Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 02:15

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 203 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 15:20 
Аватар

Местожителство: Враца
Aз знам че миризмата на сероводород(на запалена клечка кибрит) се премахва като виното се остави отворено в каната 20- тина минути преди да се пие.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 15:28 
Аватар

А на мене един стар винар ми каза, че докато от виното падат утайки значи все има ферментация и докато на спрат да падат утайки не трябва да го затвяряш в съдове.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 15:39 

Това за броя на дрождите е интересно - но аз имам един въпрос. Една година правих кайсиева в най-голямата жега (25 градуса в гаража, начална захарност 22-23, само захар слагах и няколко пакетчета лимонтузу). Сложих дрожди за трудна ферментация сигурно 1.5 пъти повече от необходимото и бърках по 5 пъти на ден юнашки, бъркане и аериране до дупка. За 3 дена захаромерът потъна до край. От 23 начални. Представете си как е вряло и колко дрожди са се нароили вътре. Варих след 2 седмици.
Тук идва въпросът: нямаше даже и най-лек намек за миризма на сероводород. Ама абсолютно никаква миризма, аз съм чувствителен и щях да усетя! Нямаше и каквато и да било друга странична миризма! Защо? (ясно, че за да стане хубава ракията, но ако може да дискутираме и научната страна на нещата :lol: )

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 15:50 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Жоро, кайсията си е кайсия, не й знам азота как е спрямо гроздето.
И виж на дрождите за трудна ферментация дали не пише че не са лакоми за азот.
Проблемите със сероводорода са характерни предимно за дрождите за бяло вино и тези за плодови червени. Поне от моите наблюдения.
Отделно че дрождите за трудна ферментация са базирани на един малко различен щзм - Saccharomyces cerevisiae galactose - (ex. Bayanus)

За Борис - Виктор съм, и ника ми е Виктори_ВТ идва от В.Търново.
Никъде няма "ВИ"
Иначе се радвам, че няма да се джавкаме пак :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 16:12 

Да и аз така предполагах, да пише, че искат малко азот. В такъв случай не е ли по-добре в домашното производство да се ползват именно такива дрожди, след като нямаме апаратура за измерване на азота?
Аз тази година правя бяло вино, само шира, с дрождите на Ванков и храната на Ванков (щото са ми на 2 минути в агро аптеката). За щастие мина тихата ферментация и откаляването на фина утайка и няма никакви миризми. И миналата година пак с тях го правих и нямаше миризми. Гроздето беше уникално, от собственото лозе и малко от борсата, едно изгнило зрънце нямаше. По спомен сулфитирах с 1 мл на литър серниста. Следващия месец към средата ще се бистри вече 10 литра, че цените в магазините са нещо ужасно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 17:09 
Аватар

Миналата година на мой познат така му смърдеше ужасно виното на запъртък ,че се видя в чудо. Какво ли не прави ,претака и т.н и нищо - смърди. накрая сложи меден сулфат по неговите думи в количество : "на върха на ножа". И виното се отмириса и съответно изпи :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 17:36 
Аватар

Местожителство: Враца
caribi написа:
Миналата година на мой познат ... накрая сложи меден сулфат по неговите думи в количество : "на върха на ножа". И виното се отмириса и съответно изпи

Син камък! :megagrin: :megagrin: :megagrin:
Той е токсичен, при контакт с киселини би трябвало да се разпада на киселина(сярна) :shock: .
Ако не друго поне ще ти излекува гъбичките по краката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 18:16 
Аватар

аз за пръв път тази година заложих бяло вино от димят,гроздето беше леко тръгнало да потъмнява и тук там стафидизирало,тук там като позагнило но загнилото беше много малко на 200 кг грозде човека ми каза 400мл серниста киселина ,отидох в една фабрика за такива неща в горубляне но та ми дадоха калиев метабисулфит в сухо състояние,в нета прояетох от 20-30гр на 100кг при позагнило грозде аз сложих 45гр на всичкото,тъкмо приключих и се качих от мазето и чета тази тема и ми стана лошо направо,досега никога не съм слагал подобни неща,и червеното става перфектно,а за това си направих труда да взема от село един бадън се казва ,голямо буре 250л с голям отвор ,с цел да си стои там докато не свърши даите мнение моля сбърках ли някъде

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 18:26 
Аватар

1% разтвор меден сулфат е най - добре да си използва заради лесното измерване. Идеята е да добавиш 0.1 ppm мед във виното има си таблици за целта и получаваш меден сулфид който не мирише и за няколко дни се утаява претакваш и си готов. Медните парчета, телове и други обаче не са препоръчителни да се слагат във виното, заради ниското ПХ и киселините ....... в общи линии за да правиш подобно нещо трябва да си мастър, като Виноградец например :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 18:32 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Да дадем, ама нищо не се разбира от поста ти, освен за т.н. бадън :megagrin:
(по троянския край също я ползват тая дума, както и "бадне" с окончание на е-то за по-малко буре)

Та първо, ако си сулфитирал с 45гр. КМБС на 100кг. грозде - лошо, попрекалил си, но няма страшно - едно добро аериране ще го оправи.
Ами после какво си направил - нищо ли и сега се чудиш или вече ферментира или не ферментира, или какво ?
Дай подробна информация какви манипулации си направил след сулфитирането и какво се случва в момента.

