се проточи около 3 седмици. Част от материала е бил вероятно ферментирал и в кашата е имало култура от дрожди,с последната доза сливи (най голямата) добавих захарен сирип 3 към 1 .Захаромера след филтруване показа 15-18 градуса не му се вързах много защото кашата бе топла и имаше наличие на алкохол,Поръчах да се разбърква и заминах на 6-тия ден отгоре плаваха един тънък слой люспи а от долу бистра течност,сложих за измерване и захаромера потъна повече от колкото във вода или показа почти същото близнах течността никаква сладост.Явно високата температура и наличието на активни дрожди бе свършило работа .
Това със захаромера го пробвам за пръв път защото до сега нямах,но мнението ми за него е че той е ориентировъчен и е показателен за шира или ферментационни каши но в самото начало преди процеса на ферментация.Битовите захаромери са с долна граница 5%,а лабораторните са тарирани за водно захарни разтвори .
Какво ни остава да караме по старому или да експериментираме всеки решава сам.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2009, 09:45 
Аватар

Местожителство: targovishte
petiomalchev написа:
...Така че в джибрата никога не можем да имаме ал/гр. 16 и захарност 20.

Е то само експериментирах тогава, и както писах при него съотношение определено захаромера отчиташе доста ,
реално при материал с 10% алкохол (към края на ферментацията) захарта която не можем да отчетем ще е около 30гр. на литър (но на 300л. материал пак са си 9 кг захар!!!

petiomalchev написа:
Явно хората са забелязали че при прекъсване на ферментацията при 0% показания на захаромера момента е най удачен за постигане на аромат и количество,

За аромат и количество сигурно е така, Аз сега варя от ечемик, и после преварявам каквото съм изкарал заедно с гроздето , резултата ми харесва :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re:
МнениеПубликувано на: 05 Ное 2009, 20:16 

vaskonit написа:
Личен опит:

20 кг. жито или ечемик (без значение),
20 кг. захар,
80 л. вода,
1 калъп мая (500 гр)

Резултат:
От 40 кг. захар получавам поне 48-50 литра спирт около 43 градуса + известно количество паток (все пак първия паток съм го сложил във втория казан).

От 40 кг захар и без жито може да се получи толкова спирт.
А в зърното има нишесте, което ако се озахари, трябва да даде това количество алкохол с много по-малко захар.
Интересува ме рецепта с исползване на малц или ензими за озахаряване на нишестето в зърното.
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2009, 10:32 

Местожителство: Montana
здравейте колеги
до колкото знам и см чел зърното трябва първо да покълне за да се задействат тези процеси...обърни се към "Аз" той е по-навътре в тези процеси и рецепти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2009, 14:14 
Аватар

Местожителство: София
Правил съм от жито, но ме интересува ако някой е правил от царевица да сподели дали има някаква разлика в технологията и после във резултата като вкусови качестваи като рандеман ракия накрая.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2010, 14:32 
Аватар

Замислям се ако в добре познатата ни рецепта жито, захар ,вода, мая , направим малка промяна .А именно заменим маята със "плодова закваска" приготвена предварително по друга пак позната рецепта хубави плодове 3-4 дни стоят разбъркани на топло и серниста киселина. Целта е да се избегне миризмата на мая. Очаквам мнения и коментари :?:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2010, 16:53 
Аватар

Местожителство: Varna
Проблем няма да има само някой трябва да го пробва и да сподели мнението си за крайният продукт.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Фев 2010, 06:45 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Идеята на zdraveca е интересна но в момента няма свежи плодове.Изказвам съмнение за тия от хипермаркетите те са брани в технологична зрялост (полу зрели) и са съхранявани на студено като не изключвам и допълнителна обработка.В крайна сметка може да се използват винени дрожди.Някой бе писал че и при тях се е получил страничен аромат.Когато използваш хлебна мая истината е в отлежаването миризмата на мая се губи след правилно отлежаване. Аз пробвах рецетптата с царевица и наистина след дестилацията биеше на мая но като постоя отворена миризмата изчезна.
Трябва да се мисли поне един ход напред то е кога ще се пие извареното.Не става както някой който казва щом шишето е било легнало в колата от казано до дома значи е отлежала :lachtot:.
Ако сега заложиш март да извариш най рано септември да пиеш ако нямаш,а още по добре другата година по това време.
:prost: :sauf: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Re:
МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2010, 19:26 

[quote="pb13"][quote="vaskonit"]Личен опит:

20 кг. жито или ечемик (без значение),
20 кг. захар,
80 л. вода,
1 калъп мая (500 гр)

Технология: (става дума за летните месеци от май до август)
Житото или ечемика го завързвам в някое старо перде или от найлоновите мрежа срещу мухи. Нито го мия, нито го лъскам, все пак няма да го ям. Затоплям водата и разреждам в нея захарта. В нея разтварям и маята. Заливам с разтвора житото в един пластмасов бидон и го оставям на сянка. Вари се на след 20-тия ден от зареждането. ПОВТАРЯМ: СЛЕД 20-тия ДЕН. Не си играйте със захаромер, та той още на 10-тия ден показва нула.. Да, ама не.... Вари се на 20-тия ден.
Като стане време за варене, махам вързопа със житото и дестилирам само течността. След като изтече спирта, изваждам от казана какво е останало, добавям вода докато пак стане 80 литра, пак разтварям 20 кг. захар и този път добавям половин калъпче мая (около 250 гр). И обратно при житото в бидона. След 20 дни отново дестилация. При второто варене се слага и патока от първия казан.
А житото не се вари, като мине двете цедки със захар, си го разстилате на слънце да изсъхне и после хоп на кокошките :):), нали и те душа носят.

:?: :?: :?: Здравейте,имам един въпрос по тази рецепта...надявам се няко да ми отговори че съм се навил да я пробвам.След като сложя всичко в бидона 20 дена се оставя на сянка но дали се затваря бидона плътно и дали се бърка през тези дни? :?: :?: :?:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2010, 21:21 

В случая същия ефект(спазвайки килограмите захар)ще постигнеш ако вместо жито сложиш в старото перде мозайка...или чакъл все тая-..и защо 500гр мая-направо 5кг няма разлика...
Маята е за хляб-за ферментация се използват дрожди!
Освен това доста е изписано по темата....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2010, 21:58 

Местожителство: Асеновград
Нямам личен опит в направата на такава "ракия" но колегата е писал малко неправилни неща. Никой не може да определи времето за протичане на една ферментация в домашни условия, така че приказки за 20 дни 30 дни са ала бала.Има си показатели за преключване на ферментацията и времето много относително. Не му се връзвай и за добива. Ако приемем че 80л. вода и 20 кг. захар дават приблизително 90 л. разтвор, сметката е проста 50 литра ракия по 43 гр. дава 2150 гр. делено но 90 л. се получава 23.8% алкохол в пращината. Дори и да сложим 150-200 гр. от паток сметката пак не излиза. За качеството не мога да кажа нищо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2010, 22:01 

еее стига де...много важно че маааалко нещо си предобрил)))
аз пък имах проблеми едно време с опалисценцията...всеки с нещо се е омазвал)))
А !!! писани са 40кг захар....та криво лява излиза сметката-за аалабализмите да не говорим)))

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 134 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Следваща

Часова зона: Европа/София