Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 03:27

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 134 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Юли 2014, 20:40 

за водката от жито става въпрос ,аз знам една друга работа (в неделя варих),преди две седмици пак варих ,Чувал съм и така направих ,житото се кисне с малко вода да покълне не е задължително всичкото към 50% стига другото си така всичко мая плюс лимонтозу .И ЗА дните за ферментация да споделя ,първи път я варих на 10 ден ,втория път на 14 ден (ами втория път ми даде с 5 литра по вече )ХЕ има в втория 3 литра паток ,от първия ама с нисък грдус все пак

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2014, 12:44 
Аватар

При мен се получи следното
10 кг захар
10 кг царевица
30 л вода
2 кубчета мая
25 мл. оцет
На едно варене четворна доза от това ми даде 26 л. отлична "ракия" (общата е над 60 градуса) , 0,5 л. първак, който смесих с 10 л. патоки.
Вярно - няма аромат, мека и пивка е, но има мегдан да се експериментира със сушени плодове и дъбов чипс.
Иначе след изваряване на казана останалата в бидоните царевица директно се зарежда с горещата вода от казана - захарта и маята се разтварят отлично. С един и същи кукуруз се залага 3 пъти. Когато всичко е под ръка едно до друго процедурата направо може да се окачестви като мързелива.
С минимум усилия и $ - максимум резултат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2014, 08:51 
Аватар

Здравейте,и аз смятам да пробвам да направя материал за водка-ракия.
Накиснах 80кг. жито за 24 часа,през това време сменях водата 2 пъти.Сега житото съм го постлал върху един найлон,дебелината на слоя е около 2 см.,покрих го с друг найлон и сега чакам да покълне,когато станат кълновете около 5-7мм ще исуша материала и ще го смеля.След това на 10кг. жито ще сложа 500гр. мая и ще залея с 30 литра вода и материала трябвало да заври за 6-7 дена,след това се варял материала.
Това е рецепта за житена водка,преразказана от мен,но възникват няколко въпроса.Надявам се компетентните да ми отговорят.

1 Да сложа ли някакво количество захар,ще се вложи ли крайния продукт?
2 Маята не е ли много?
3 Като варя материала да го прецедя ли от кашата или всичкото в казана.

Засега това са ми неизвестните :) ,мерси в аванс на отзовалите се.Ето и подробно обяснение на рецептата http://distiller.from-bulgaria.eu/index ... &Itemid=29

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2014, 09:30 

Местожителство: София
Всичко в този сайт е :furz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2014, 10:14 
Аватар

ilu6a написа:
Всичко в този сайт е :furz:

Бих се радвал да чуя вашето мнение,от значение е за мен.Казах до къде съм стигнал,вчера съм го постлал житото.Ако може да се стигне до щастлив край,нищо че съм започнал с фалстарт.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2014, 10:34 

За мен рецептата е пълен шит...Правиш малц...пък после не озахаряваш...
Реално слагаш брашно, вода и мая...За 6-7 дена ще стане таква л...о :shock:
Но това според мен...има хора доста по-опитни в действията с жито,малц и т.н...
А сайта и предлаганите неща за продажба за пълна измислица....термоси ,тежджери ,шлаух и т.н...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2014, 10:48 
Аватар

Сайта го игнорирам като продуктова гама,рецептата ми се стори като най изпълнима при градски условия.Споделих с баща ми какво съм замислил,но той беше категоричен че без захар нищо няма да стане.Впрочем той никога не е правил ракия от жито.има 4 декара лозя и материал колкото щеш.
Обаче тази година при липсата на грозде и мерак от моя страна реших да пробвам и ......................

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2014, 16:59 
Аватар

reckdyn написа:
При мен се получи следното
10 кг захар
10 кг царевица
30 л вода
2 кубчета мая
25 мл. оцет
С минимум усилия и $ - максимум резултат.

