Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 22:21

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 203 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Окт 2012, 15:52 
Аватар

Колко оттакания и кога? Нали пък при претаканията се вкарва все пак кислород, а той пък прави пак бели? :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2012, 19:13 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Виноградец написа:
За някаква епоха на медта ли споменаваш или модерната енология не позволява ползването й ?

Медните съединения са вредни както за човека, така и за виното

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2012, 10:59 
Аватар

:) Да съживим темата, виното след откаляването към днешна дата мирише слабо на сероводород! Първото откаляване извърших на 16.10. , кога да извърша второто ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2012, 12:52 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
caribi написа:
:) Да съживим темата, виното след откаляването към днешна дата мирише слабо на сероводород! Първото откаляване извърших на 16.10. , кога да извърша второто ?

Веднага.Може и утре. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 09:25 
Аватар

След една година, имам същия проблем -смърди на запартък. Но тази година нищо не съм объркал - е разбира се според мен.Ето как процедирах при реколта 2013, става въпрос пак за мерло:
1.Гроздето купено на 16.09 сутринта, без загнили зърна, много добре изглеждащо на външен вид, но дръжките не бяха кафяви , а зелени
1.Ронкане и смилане, същия ден следобяд, захарност 23%
2.КМБС 18гр - на 100л смлян материал
3. Слез 3 часа влагане на активатор половината доза и дрождите в цялата доза
4.На следващия ден фервментацията си тръгна както трябва, съответно първите дни бъркане на материала, а след това обръщане на шапката два пъти дневно
5.На 25.09 махане на зърната, леко пресоване и на воден клапан . Миризма нямаше!Съответно тихата ферментация си вървеше.
6.Откаляване на 20.10 и вече смрадта яко се усеща !!!

След бурната вложих още активатор.

Съответно мой приятел си взе мерло един ден по-рано от мен от същия производител. Вложи 20 гр КМБС, но без да влага активатор. След тихата и неговото смърдеше, но след откаляването миризмата почти изчезна и при дегустиране не се усеща миризма.
Сега чакам пак да откаля, но кога се пита в задачата?

Последна промяна caribi на 28 Окт 2013, 17:00, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 09:58 

Спокойно, този "аромат" най-вероятно на този етап идва от утайката...като я махнеш ще намалее осезателно...а с още едно преточване ще изчезне.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 10:02 
Аватар

А тиазот слага ли въобще и кога? Пише активатор, но какъв? Ако е династарт в него няма никакъв азот.
Поне според мен малко ми се вижда множко КМБС-то като за здраво грозде. Из ония английските книги дето ги има в сайта пише дори 6 гр.на 100 л, евентуално до 12 гр./на 100 л. ако гроздето е добро. Твоето не е било загнило и сулфитирането трябва да е с ниски дози, а ти си сулфитирал все едно е позагнило леко.
От сулфитирането също идва лек мирис на сяра, поне според мен.

А за смрадта - аериране - преточване през цедка и върху някаква наклонена дъска да позволиш да се разстели виното на тънък слой. Има ли лека газировка? Ако има в бурето може да оставиш малко празно пространство(говоря за около 1 % от общия обем на съда и то ако ще се пие виното като младо, иначе не) и да затапиш яко, така ще позволиш на въглеродния диоксид да излезе и така да увлече и малко серен диоксид.Това последното е малко противоречива практика, нека и по-опитните да се изкажат, но поне при мен съм забелязал че така положително се повлиява газировката на младо вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 10:37 
Аватар

Местожителство: В.Търново
ilu6a написа:
Спокойно, този "аромат" най-вероятно на този етап идва от утайката...като я махнеш ще намалее осезателно...а с още едно преточване ще изчезне.

