Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 02:34

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 203 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 00:33 
Аватар

Добре де при първите две махания от калта пак ли сулфитираш и не е ли добре да сулфитираш виното преди да го прехвърлиш. За антиоксидазното действие иначе го правиш постфактум ..... ?То така даже ще затваряш и по-малко сулфити вероятно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 09:06 

Местожителство: София
На първото сваляне от калта не дбавям,то си има достатъчно СО2 който излиза и прави възглавница върху повърхностния слой.
А от там нататък сулфитирам- но не го правя преди свалянето тъй като при сулфитиране трябва да се разбърка,а така ще вдигна част от утайката.
За това сулфитирам когато съм го махнал от калта в буферния съд и после го връщам обратно в неговия си съд.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 10:41 
Аватар

Здравейте колеги! Заглавието на темата съвпада с моя проблем, за това реших да не пускам нова тема. Надявам се да ми обясните къде съм сбъркал и да помогнете ако е възможно. Искам да кажа, че внимателно изчетох всичко, написано до тук. Та какво се случи:

Тази година за пръв път реших да сложа дрожди на виното. Грозде - каберне и рекацител, без загнивания. След смачкването на гроздето сулфатирах със серниста киселина - около 10 мл на 100 литра материал. Загрях част от ширата до около 30 градуса и в нея разтворих 1 пакетче дрожди. 2 часа след сулфатирането добавих дрождите (вече кипеше ферментация в тях) към материала (без чепки, само зърната бях оставил). След 1 или 2 дни (не помня точно) добавих активатор за дрождите към сместа. Бурната ферментация протече добре, материала се разбъркваше по 3 пъти на ден, и след 7 дни отделих сока от твърдите частици. Налях в добре измити и предварително напушени със сярна лентичка бурета (2 по 50 литра), където тихата ферментация продължи с воден клапан - S образни тръбички с резервоарчета вода, през които бълбука излизащият CO2. До тук всичко е на ред - нещата вървяха чудесно. Може би 2 седмици след наливането на сока в буретата реших да пусна малко от виното да пробвам до къде е стигнало - и О УЖАС! - усетих миризма на СЯРА!!!! Не ми се беше случвало подобно нещо до сега, но след 2-3 часа като подуших каничката - имаше си перфектен мирис, вкус и цвят - олекна ми и се успокоих. Това ми беше грешката мисля - оставих виното в буретата с водния клапан и то престоя така още 1 месец. Преди няклко дни реших, че вече е време да махна клапаните и да откаля виното - и за втори път О! УЖАС - смърдеше на развалени яйца. За съжаление 2 дни след като сипах виното в кана миризмата не изчезва, както стана предния път. Мирише си на запъртъци и това е. От прочетеното из форума разбирам, че дрождите нямайки какво да ядат са паднали като утайка и са започнали да отделят SO2.

Посъветвайте ме моля - имам 2 бурета вино с перфектен искрящ цвят, но ужасна миризма. Какво да направя - ще го откаля и ще претакам при широк контакт с въздух, но после какво? Да търся ли медна фуния? Или да слагам син камък?

Пропуснах да добавя, че в 2 дамаджанки сложих да ферментира остатъка от сока, който не се събра в буретата- в тях е станало перфектно вино, с невероятен вкус и аромат, което от 3 чашки прави главата да се върти, а краката да играят право хоро :)

Та помагайте колеги, зимата предстои а виното ми е изправено пред ужасна участ! :cry: :?: :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 11:05 

Свали го от утайката ...с широк достъп,медните фунии и синия камък на този етап ги остави...
Идват студове ,дръж го на студено-след 20тина дена наново го свали от утайката ,а буретата само ги измивай -недей ги напушва.
След 30 тина дена няма да има и помен от смущаващия "аромат"...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 11:09 
Аватар

ilu6a ще те послушам, дано си прав и да спасим винцето....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 11:15 

нищо му няма-малко повече серни продукти...и малко повече задържано върху утайката-проблеми решими с леки и ненатоварващи виното манипулации.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 13:53 
Аватар

А миенето на буретата - със сода за бурета, или просто измиване с вода?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2013, 13:56 

Само вода!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2013, 10:26 
Аватар

След 3 претакания виното все още мирише на сяра. Започвам да се отчайвам, че няма да става за пиене..... добре че си оставих поне едно от буретата без дрожди, та не е като да съм съвсем без вино.... Колеги какво да предприема още за да махна миризмата? Явно вече са се получили устойчиви съединения и миризмата не се маха само от претакане...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Дек 2013, 10:41 

Бистрене с бентонит той е алкален...и ще помогне донякъде ако този мирис идва от предозиране със сулфити...
Като последна и много крайна мярка е синия камък(меден сулфат) като се слага 0,5-1гр на 100л след ден два виното е необходимо де се претака в други съдове или същите но измити...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Дек 2013, 16:33 
Аватар

И моето тази година го изтървах и не иска да се отмирише...Искам да попитам такова вино става ли за ракия?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Дек 2013, 17:35 
Аватар

Моето след първото откаляване имаше силна миризма на сяра. Въпреки това напълних бурето. След няколко батонажа :megagrin: миризмата вече я няма. Вчера направих второ откаляване и на бурето и на основия съд - миризмата и на двете е напълно изчезнала и дори вече започват да се усещат сортовите аромати, макар и само когато съм надвесн над съда :lol:
Основната част от тазгодишната грешка е поправена, загубата на ароматен профил следствие на преазотирането - ще видим след месец два.
Успех на всички винари и наздраве!
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Дек 2013, 18:54 
Аватар

Преди няколко год и аз имах подобен проблем ,бях го позапарил и от винарския магазин ме посъветваха ,ако не мога да намеря медна фуния да го прекарам през обикновенна метла от пазара .така поема повече кислород и се отмирисва ,но ми предписаха и нещо но нямам спомени.ОПрави се и нямаше проблем.Успех и весели празници !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2014, 14:05 
Аватар

Имам въпрос, но първо искам да уточня, че виноматериала е на баща ми. :motz:
Грозде рубин, около 150 кг, смляно, без ронене, без сулфитиране, без дрожди, абе без нищо. На втория ден от смилането, мирише, та се не трае, на ацетон/сероводород/лепило. Протича ферментация.
Какво да му го правя? Претакане, ДАФ, какво?

П.П. Много е гъсто, не може да се бърка. Даже шапка не се образува.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2014, 14:41 
Аватар

Местожителство: Пловдив
О, тая ферментация май не е алкохолна :verzweifelt:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 203 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Следваща

Часова зона: Европа/София