Тази рецепта може да я направиш спокойно и без царевицата, с други думи просто да си ферментираш захар и вода. Не вярвам царевицата да даде някакъв вкус. Алкохол от нея без да се малцува и озахарява, със сигурност няма да има.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2014, 17:35 
Аватар

Местожителство: В.Търново
SEV написа:
Здравейте,и аз смятам да пробвам да направя материал за водка-ракия.
Накиснах 80кг. жито за 24 часа,през това време сменях водата 2 пъти.Сега житото съм го постлал върху един найлон,дебелината на слоя е около 2 см.,покрих го с друг найлон и сега чакам да покълне,когато станат кълновете около 5-7мм ще исуша материала и ще го смеля.След това на 10кг. жито ще сложа 500гр. мая и ще залея с 30 литра вода и материала трябвало да заври за 6-7 дена,след това се варял материала.

Тези 80 кг. жито ще станат на малц, това е ясно, не е ясно защо ще слагаш 8 по 500гр = 4 килограма мая ????

Така както е преразказана рецептата би следвало да прави едновременно озахаряване и ферментиране в продължение на няколкото дена описани. Мен лично ме съмнява да се получи нещо читаво, но кой знае ...
Може би и затова е заявено такова гигантско количество мая, което според мен ще се отрази много зле на вкуса на дестилата.
Абсолютно е задължително да се дестилира само течността !
Ако вкараш всичката гняс барабар с тия килограми мая в казана - ще се случат две неща - ще загори казана , и отделно заради маята ще имаш чуден аромат на непрани месец чорапи.

Според мен тъй и тъй си направил зелен малц - действай по класическата технология :
Без да сушиш малца - само го намели с някаква мелачка (ярмомелка) и го разреди с 2л. гореща вода на 1кг. зелен малц. Гледай да уцелиш температура на кашата около 63 гр. и да я поддържаш с бъркане един час поне, след това може и до 72 да се повиши докато даде добра йодна проба.
Охлаждаш, местиш в бидон за ферментация и добавяш мая за хляб от кубчетата - на 100л. 5 кубчета от 40гр. максимум.
Има и специални дрожди за зърнен алкохол - ако искаш - пиши ми на ЛС.
Ферментацията е 3 дена, следва незабавна дестилация , редестилация и отлежаване на средната фракция в буре + аериране (ако ще е за уиски), или за водка - прекарване през въгленов филтър , омекотяване и разреждане с дестилирана вода.

Никаква захар не ти трябва ако си започнал малца.
Ако желаеш добавяй после преди ферментацията, но гледай да не надвишиш 22% захарност, че маята няма да се справи.

И пак казвам - само течност в казана ! другото - в канала.
При ферментация на озахарен материал остатъкът не се ползва втори път, а се дава на преживни животни или се хвърля.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2014, 18:23 
Аватар

victoryvt написа:
За да стане уиски, трябва малко да замирише на малц, на малтоза ...
От кристалната захар не може да замирише на нищо.

Тъй че ето една "мързелива" - разбирай - "с ензими" рецепта :

1. 20кг. царевица смляна, или царевичен грис се смесва с 50л. вряла вода и се разбърква добре.
2. Добавя се 15гр. термостабилна алфа амилаза (цена 2.50лв.)
3. загряване с бъркане до завиране и врене така още час. (който не може да чака - и 30 мин. стигат уж.)
4. Охлаждане чрез добавяне на още 30-40л. студена вода. Целта е да се слезе до 65гр поне. Ако не стане - допълнително охлаждане чрез потапяне на ледени бутилки. Или на водна баня, а който има чилър (серпентина) е цар.
5. Добавя се 5кг. светъл малц смлян (цена 7лв.)
6. Поддържа се температура на кашата около 62-63гр. в продължение на час или до пълно озахаряване, което се проверява чрез йодна проба.
7. Прецеждане и промиване с още 60л. вода и пресоване на триците (с ръце ако си мъж :) )
8. Охлаждане на течността с нещо - чилър, водна баня, бутилки с ледена вода, ако е зима - изкарване навън на студа.
9. След като температурата падне до под 30гр. - заквасване с дрожди за зърнен алкохол (Фермиол - 15гр. - цена 2.38лв.)
10. Ферментация 3 денонощия (72 часа)
11. Дестилация , редестилация, отлежаване в дъбово буре, обгорено силно (а който няма такова - дъбов чипс + аериране с помпичка за аквариум или с друсане)
12. След поне месец - два - проба - разреждане до 40гр., добавяне на малко карамел, кленов сироп и дегустация.
13. След 13г. -> 13 годишно уиски от тип бърбън.

