Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 00:14

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 203 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 01 Ное 2013, 18:35 
Аватар

Благодаря borisgp! Това вече се казва перфектно обяснение. Допълнително ще докладвам за резултата!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2013, 12:40 
Аватар

Обещаният доклад- направих първо експеримента с 5те чаши и на база резултатите постъпих както следва: Разтворих 2гр. меден сулфат в 200мл дестилирана вода /първият опит беше с трапезна, предполагам, че може направо във вино/ и 30мл от полученият 1% разтвор влагам на 100л вино при добро разбъркване. Три дни по-късно няма и помен от неприятната миризма на обор /едвам долавеща се/, така я определих, четейки тази статия-http://www.bacchus.bg/show/index.php?storyid=2156464#comments. Виното стана перфектно, благодаря borisgp! След 3-4 дни ще го откаля, ще чакам още 30-40 дни и ще го затворя в 10л бутилки пълни до горе

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2013, 16:10 

Местожителство: София
borisgp написа:
влагането на активатор на посоки без ясни причини или признаци за нужда е абсолютно несериозно и води до едно и също нещо всеки път........

Има и още нещо-предозирането с азотна храна води до намаляването на вторични продукти във виното,висши алкохоли и естери и от там намаляване на аромата на виното...Може също да доведе до натрупване на етилкарбамат...който е канцерогенен продукт

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2013, 17:29 
Аватар

Да уточним мерките и теглилките:
borisgp - 5мл 1% р-р на меден сулфат в 100л вино
vlaivsto - 30 мл 1% р-р на меден сулфат в 100л вино - и виното няма миризма, но дозата 6 пъти по-висока от дозата на borisgp :? :?:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2013, 22:24 

Мярката за подобна интервенция е 1-2гр на 1000л

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 10:06 
Аватар

ilu6a каза, че мярката е 1-2гр/1000л, аз на практика съм вложил 3,3гр/1000л, което смятам, че не е фатално и не би оказало вредно влияние нито на виното нито на здравето на пиещите го. Пък и да оказва няма да изхвърля 200л качествено вино,нали?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 10:10 

Действително не мисля, че е проблем завишаването.Докато пръскаме лозите вероятно поглъщаме в пъти по-големи количества син камък директно :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 12:40 
Аватар

Радвам се, че си свършил работа с медния суфат.

Тъкмо си мисля, че ми се струва, че плодовите аромати на две от вината ми са по слаби тази година от миналата и започнах да ровя напред назад за евентуални причини, решавам да отворя междувременно форума и гледам Илия постнал много интересна информация.
Ами мога да кажа, че при мене има голям шанс да се е случило нещо такова:

ilu6a написа:
borisgp написа:
влагането на активатор на посоки без ясни причини или признаци за нужда е абсолютно несериозно и води до едно и също нещо всеки път........

Има и още нещо-предозирането с азотна храна води до намаляването на вторични продукти във виното,висши алкохоли и естери и от там намаляване на аромата на виното...Може също да доведе до натрупване на етилкарбамат...който е канцерогенен продукт

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 12:45 
Аватар

Между другото догодина може и да имаме достъп до органични храни това май до голяма степен променя нещата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 15:46 

borisgp написа:

Тъкмо си мисля, че ми се струва, че плодовите аромати на две от вината ми са по слаби тази година от миналата и започнах да ровя напред

Е именно поради същата причина и аз рових,информацията е от последния учебник на Богдан Манджуков-"Основи на винопроизводството,теория и практика"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 21:35 
Аватар

И при мен има същия резултат. Миналата година от много по-непретенциозно грозде резултатът беше много по-плодов и ароматен. Тогава не изпозвах никаква добавка, само стартер за рехидриране. Благодаря за разчепкването на темата. Аз започвам да изпитвам съмнения и към ранното затваряне на виното на воден клапан, но не изкам да разводнявам темата. Другата година ще направя първо проба и после ще коментирам, но дяволчето е влязло и човърка.
А трябва и четене :buch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 21:58 
Аватар

Местожителство: Враца
necco написа:
... Аз започвам да изпитвам съмнения и към ранното затваряне на виното на воден клапан, но не изкам да разводнявам темата. ...

Според капацитетите по темата- след края на най-бурната ферментация дрождите трябва да работят анаеробно- т.е. без достъп на кислород от въздуха.
Вино 50 л. не може да се направи както в резервоар 10 хил. литра. Не може и никога не е същото.

Фауловете според мен е че някои не могат да дочакат тази 7-10 дневна ферментация и искат да стане за 5 дена- ОК, няма проблем- индустрията
задоволява и тази прищявка...
ама след месец се появили излишни мириси-
но проблем и те се лекуват... :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 22:48 

какво каза???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 23:07 
Аватар

Местожителство: Враца
ilu6a написа:
какво каза???

Нищо- може науката така да напредне че и зъбите да си ги мием със някакъв разтвор на син камък, даже след време може да станем и със синя кръв,
щом не е токсичен медния сулфат- no problem- той се получава лесно и се разпада лесно "само" на сярна киселина, но кой го интересува химията...
Важното е да се оправи вкуса на виното на човека...
Аз поне по химия бях манияк и

Последна промяна banichkata на 07 Ное 2013, 23:22, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 23:21 

глупости

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 203 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Следваща

Часова зона: Европа/София