Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 04:20

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 203 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 23:25 
Аватар

Местожителство: Враца
Ами смеси меден сулфат(син камък) CuSO4 със солна киселина да видим няма ли да изкараш сярна киселина.

Аз както казах бях отличник по химия и съм боК на уравненията. :megagrin:

Предупреждавам всички които искат да добавят- да не се превишава дозата, указана по-горе от borisgp!
Все пак синия камък е силно токсичен! Да се прилага само в указаните дози.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 23:45 
Аватар

Местожителство: София
Явно ще трябва да направя коментара, без да го искам.
Затваряне на воден клапан, в нормален съд,т.е съд без характерните за професионалните ферментатори, системи за разбъркване, обливане и т.н. от моя скромен опит води до леко запарване и нежелани аромати. Това обаче не означава, че съм съгласен да се оставяни отворено, и баща ми и дядо ми никога не оставяха каците след бурната ферментация отворени - винаги бяха покрити с капак /неплътен/ и една две черги. Има и още много , ама не сега. Между другото и модата на отделяне от майката преди да е паднало на 0 на виното, не ми допада. Вината които харесвам са с 30 дневна мацерация, пардон настойване, т.е. добра екстрактност и добре структорирано тяло и не пия тазгодишно вино. Не считам, че и всички трябва да правим един и същи тип вино, но рекламирането на влагане на добавки не само ако не е нужно, но и че може да е вредно и вместо да изпишем вежди да извадим очи, то това е нещо което трябва ясно да коментираме и всеки който иска да вземе предвид когато си прави виното.

Последна промяна necco на 08 Ное 2013, 10:45, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2013, 00:00 
Аватар

Местожителство: Враца
ТОЧНО!
Тази тема е пример как технологиите за стартиране и провеждане на ферментацията в 10 000 л. обем във винпрома и във 100л. бидон в мазата

на един и същи технолог от едно грозде ще изкара коренно различно вино-
факт(въздух, светлина винаги оказват влияние).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2013, 08:52 
Аватар

Само за протокола-и бурната и тихата ферментация бяха на воден клапан /бурната завърши за 7дни/, Дрожди Actiflore BO213, без допълнително захранване, гроздето мерло и сира,закупено на 12.09.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2013, 09:47 

banichkata написа:
ТОЧНО!
Тази тема е пример как технологиите за стартиране и провеждане на ферментацията в 10 000 л. обем във винпрома и във 100л. бидон в мазата

на един и същи технолог от едно грозде ще изкара коренно различно вино-
факт(въздух, светлина винаги оказват влияние).

Къде го видя този пример не е ясно.Няма технолог заявил подобно нещо в темата...пък и въобще

necco написа:
Вината които харесвам са с 30 дневна мацерация, пардон настойване,

Как успяваш да мацерираш 30 дена гроздето без ферментация?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2013, 10:04 

И как точно от меден сулфат и солна киселина ще се получи сярна киселина?
CuSO4 + 2HCl <= CuCl2 + H2SO4
Уравнението е изтеглено единствено на ляво, защото медния дихлорид е силно разтворим, а хлороводорода летлив и може да напусне рекационната среда! Сярна киселина никога няма да се получи! Нищо не разбираш от химия!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2013, 10:15 

+1

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2013, 10:51 
Аватар

Ilu6a,
аз в домашни условия постигам само 3-4 дни. За другото трябват малко по-различни условия и машинки разбира се :megagrin:
Ето описание на едно от любимите ми Мерла:
"Винификация: Това вино e направено от селектирано грозде от едно единствено лозе в долината на река ...... Прецизно сортиране върху двойна сортировъчна маса. Мацерация 25 дни. Ферментация в инокс при температури 25-30 °С. Отлежало е 12 месеца в нови, специално изработени от три вида дъб френски бъчви тип „barriques”."

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2013, 15:44 
Аватар

viewtopic.php?f=10&t=1942&start=75

Ето тука можеш да напишеш кое е това вино колко струва и какво ти харесва в него, че ми стана интересно.
За мен вино изцяло от мерло не може да предложи нищо интересно в повечето случаи !

А на колегата с 30-дневната мацерация за добра структура ще каже, че качеството на виното отдавна не е толкова субективно нещо. Има ясни стандартни и изисквания за да се определи едно вино като добро. Така, че спокойно можеш да кажеш: "на мен ми харесва като го държа 30 дни в люспите това не го прави добро, но ми харесва"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2013, 15:38 
Аватар

:) Сега и аз да докладвам за миришещото на сероводород и тази година червено вино от мерло. След като спря тихата ферментация ,реших да го откаля и при отваряне на бидона - яка смрад на запъртък. Откалих го и пак в бидона без достъп на въздух. Тази събота реших още един път да го откаля. При отварянето на съда пак тази миризма. Почнах да го пресипвам в друг бидон и какво ми направи впечатление: колкото повече намаляваше количеството с вино в съда толкова намаляше и миризмата :? .След като го прехвърлих в другия бидон, на следващия ден пробвах виното и миризмата беше едва доловима :2thumbs: Само се притеснявам че в рамките на 15 дни два пъти го откалявах и така или иначе влиза кислород. КМБС не съм слагал нито след първото нито след второто откаляване. Вие какво ще ме посъветвате , дали не трябваше да сложа ниска доза след второто откаляване?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2013, 15:45 

Да можеше да сложиш 3гр примерно на 100л-но то не е късно...винаги можеш да сложиш

Кислорода на този етап не бива да те притеснява...трябвало е и първия път да го откалиш с широк достъп на кислород.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2013, 16:26 
Аватар

Виктор Ви така ги е посъветвал да откаляват без достъп на кислород :) да го заям малко аз.
Кислорода само вредял... а това, че първото и второто откаляване трябва да си при широк достъп на кислород следващите с намален,а че без кислород се претакват само вината за отлежаване през втората година това са празни приказки......

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2013, 22:29 
Аватар

borisgp написа:
Виктор Ви така ги е посъветвал да откаляват без достъп на кислород :) да го заям малко аз.
Кислорода само вредял... а това, че първото и второто откаляване трябва да си при широк достъп на кислород следващите с намален,а че без кислород се претакват само вината за отлежаване през втората година това са празни приказки......

Ти хубаво се ядеш с Виктор,но нали знаеш че не можеш да се упреш е на малкия му пръст :explode: :shock:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2013, 22:32 
Аватар

Не, не , при откаляването ползвам лидълска помпа за течност. Маркуча от който излиза виното го поставям по такъв начин на стената на бидона , че струята така се растила ,че доста кислород влиза в досег с виното. Това е сигурно . Значи , слагам 3 гр КМБС на 100 л. вино , без притакване после -нали? След като го сложа затварям съда херметически и това е?

Последна промяна caribi на 12 Ное 2013, 11:07, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2013, 22:45 

аз обикновено процедирам така:
Като свалям от утайка прехвърлям в друг съд,точно в него сулфитирам и после го връщам в предишния.
Идеята е при сулфитирането да "дезинфикцирам" виното, а после при връщането да освободя една част от сулфита ...все пак той е летлив и бърза заминава...така не затварям сулфити (или поне не много) във виното ,а то самото е обработено.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 203 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Следваща

Часова зона: Европа/София