Рандеманът ?
Около 13-14л. уиски на 40% алкохол.
Цена - царевицата 20 по 0.5 или безплатно от собствени посеви или рента
Ензим, малц, дрожди - виж по-горе.
Енергия - според източника.
Труд - безценен.

Извод : Уискито е най-евтината ракия.

Victoryvt,искам да питам пробвал ли си тази рецепта и ако си според теб добър ли е крайния резултат.Промиването може ли да стане с по малко вода понеже казана е 120 л. а искам да изварявам наведнъж.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2014, 14:39 
Модератор
Аватар

reckdyn написа:
...
25 мл. оцет
...

Това за аромат на :furz: ли го слагате?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2014, 12:43 
Аватар

Пробвал съм я и не само аз.
Освен това правейки бира, я пробваме всеки път :megagrin:
Защото това е начинът да се прави бира, или поне една част от процеса. След промиването има варене с хмел, охлаждане, прецеждане на утайките , заквасване с бирени дрожди и т.н.
Промиването се прави с цел да се извлекат колкото може повече захари, но се получава разреждане на материала и захарността пада до около 10-12% , но това за бира е нормално, а и после има варене час и половина и тя се сгъстява с някой и друг процент.
При бирата промиването е с 1:4 зърно:вода, за алкохол обаче 4л. вода на 1 кг. зърно за промиване са много. Нещо от порядъка на 1:2 до 1:3.
Т.е. ако искаш да докараш начална захарност около 18-19% - озахарявай с 1:2.5 и промивай с 1:2 до 1:3 (общо вода 4.5 до 5.5 на 1 кг. зърно)
Разбира се ефективността пада защото в триците остава непромит екстракт (изхвърляме мокри трици със захарност около 6-7% на течността в тях)
За сравнение при правенето на мъст за бира се изхвърлят трици с не повече от 2% остатъчен екстракт.
За алкохол обаче може триците да се пресоват, центрофугират и т.н. , което връща някаква част от иначе загубения екстракт.
Пробвайте първо в малки количества, а после като му хванете цаката увеличете дозата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2014, 16:01 
Аватар

След като житото покълна до нужното положение,сложих на 1 килограм зелен малц 2 литра вода,затоплих водата на 63 градуса и го държах 1 час и 10 минути ,като го бърках постоянно и подържах температурата.След това увеличих температурата на 72 градуса и го държах около 30 минути,бърках почти непрестанно.Йодната проба е добра,йода не си променя цвета,охладих на 20 градуса и като замерих захарноста не повече от 7 единици.Това ми се струва малко,дали водата е повече или......
Дали да сложа малко захар преди зърнените дрожди?Самите дрожди направо в бидона при материала ли да ги сложа или има някаква предварителна закваска.Мерси в аванс за отговорите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2014, 22:07 
Аватар

Кажи колко кг сухо жито си ползвал и колко материал общо излезе.
Предполагам че цялото жито си вкарал в употреба ?
7 единици какво е ? 7% захарност по Брикс ?
С какво ги мериш ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2014, 07:46 
Аватар

Ползвах 80 кг сухо жито,след като се малцова стана 110кг зелен малц,към който прибавих 220 литра вода.Водата беше загрята на 62-63 градуса смесих със зеления малц,вдигнах градусите за да се изравнят на 63.Поддържах температура от 63 градуса в продължение на 1 час и 10 минути.После вдигнах градусите на 72 за половин час,като капна йод в течност сложена в някоя чиния,не си променя цвета.Относно захаромера го имаме в къщи от 40 години,немски е,но не мога да кажа по кой стандарт мери.Примерно гроздето мерло мерено с този захаромер показва 22-24 захарност,давам като пример да се ориентирате.
Въпроса ми е дрождите направо в материала ли се сипват или има друг начин?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 134 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Часова зона: Европа/София