Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 18:44

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 134 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2010, 22:47 

Местожителство: Асеновград
Да правилно че е писал 40 кг. захар, понеже видях че рецептата е с 20 кг. и се заблудих. Теоретично сметката излиза ама на практика никога не се получава. Захарта я продават с някаква влажност :?: теглото винаги е в минус, чистото вещество рядко надхвърля 88% и сметката все не излиза :?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Re:
МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2010, 23:10 
Аватар

Местожителство: targovishte
stones написа:
:?: :?: :?: Здравейте,имам един въпрос по тази рецепта...надявам се няко да ми отговори че съм се навил да я пробвам.След като сложя всичко в бидона 20 дена се оставя на сянка но дали се затваря бидона плътно и дали се бърка през тези дни? :?: :?: :?:

аз лично първата седмица си я бъркам по 4-5 пъти дневно (най малкото захарта която не съм я разтворил напълно се утаява)

а отноасно уплътняването: затварям горния край с наилон и го завързвам стегнато , но да да не прави налягане пробивам два три отвора с игла на найлона, така хем не могат да се доберат ни мухи ни нищо хем е просто

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2010, 16:26 
Аватар

Местожителство: Varna
karabuz написа:
а отноасно уплътняването: затварям горния край с наилон и го завързвам стегнато , но да да не прави налягане пробивам два три отвора с игла на найлона, така хем не могат да се доберат ни мухи ни нищо хем е просто

Еи като прочетох това ми доиде голяма идея :idea: Като ферментирам в бидон не слагам воден клапън да не пробивам капака, ето какво ми хрумна, преди да се върже наилона за бидона по средата да се пробие една дупка в която да се вкара тръбичка и да се върже след като се върже наилона за бидона в тръбичката се вкарва маркуч който от другата страна се вкарва в буркан с вода. И готов воден клапън. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2010, 16:47 
Аватар

petiomalchev написа:
karabuz написа:

Еи като прочетох това ми доиде голяма идея :idea: Като ферментирам в бидон не слагам воден клапън да не пробивам капака, ето какво ми хрумна, преди да се върже наилона за бидона по средата да се пробие една дупка в която да се вкара тръбичка и да се върже след като се върже наилона за бидона в тръбичката се вкарва маркуч който от другата страна се вкарва в буркан с вода. И готов воден клапън. :prost:

без да претендирам че имам кой знае колко опит (15-20 казана) вярвам че като се направят малко наброй и малки дупки самия поток на газовете е силен и в посока от бидона към околната среда (заради кипенето на материала ) и не виждам смисъл от воден клапан .. нали и без тва на ден сумати пъти се получава контакт с въздуха като го бъркам :)

само да попитам колко грама лимонтозу слагате на килограм захар ? един приятел ми каза 20 гр на кило захар .. не е ли много аз досега слагах около 300гр. на 50 кг захар

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2010, 23:34 
Аватар

За лимонтозуто, с поставянето му в пращината целим постигане на някъква киселинност на средата. Повечето от дрождите се развиват при рН 3,5-7,0. При рН, по-ниско от 2.6, дейността на дрождите се прекратява. За алкохолните дрожди дават перфектни условия рН 3,5-5,5. Специялно за ракията от зърно и захар помолих съфорумеца ilu6a /понеже има достъп до средства с които се мери киселеноста/ да замери колко става киселинноста ако в 10л. вода се разтвори едно пакетче 10гр. лимонтозу резултата е рН 2,78. Водата от различни източници има различно рН, така че тази стойност е ориентировачна. Мисля че ако на 10л. вода се сложат 7гр. лимонтозу ще се влезе в границите.
Бъркането на материала от ечемик и захар има смисъл само в първите няколко дни до достигане на максимума на ферментацията, след това пречи, Защото при добра аерация се активира размножаването на дрождевите клетки, но ферментацията е много слаба. При анаеробни условия се установява обратния ефект-размножаване почти не се наблюдава, но се образува интензивно етанол. При другите джибри се бърка докато потънат да се предпази материала от болести.
Постарах се и да си нарисувам идейката:
Прикачени файлове:
ABCD0016.JPG

Пък ако бидона е с обръч наилона напров може да се стегне с него.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2010, 00:03 

Местожителство: Асеновград
Идейката си е много добра ! Ако останеш без работа можеш да си вадиш хляба като художник-сериозно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2010, 00:21 
Аватар

petiomalchev написа:
Бъркането на материала от ечемик и захар има смисъл само в първите няколко дни до достигане на максимума на ферментацията, .........

тва е супер че съм мързелив човек ще пробвам с бъркане 2-3 дена :)

petiomalchev написа:
За алкохолните дрожди дават перфектни условия рН 3,5-5,5.
.

