Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 08:12

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 134 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2014, 09:08 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Дрождите се рехидратират (ако са сухи) в 1:10 вода (10гр. дрожди в 100мл. вода) - посипват се в буркана с водата (преварена и охладена) и се изчаква 10-15 мин. след което се разбърква добре и се влива във ферментатора.
Ако са мая за хляб на кубчета - просто я разтваряш в една кофа мъст и я вливаш при материала.

Обаче - това 7% е много малко за да ти докара нещо нормално, ще трябва захар. Можеш да я добавиш и в по-следващ ден. За предпочитане е да я размиеш в гореща вода (80гр. поне) за да стане пастьоризация и после да я охладиш преди да я влееш във ферментатора.

Я кажи, ти зеления малц мели ли го, смачка ли го с нещо или просто го заля с вода ?
Ако не си го правил нищо - нормално е и нищо да не е пуснал, просто защото под люспите му има цяло нишесте и то още не е озахарено. Възможно е по време на ферментацията да се доозахари и да доферментира, но не съм убеден.
Ако това е постановката , май ще е най добре да го изгребеш и да го пасираш с дрелка или някакво подобие - бъркалка за строителни лепила с отрязани части и дрелка.
След което пак в кюпа да ферментира и тогава вече ще се надяваме да направи едновременно озахаряване и ферментация.
За тест може да се прави периодична йодна проба на сок от пресовано зърно - даде ли добра проба - значи се е получило.

Ама пак казвам - защо бе джанъм, още първия опит с 300л. материал ?
Не можеше ли да е с 3л и да не ти е жал да го хвърлиш ...
Пък като излезе успешен - мултиплицирай го на 300.

Ако наистина не си смачкал зърното - то ясно че добра ще е йодната проба - то няма от къде да излезе нишесте че да го оцвети йода.
7% захарност на течността означава че си озахарил не повече от 1/3 до 1/2 от материала.
После на казана ще имаш 3% алкохол - по-малко от една евтина бира.

Давай мачкай и да видим какво ще пусне. А захар може после за повторна ферментация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2014, 23:24 
Аватар

колеги, накиснах 10 кг. ечемик с 10 кг.захар, лимонтозу, мая и около 40-50 кг. вода - четох няколко рецепти, намалих количествата наполовина за да не е голяма загубата ако стане издънка. За първи път ми е и не знам дали е правилен подходът ми. Според рецептите - 7 дни разбърквах всеки ден, следващите седем - не. После изчаках още няколко дни. Преди около седмица захарността беше около 0, вътре всичко кипеше, течността е бистра, всичко се е утаило на дъното - време ли е да го варя - по какво да позная? И освен това - цвета на течността е като разредена кока-кола - това нормално ли е?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2014, 09:11 
Аватар

Цветът по-скоро трябва да е като на разредена боза, ама чак кока кола :)
Вари го недей чака повече.
10 кг. захар = 10л. ракия

(в казана влиза само течността, да не шибнеш и зърното)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2014, 19:39 
Аватар

Местожителство: Пловдив
smmj написа:
цвета на течността е като разредена кока-кола

Може и още как. Това говори единствено за нечисто зърно с неясен произход и качества. Останалото е дискутирано многократно. Ако ще вариш, наистина не се бави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2014, 20:07 
Аватар

Flanker написа:
smmj написа:
цвета на течността е като разредена кока-кола

Може и още как. Това говори единствено за нечисто зърно с неясен произход и качества. Останалото е дискутирано многократно. Ако ще вариш, наистина не се бави!

Царевица ли или жито ,кое е по добре за ракия и кое пуска повече :)

Модератор:
Бутонът за цитиране "quote" не е алтернатива на бутона за отговор "post reply". Цитира се само когато има защо и само необходимото.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2014, 15:22 
Аватар

В последно коментираната рецепта - това, което "пуска" е захарта.
Зърното е само за баласт - дава минерали за размножение на дрождите, но от него алкохол не се получава.
Тъй че - дали жито или ечемик ще сложиш за баласт - все тая , алкохолът е пропорционален на захарта.