+1 и от мен.
Същия Х. го ядох и аз миналата година, но сега пия един елексир, който нещо взе бързо да свършва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 10:59 
Аватар

Активатора е с вит. В и азот . Но интересното е, че при приятеля който приложи малко по-висока доза КМБС и не слага активатор, след откаляването миризмата изчезна ,докато при мен не е така?!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 12:38 
Аватар

За пореден път се обеждавам, че влагането на активатор на посоки без ясни причини или признаци за нужда е абсолютно несериозно и води до едно и също нещо всеки път........
Да не говорим, че си лулфитирал в много голяма доза като прибавиш и това .....
Като нищо имаш вече и серен диоксит в свързана форма който трудно се изкарва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 13:01 

стига де... не са толкова страшни нещата...
А активатора защо да е причина за миризмата?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 13:34 
Аватар

Ами концентрацията на азот в средата при различните щамове действа различно. Трябва да е в норми не трябва да е в повече. И особено в лаг фазата не им трябва изобщо. Аз за това казах, че препоръката на сайта на винарко за ДАФ - да се влага половината активатор предварителна е абсолютно неправилна и това изрично е опоменато в спецификацията на лафорт за FX10
А и тези 9 грама серниста киселина при предполагаeма не особено висока температура и здраво грозде.
Сероводорада не излиза при претакването...... знам ли аз само изказвам негативни предположения.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 13:51 

borisgp написа:
Ами концентрацията на азот в средата при различните щамове действа различно. Трябва да е в норми не трябва да е в повече.

Да това ясно,обаче не е ясно именно азота ли предизвиква този "аромат"...за липсата знаем-но ако е в повече дали е виновника за проблема?

borisgp написа:
Сероводорада не излиза при претакването...... знам ли аз само изказвам негативни предположения.

При претакването наистина е възможно да не излиза във голяма степен...но по време на ферментацията излиза в голям процент,поради активното отделяне на СО2.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 14:56 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Аз писах преди време в друга подобна тема мнението си по въпроса, сетне темата биде заключена, вино_и_ракия създаде нова, в която оцени мнението ми като правилно, точно и изчерпателно.
После заключената тема беше отново отключена, а неговата изтрита.
Не че много държа да чета похвали за това как аз лаикът съм разбрал "сложната" еноложка теория, но щеше да е полезно да се види и да се разбере на прост език от какво се получава миризмата на сероводорода.
А именно - броят клетки провеждащи ферментацията и съответно специфичните за щама нужди за азот.
Същият проблем би станал и ако беше прекалено аерирана мъстта, както и ако се подготви прекалено силен стартер с прекалено голям брой клетки за количеството мъст в бидона.
Тук никой не провежда принудително аериране, но аз го знам от бирата - защото там без аериране работата хич не потръгва и съответно с прекалено аериране пак се осира. И бирените дрожди продуцират още една камара гадни миризми ако не им стигне азота и т.н. и т.н.
Да не говорим че там често работим със стартери с голям обем - 10гр. дрожди заквасват 10л. стартер и след 24 часа той заквасва 100л. пивна мъст. Това спестява доста пари за дрожди, но и е много лесен начин да си изхвърлиш цялата варка, по много причини.
Разбира се че в домашни условия няма как да измерим азота в гроздето, няма как да преброим клетките (макар че има и такива ентусиасти вече) ...
Затова и "стреляме на посоки".
Но ако човек знае механизма на ферментацията - поне ще насочва пушката в правилната посока.
А именно - да се влага азота към средата и предимно към края на ферментацията.

Ето го и точния пример - неговият приятел е сулфитирал още по-яко, но не е вложил активатор в началото - съответно не е преразвил дрождите, те все пак са произвели малко сероводород, но той е отшумял с първото претакане.
И още един поглед - всяка бърза ферментация е потенциален генератор на сероводород. Защото за да е бърза, тя е проведена с достатъчен брой витални клетки.
Обратно - всяка бавна ферментация (като изключим неподходящите температури) означава че клетките са били малко още в началото и че няма да има проблеми със сероводорода, но пък ще има проблеми с прекаленото време прекарано в джибрите.
За да няма изненади - никакво безмислено активиране на дрожди по време на посяването, после по време на ферментацията следене на миризмата и ако се появи и лек намек за сероводород - ДАФ, дори и да няма - при отточването, ако не е приключила ферментацията - ДАФ, ако е приключила - няма нужда.
Откаляване на грубата утайка, след това вече и да има някакви леки намеци за сероводород - претакане и те изчезват.
Оставянето на виното миришещо на сероводород води до неговото превръщане в т.н. меркаптани, които вече и с претакане не се махат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 15:17 
Аватар

Браво ВикторВи, веднъж да няма за какво да се заям в поста ти ! Явно споровете с мен са ти се отразили позитивно :) :smoker:
Въпросните меркаптани само мед() може да ги увлече на дъното.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 203 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Следваща

Часова зона: Европа/София