За Жоро - именно че не всички дрожди са лакоми за азот, но защо не само за трудна. Ами тия дето са за трудна са с неутрален профил, не внасят никакви допълнителни аромати, каквото влезе от гроздето това е, а тези другите за червени плодови вина внасят допълнителни аромати по време на ферментацията като така допълват и засилват собствените на гроздето.
Относно дрождите на Ванков - не знам какъв им е точно щама, но не искат много азот и са със слаба кинетика и неутрален профил. Със сигурност не държат на ниски температури под 15гр. Но пък бавно, бавно си я доизкарват ферментацията докрай. Имам 3 бутилки мерло 2011 с тях, идеално е винцето, ама ... свърши.
2012-та го правих с дрожди на Лафорт за плодови червени вина и както вече казвах - усетих и аз що е то сероводород, но го разкарах успешно и сега имам още 20л. перфектно пак мерло, макар и да не е баш за конкурси :)
Тая година ползвам други плодови дрожди - на Мартин Виалат - страшни бързаци - за 5 дена от 24 до под 0-та, нямах проблеми със сероводорода, но и взех мерки като подавах на два пъти по малко ДАФ.
Гроздето беше абсолютен сбирщайн от селото на майка ми, но винцето стана прилично.
Имам и бяло в процес на избистряне, то пък ферментира с дрожди за бяло пак на Мертен Виалат. Още не е готово за тест.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 18:37 
Аватар

victoryvt написа:
(по троянския край също я ползват тая дума, както и "бадне" с окончание на е-то за по-малко буре)

Та първо, ако си сулфитирал с 45гр. КМБС на 100кг. грозде - лошо, попрекалил си, но няма страшно - едно добро аериране ще го оправи.
Ами после какво си направил - нищо ли и сега се чудиш или вече ферментира или не ферментира, или какво ?
Дай подробна информация какви манипулации си направил след сулфитирането и какво се случва в момента.

За Жоро - именно че не всички дрожди са лакоми за азот, но защо не само за трудна. Ами тия дето са за трудна са с неутрален профил, не внасят никакви допълнителни аромати, каквото влезе от гроздето това е, а тези другите за червени плодови вина внасят допълнителни аромати по време на ферментацията като така допълват и засилват собствените на гроздето.
Относно дрождите на Ванков - не знам какъв им е точно щама, но не искат много азот и са със слаба кинетика и неутрален профил. Със сигурност не държат на ниски температури под 15гр. Но пък бавно, бавно си я доизкарват ферментацията докрай. Имам 3 бутилки мерло 2011 с тях, идеално е винцето, ама ... свърши.
2012-та го правих с дрожди на Лафорт за плодови червени вина и както вече казвах - усетих и аз що е то сероводород, но го разкарах успешно и сега имам още 20л. перфектно пак мерло, макар и да не е баш за конкурси :)
Тая година ползвам други плодови дрожди - на Мартин Виалат - страшни бързаци - за 5 дена от 24 до под 0-та, нямах проблеми със сероводорода, но и взех мерки като подавах на два пъти по малко ДАФ.
Гроздето беше абсолютен сбирщайн от селото на майка ми, но винцето стана прилично.
Имам и бяло в процес на избистряне, то пък ферментира с дрожди за бяло пак на Мертен Виалат. Още не е готово за тест.

45 грама общо още нищо това се случи преди 1 час

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 18:38 
Аватар

цветан написа:
victoryvt написа:

45 грама общо още нищо това се случи преди 1 час

преточих 20-30 литра и добавих 2 кг захар та стана 24 захарноста

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 18:40 
Аватар

..... а той не бил прекалил изобщо ...

Викторе, тия дрожди при каква температура на фемрентацията изядоха всичката захар за 5 дни?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 18:42 
Аватар

borisgp написа:
При загнило грозде до 40 грама КМБС, не е чак толкова прекалил стига да не става въпрос за ниска температура, че тогава е прекалил малко повече.

Викторе, тия дрожди при каква температура на фемрентацията изядоха всичката захар за 5 дни?

45 гр на 200кг,не разбирам за температурата на кое

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2013, 18:54 
Аватар

цветан написа:
borisgp написа:
При загнило грозде до 40 грама КМБС, не е чак толкова прекалил стига да не става въпрос за ниска температура, че тогава е прекалил малко повече.

45 гр на 200кг,не разбирам за температурата на кое

20-22 градуса е в мазето постоянна темп.може ли да стои непрекъснато в бадъна с маиката докато не се изпие евентуално

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 203 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Следваща

Часова зона: Европа/София