Ако целта е да се получи алкохол от зърното - тогава работата е друга, но вече говорим за озахаряване на зърно с ензими от малц или промишлено произведени.
И това е коментирано също.
За в този случай - най-много "пуска" царевицата, след това житото, накрая е ечемика. Разликата е в проценти и не е фрапираща.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2014, 16:08 

А ако взема твоите пропорции - 20 кг жито, 20кг захар, 80 л вода и 500 гр. мая, и си направя водка, после след колко време мога да я пия и къде мога да дам проба, за да се измери нивото на метиловия алкохол, за да бъда сигурен, че е безопастно да се пие? Ако реша да ароматизиран малко съответната водка, за да заприлича на ракия, колко есенция трябва да сложа и кога се слага- след варенето ли? Благодаря предварително!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2014, 18:04 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
При ферментация на захар практически няма метилов алкохол.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2014, 23:42 
Аватар

Здравейте. Нов съм в форума и го чета с голям интерес. Имам следният проблем и за да не пускам нова тема пиша тук. Преди 34-35 дена заложих джибри от жито по следната рецепта:
160л. вода, 40кг захар, 8 пакетчета лимонтозу, 1кг мая разпределени на равни части в два бидона които са сложени в външна маза. През първите 7 дена бърках по два пъти на ден, след седмият ден спрях да ги бъркам. Комшията които ми даде рецептата ми даде съвет да проверявам с горяща клечка всеки ден докато спре да не гасне.
Но вече повече от месец това не се случва, мерих и със захаромер но направо потъва на вкус джибрите имат вкус на
дели буран и са избистрени. Трябва ли да чакам още да преврат или да варя?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2014, 06:47 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
"Делѝ буран" някаква българска дума ли е ? Аз не зная какво означава...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2014, 07:14 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Е какво чакаш "40 дни" ли да му слагаш :lachtot: !
Щом захаромера показва 0 изварявай.
Не зная в какво помещение го държиш но температурите са ниски,под 16 градуса трудно ще протича ферментация.
Обикновено по тия рецепти се залага няколко пъти до 3 пъти мисля че беше.
Втория дава повече от първия защото част от алкохола е в житото.
Вари се само бистрото да не "шибнеш" житото в казана и после да се оплакваш.
Има дрожди за трудни условия -ниски температури,висок алкохолен градус с мая зиме :nixweiss: .
:kaffee2: :buch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2014, 12:46 
Аватар

По нашия край така казват на младото вино "дели буран" което леко сладни и ферментацията продължава :lol:
Температурите са ниски в порядъка на 3-8 градуса в помещението но материала все още ври :motz: та в тоя ред на мисли се чудя да го варя или да го местя в по топло помещение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2014, 19:46 
Аватар

Този израз делибуран го зная много добре за вино означава лудо вино кипящо врящо.
Но в случая не се прави вино а материал за дестилация.
Ако казана е собствен или има възможност това което остава след дестилация не се изхвърля а към него се добавя вода равна на извареното и захар мая (дрожди) и отново ферментация.
:lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2014, 20:07 
Аватар

Да това е така, казвам , че вкуса на джибрите е същия сладък и ври. Но си мисля, че температурата е ниска и за това не превира. Ако преместя бидоните в по топло помещение дали ще има полза или съм изтървал момента?
А за варенето технологията ми е ясна, варил съм ракия но за първи път правя от жито и съм малко объркан :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2014, 15:51 
Аватар

Цитат:
Абе хора, вече го дискутирахме тук някъде. Отивате в някой магазин за акваристика и взимате 100-200 W потопяем нагревател за аквариум с вграден терморегулатор, след това от магазин за паркет взимате полиуретанова подложка за ламинат или пък бабъл фолио за опаковки, с което завивате с няколко слоя бидона и забравяте за проблема със спрялата ферментация. За стабилност отвън може да навиете стречфолио.

Материалът в никакъв случай не трябва да бъде под 15°C, защото ферментацията се проточва прекалено и възникват различни опасности. Високите температури над 28°C пък са друга беля...

Идеалната температура е около 21°C, но при някои плодови материали е добре да е 3-4°C по-ниска.

ПП
Чак сега видях, че темата всъщност е винарска, ама нали съм си на ракиена върна... :)
При някои вина оптималните температури са други, но методът може да е същия.

viewtopic.php?f=9&t=1286&start=105
Решения има въпрос на пари и време :) .
:kaffee2:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 134 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Часова зона: Европа/София