а това е много ценна информация , след 2 седмици кат залагам наново ще го пробвам практически със смес 200л. :) и ще споделя

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2010, 08:46 
Аватар

Местожителство: София
Със сигурност не съм първия сетил се /явно не става, но да попитам/ но не може ли вместо мая за хляб да се сложат винени дрожди за да се избегне тая миризма от маята?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2010, 17:12 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Идеята която подхвърля mushmurok ми се върти в главата но не съм я изпробвал.смятам че би могло да стане но требва да се използва активатор за дрожди или тор за дрожди .
http://zlatnatabachva.com/index.php?opt ... e&Itemid=1
Така и не си поръчах а при нас не предлагат.За винените дрожди трябва да се създаде благоприятна среда по отношение на pH хранителни вещества и темпетатура. В гроздовия сок (ширата) има тези благоприятни за винените дрожди съставки без температурата :) но в захарния сироп не.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2011, 23:43 
Аватар

Привет на всички!

Ето един нагледен пример, според мен лесно и елементарно за изпълнение:

http://www.youtube.com/watch?v=LZP8OayE ... re=related

Използвани съставки:
2.5 поунда=1.33 кг царевично брашно
4 паунда= 1.8 кг захар
2 пакетчета по 7гр суха мая за хляб
2.5 галона вода=9.5 литра вода
за 5 дена ферментира

Моля дайте вашите мнения...за съставките, пропорцйите...може ли нещо да се подобри ? Как да овкусим този чист спирт че да заприлича поне малко на нашенска ракия...или какво изобщо може да се прави с този готов продукт?

Моля НЕ КОМЕНТИРАЙТЕ "весцеляшкото" поведение на колегата от филмчето! ....Знам че на всеки му се иска....ама тук гледаме "професионално" на нещата!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Мар 2011, 00:10 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Така..муншайна е отвратителна работа...то си е за американците,вкус на водка... :) или малко повече..абе сложи го в буре,или му сложи някаква есенция и си готов.Има един алкохол който е от царевица 96 об.% алкохол...аз ще правя мастика от него.за друго не се сещам...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Мар 2011, 05:51 
Аватар

plamm рецептата ще стане малко ми се вижда доста маята и едно пакетче е достатъчно. Друго важно е температурата на водата при която се слагат дрождите трябва да е 35градуса, сухата мая първо се посипва върху повърхноста равномерно и се разбърква след 20мин. Много важна е температурата на ферментация трябва да се подържа в граници 20-25 градуса. пък за колко време ще ферментира зависи зависи пак от температурата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Мар 2011, 19:24 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Това което предлага pllam е вариянт на :
Цитат:
На чичо ти Джеси мързеливата рецепта за цаервично уиски
съставки:
18.75 л чиста водица
3.1752 kg натрушена царевица
3.1752 kg бяла захар
1 ч.л. дрожди (мая)
Чичо Джеси :lol: казва така:
ПЪРВА ФЕРМЕНТАЦИЯ!
Смесваш всичко по написаният ред. Бъркаш. Оставяш за 3-4 дни да преври.
ПЪРВО ВАРЕНЕ!
Вариш само бистрото на материала.
ВТОРА ФЕРМЕНТАЦИЯ!
Заливаш пращината в бидона с 11.25 л вода да не измрът дрождите. След като свариш "уискито" бъркаш от казана материалът който си сварил и вземаш 3.75 мл (25 % от матриала който си налял )и го наливаш в бидона при пращината + 3.1752 kg бяла захар за повторна ферментация.
ВТОРО ВАРЕНЕ!

Тук на вместо натрушена царевица се използва царевично брашно и пакетчето суха мая!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Апр 2011, 01:28 
Аватар

plamm написа:
Привет на всички!

Ето един нагледен пример, според мен лесно и елементарно за изпълнение:

http://www.youtube.com/watch?v=LZP8OayE ... re=related

Използвани съставки:
2.5 поунда=1.33 кг царевично брашно
4 паунда= 1.8 кг захар
2 пакетчета по 7гр суха мая за хляб
2.5 галона вода=9.5 литра вода
за 5 дена ферментира

Моля дайте вашите мнения...за съставките, пропорцйите...може ли нещо да се подобри ? Как да овкусим този чист спирт че да заприлича поне малко на нашенска ракия...или какво изобщо може да се прави с този готов продукт?

Моля НЕ КОМЕНТИРАЙТЕ "весцеляшкото" поведение на колегата от филмчето! ....Знам че на всеки му се иска....ама тук гледаме "професионално" на нещата!

Спирта става за анасонлийка .
На 1 лт. 60 градуса спирт 50-60 грама анасоново семе ,
след минимум 3 часа преварка (разрежда се на 25-30 градуса)
Последнийа път сложих 10-15 стафиди в казана при преварката ,
резултата не е лош .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Апр 2011, 18:26 
Аватар

Добра идея да се повтори ферментацията "cavxan".
Благодаря и на "zero" ама не знам откъде да намеря анасоново семе.
Да споделя аз сложих в 0.750л бупкан дистилат разреден до 50 градуса 5 сушени кайсии(от магазина) и до сега една седмица - има вече аромат но сладни доста - има ли начин да се избегне сладостта?
Как е по добре да се слагат каисиите в разреден или неразреден дистилат?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 134 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Следваща

Часова зона: Европа/София